Školní rok 2024/2025

Rozloučení se školním rokem

28.6.2024

Závěrečné dny ve škole jsou tradičně věnovány úklidu, vracení učebnic, posledním výletům a chystání se na prázdniny. Pro žáky devátých tříd to jsou hořkosladké dny - už se nemohou dočkat, až opustí základní školu, ale zároveň si nejsou jistí, co je čeká na střední škole. Příležitostí k bilancování jsou i dvě školní slavnosti, na kterých právě tyto myšlenky zaznívají.

První je rozloučení pro rodiče. Ve středu 26. června se v tělocvičně sešli rodiče a kamarádi deváťáků, aby sledovali závěrečné šerpování. V proslovech zástupců devítek zaznělo, jak moc děkují svým rodičům za jejich pomoc a podporu. Kromě toho žáci poděkovali i svým učitelům za to, co jim během těch devíti let předali.

Ve čtvrtek 27.  června se pak sešla celá škola. Program zahájili deváťáci s plážovým tancem, následovali páťáci a jejich tanec z Chaloupek. Odměnili jsme reprezentanty školy - novinářský kroužek, který se školním časopisem Čmáranice vyhrál krajské kolo soutěže Školní časopis roku, a M. Peštu, který se probojoval na republikové mistrovství Čech v šachu. Následně zástupkyně školního parlamentu a starosta města Sázavy V. Dvořák poděkovali odcházející paní ředitelce Z. Kotzotové za její práci, za její péči o školu i o žáky.

Pak následovalo rozloučení deváťáků se školou - s kamarády, s učiteli, s patrončaty. Proslovy byly plné emocí, trochu jsme se zasmáli, trochu jsme se dojali... a pak byl konec. 

Školní rok 2023/2024 je za námi a my se těšíme na prázdniny!

Konec školy na dohled

27.6.2024

V pondělí 24. června měli žáci 9.A možnost strávit poslední společné odpoledne ve škole s třídní učitelkou a paní učitelkou Šárkou Novákovou.

K dispozici byla i tělocvična. Společně jsme si zahráli různé hry dle libosti, zahráli si i na schovávanou. Také jsme chvíli pilovali taneček na loučení. 

Divadlo o Bajajovi

24.6.2024

Třída 9.C si pod vedením D. Šimonové a Z. Šarbachové nacvičila pohádkové představení o Bajajovi. Nechyběli princové, princezny, draci a samozřejmě Bajaja a jeho věrný kůň. To vše spolu s písničkami předvedli našim nejmenším divákům - dětem ze školky a prvních tříd.

Na návštěvě ve stájích v Bělokozlech

24.6.2024

Děti si prošli stáje a výběhy pro koně, seznámili se s péčí o koně, sledovali práci kováře a vyzkoušeli si hřebelcování koní. Každé dítě si obléklo jezdeckou vestu a přilbu a pod dozorem jezdeckých instruktorů si vyzkoušelo jízdu na koni. V době, kdy děti čekaly na svou jízdu, využily dětského hřiště. Zpět do Sázavy jsme se vraceli lesní cestou pěšky. Celý výlet nám přálo počasí a společně jsme si užili krásný den. 

Páťáci brouzdali Prahou

24.6.2024

5.B si Prahu asi opravdu zamilovala. Nebo to snad byly paní učitelky Slavíčková a Skalická? V každém případě jsme tam znovu vyrazili, tentokrát na školní výlet.

Do Prahy jsme jeli vlakem, v Praze metrem na Hradčanskou, a pak už všechno hezky po svých. Měli jsme v plánu projít část Královské cesty, což se nám i podařilo. Na Pražském hradě neplánovaně paní učitelku Adélu Slavíčkovou korunovali královnou (už bylo na čase... :-)), takže se z žáků stala její věrná družina. Došli jsme až na Staroměstské náměstí, kde část družiny chtěla vidět orloj, ale většina se přesunula na baštu na námi oblíbený Václavák. Pak následoval zlatý hřeb výletu - přestřelka na Lasergame, která byla pro někoho novým adrenalinovým zážitkem! Někteří žáci si střihli rovnou další hru. Je až s podivem, že dětem zbyla ještě energie na nákupy, ale chtěli je, a co bychom to byly za královny svého lidu, kdybychom nevyslyšely jeho přání? :-) 

Kdo je největší silák?

19.6.2024

V úterý 18. června navštívil naši školu strongman Jiří Žaloudek. Nejenže nám předvedl jednotlivé disciplíny tohoto zajímavého sportu, ale své vystoupení obohatil historkami ze závodů, díky kterým procestoval celý svět. Všichni zájemci mohli poté vyzkoušet silácké kousky na vlastní kůži! 

Byla to vynikající podívaná a dobrá zábava pro diváky i odvážné účastníky a vy se můžete podívat na fotky z akce v naší školní fotogalerii.

Deváťáci si zkusili sjet Sázavu

17.6.2024

Letos podnikla 9.C vodácký výlet ze Zruče nad Sázavou do Kácova. Počasí jsme neměli zrovna ideální pro tuto aktivitu - sice nepršelo, ale teplota vzduchu nás nenechala jít rovnou do plavek. O to víc bylo nepříjemné, když se někdo "cvaknul". Večer jsme si v kácovském kempu U Kouzelníka opekli buřty a hráli přehazku až do úplné tmy. Druhý den jsme si udělali procházku po golfovém hřišti. Teplota začala jít nahoru a i sluníčko se na nás nakonec nakonec usmálo. Poslední výlet na základce se snad líbil a budeme si ho dlouho pamatovat.

vodácké kanoe na břehu řeky

Osmáci objevovali divadlo, historii i svět nevidomých

13.6.2024

Osmá a devátá třída jsou zlomovým obdobím, začíná jít o vědomosti, přemýšlíme, kam se vydat dál. Měl by to být čas průzkumů, výletů  a objevování světa - čím více toho vidíte, tím větší máte šanci vybrat si správný směr svého života.

Představení Kapesní povídky

Jaro pomalu klepalo na dveře a  žáci 8.C a 8.B se rozhodli opustit lavice a vydat se za kulturou do Prahy. V hodinách literatury zrovna čekali, jak dopadnou některé z Čapkových povídek, a tak chtěli dílo tohoto spisovatelského velikána zažít i jinak - naživo. Herečky divadla D21 nastudovaly tři z jeho povídek, které nám s velkým nasazením a elánem předvedly na prknech malinkého a trochu netradičního divadla. Jejich výkon jsme měli doslova před očima, vtipné zpracování díla i neotřelé nápady s rekvizitami nám jistě pomohly zapamatovat si Čapkova plukovníka Vrzala, pana Pištoru i větu „to bylo skrz to pole”. 

Výlet do Prahy

Náš letošní výlet měl dvě části. Nahlédli jsme do světa nevidomých a strávili jsme hodinu v jejich světě tmy. Shodli jsme se na tom, že jsem vděční za své zdravé oči, a obdivovali jsme schopnost nevidomých plnohodnotně se začlenit do společnosti  a života. Druhá část výletu nás zavedla na Žižkov. Fyzicky zdatní jedinci se vyběhli podívat na pomník Jana Žižky, ostatní hlídali brány Armádního muzea Žižkov. V muzeu se žáci rozprchli dle svých zájmů, ve skupinkách pak vyhledávali informace k významným osobnostem. Výstava je velice interaktivní, zkoušíte si obleky, máte v rukou zbraně, hrajete pexeso, běžíte zákopem… Všude na vás dýchá atmosféra doby dokreslená hudbou. Jeden výlet - dvě odlišné exkurze - spousta zážitků.

L. Přenosilová

žáci u pomníku Jana Žižky na Vítkově
žáci u vyhlídky na Žižkov
žáci sedící u stolu a zkoušejí exponáty z výstavy

Červen - měsíc výletů

12.6.2024

V květnu a červnu jezdíme na exkurze, výlety, expedice... Tady jsou zmíněny některé z nich.

Neviditelná výstava, Praha 9.C "Vyzkoušeli jsme si, jaké to je žít a pohybovat se v naprosté tmě. Během 60 minut jsme prošli bytem, rušnou ulicí a lesem a nemohli se spolehnout na náš nejdůležitějším smysl - zrak. Náš nevidomý průvodce nám "otevřel oči" a ukázal nám, že i bez zraku se dá žít plnohodnotný život."

Kutná Hora 2.A + 2.B "Ve čtvrtek 6.6. jeli druháci na výlet do Kutné Hory. Navštívili Vlašský dvůr, kde se dozvěděli něco o historii města, těžbě stříbra a zkusili si vyrazit pražský groš. Nechybělo ani nakupování suvenýrů, hraček a zmrzlin. Moc se všem líbilo v zrcadlovém bludišti, kde se dostatečně vydováděli. Také počasí bylo pěkné, takže se výlet vydařil."

TEP faktor 8.B  "Třída 8.B navštívila dne 23.5. TEPfactor v Chotilsku. Rozdělila se do tří družstev a plnila různé sportovní , znalostní a dovednostní úkoly. Akce se nám líbila, tříhodinový program rychle uběhl ."

Pražský hrad "Žáci devátých ročníků, kteří pomáhali s organizací dětského dne pro první a druhý stupeň, jeli za odměnu na prohlídku Pražského hradu. Na Hradě jsme společně navštívili stálé expozice, Vladislavský sál a Zlatou uličku. Cestou zpět jsme viděli Lennonovu zeď a Werichovu vilu na Kampě. Nakonec jsme se prošli po Karlově mostě. Pocit z krásného výletu nezkazila ani zapomenutá mikina v McDonaldu."

Na cestě za poznáním - Mnichov

5.6.2024

Koncem května se němčináři z 8. a 9. tříd v doprovodu učitelek V. van Bebber a I. Sojkové vydali na poznávací zájezd do Mnichova.

Cílem bylo poznat vývoj Mnichova před a po 2. světové válce, jeho památky a také jeho současnou podobu. Součástí byla i návštěva nejstaršího koncentračního tábora v Dachau. Žáci měli k dispozici pracovní list, týkající se jednotlivých míst a jejich zajímavostí, které museli v průběhu zájezdů zjišťovat a vyplňovat (v německém jazyce). Navštívili jsme řadu významných míst a památek jako např. zámek Nymphenburg, Frauenkirche, Marienplatz, Anglická zahrada a mnoho dalšího. 

I přes občasné přeháňky se výlet moc vydařil a odjížděli jsme plní nových dojmů a vzpomínek. 

žáci u vstupu do tábora Dachau
žáci u fontány u zámku v Mnichově

Pohledy do vesmíru

5.6.2024

Co se děje na obloze? To je zajímavá otázka a zároveň název výtvarné soutěže, kterou letos vyhlásila Městská knihovna Sázava. Na naše díla se můžete podívat v galerii, nebo přímo v knihovně! 

Oslava  Dne dětí byla zase velkolepá

3.6.2024

Ve dnech 29.  a 30. května se v areálu sázavské školy konal tradiční Dětský den – letos to už byl třináctý ročník. Akci pořádá Spolek rodičů a přátel školy při ZŠ a MŠ Sázava a je určena pro všechny děti z mateřské i základní školy.

Dětský den je největší akcí, kterou pořádá SRPŠ. Už řadu týdnů předem se vše plánuje, shání se sponzoři, ve škole deváťáci vyrábějí vybavení pro netradiční disciplíny. Chce to spoustu práce, aby pak vše hladce fungovalo – a i potom musíme být připraveni na řešení nenadálých problémů. Letos například se termín Dětského dne kryl s termínem exkurze do Mnichova, na kterou nám odjela polovina deváťáků, a nám chyběli dobrovolníci. Ale i to jsme vyřešili – pomocnou ruku nám nabídla komunita 55+, a tak se na Dětském dni setkaly opravdu všechny generace.

Ve středu ráno deváťáci připravili po celém rozlehlém areálu školního hřiště, arboreta a zahrady školní družiny pro své mladší spolužáky z 5. až 8. ročníku řadu soutěží a hravých aktivit. Děti si mohly vyzkoušet střelbu z luku, střelbu na koš, chůzi po slackline, chůdy. Svou paměť si procvičily v cestě bludištěm, obratnost potřebovaly na útěk ze školy nebo přetahovanou. Novými disciplínami byla přehazovaná s ubrusy, spikeball či běhací piškvorky. Velmi populární byl fotbal, zaujal i hon na lišku. Velký zájem byl už tradičně o třpytivé tetování, které děvčata z devítek každému zájemci vytvořila. Celkem to bylo víc než dvacet aktivit, a tak někteří žáci měli co dělat, aby to do dvanácti hodin vše stihli. 

Ve čtvrtek byl pro děti z MŠ a prvního stupně program obdobný, jen fotbal nahradil kop do brány, přetahování, hod na plechovky, závody v pytlích  anebo třeba florgolf, což je kříženec minigolfu s florbalem. Navíc tu byla Policie ČR, děti si tedy mohly prohlédnout policejní auto nebo vyzkoušet, jak dobře znají důležitá telefonní čísla. Největší fronta byla ale o přestávce v jídelně, kde všechny děti dostaly párek v rohlíku díky sponzorskému daru a ochotě kuchařek ze školní jídelny.

Taková velká akce by se nedala zorganizovat bez pořádné dávky nadšení a bez přispění celé řady pomocníků a sponzorů, kteří nám poskytli občerstvení a drobné ceny pro děti, pomohli s organizací dne či přispěli penězi: Avantor a VWR, Beiersdorf (Nivea), H. Mádlíková, I. Sojková, J. Kotzot, M. a R. Strouhalovi, M. Pohořelý, Město Sázava, M. Kocourková, M. Prchalová,  Š. Nováková, Školní jídelna Sázava, Wrigley - p. Zbořil, ZO OS Sklárny Kavalier, dobrovolnice z komunity 55+, žáci 9. ročníku ZŠ Sázava   ....a řada dalších, kteří nám věnovali čas a ochotu pomoci :-) 

Děkujeme!

Výbor SRPŠ - G. Boubínová, I. Žoudlíková, M. Čechová

Jak jsme potěšili babičky a dědečky

27.5.2024

Páteční dopoledne 24. května strávily děti PT a 1.B v domě pro seniory v Samopších. Pásmo lidových písní a básniček mělo u babiček a dědečků velký  úspěch. Nejednu písničku senioři zpívali s dětmi a jejich veselá nálada byla odměnou všem zúčastněným. Po pěveckém programu děti zapojily do výtvarného tvoření téměř všechny klienty domova. Vznikly krásné obrázky slunečnic, kterými byla vyzdobena jejich společenská místnost. Do školy se děti vrátily s pocitem dobře vykonané a záslužné práce.

Výtvarná soutěž

26.5.2024

31. května si připomínáme Světový den bez tabáku, který každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO). 

Státní zdravotní ústav při této příležitosti uspořádal výtvarnou soutěž Chytí i tebe? #BEZNIKOTINU, ve které měli žáci zpracovat anti-reklamu na tabákové výrobky. Podívejte se do galerie na díla našich sedmáků a držte jim palce!

Český den proti rakovině 2024

26.5.2024

Také letos jsme se zúčastnili sbírky Český den proti rakovině pořádané Ligou proti rakovině. Letošní ročník se věnoval informacím o prevenci rakoviny prsu a dalších screeningových programech.

Ve středu 15. května po ulicích Sázavy nabízeli žluté kytičky naši dobrovolníci z devátých tříd, až do neděle 19. května měli lidé možnost přispět i na několika pevných místech - v sázavské pekárně na náměstí, v novinovém stánku Poklop a Procházka, v infocentru, v prodejně květin v obchodním domě, v obchůdku U babiček ve staré Sázavě a v prodejně potravin v Ratajích nad Sázavou. Celkem jsme letos vybrali 24 795,90 Kč , což je třetí nejlepší sázavský výsledek. Děkujeme všem, kteří přispěli!

dobrovolníci ve žlutých tričkách

Nesehnali jste kytičku a chcete sbírku podpořit?  Do konce května můžete získat e-kytičku za poslanou dárcovskou SMS nebo můžete přispět přímo na sbírkový účet 65 000 65/0300. Posláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo DMS KVET 60 nebo DMS KVET 90 nebo DMS KVET 190 na číslo 87 777 můžete získat e-kytičku a podpořit tak Český den proti rakovině. Cena DMS je 30 / 60 / 90 / 190 Kč, LPR Praha obdrží 29 / 59 / 89 / 189 Kč.  

Za každou podporu předem děkujeme! 

Jak jsme málem přivezli zlatou cihlu

26.5.2024

23. května se 5.B společně s učitelkami Slavíčkovou a Skalickou vydala do Prahy. Po příjezdu to sice vypadalo, že páťáci přijeli jen na nákupy na Václavák, kde dvě hodiny mohli sami brouzdat po obchodech, ale ve skutečnosti tam jeli za jiným cílem - na exkurzi do České národní banky

Po bezpečnostní prohlídce jim pan průvodce pustil krátký film o historii banky a významu ČNB a poté už se všichni vydali do jednoho z trezorů, ve kterém byla připravená expozice. Viděli tam všechny možné bankovky a mince, které se v českých zemích používaly, skutečné trezory, kam si lidé dříve mohli ukládat cennosti, druhou největší zlatou minci světa (na které je sice vyražená hodnota 100 milionů Kč, ale ve skutečnosti má prý cenu přes 220 milionů Kč!) a pak si potěžkali skutečnou zlatou cihlu. Kdyby ji někdo skutečně unesl, mohli by vesele pokračovat v nákupech, jenže se to nikomu nepodařilo, a tak bohužel museli jet páťáci po skončení jinak velmi zajímavé exkurze domů... Tak třeba příště! :-) 

Pasování na čtenáře

22.5.2024

Jak ten čas letí… Rok se s rokem sešel a už tu máme nové prvňáčky, kteří  zdolali všechny nástrahy čtenářských dovedností, naučili se během roku číst a došli tak až k  dnešnímu významnému  dni 20. květnu, kdy se v kulturním domě konalo slavnostní pasování na čtenáře.

 Král Knížek s královnou a svým dvorem připravili pro děti krásnou slavnost, na kterou žáčci snad nikdy nezapomenou. Nastrojené holčičky a stateční kluci byli trošičku rozechvělí, co že je to vlastně čeká; dokonce si jeden z chlapečků nebyl úplně jist, jestli bude moct být pasován, když včera nečetl. Humorné chvilky střídaly ty dojemné a byl moc hezký pohled na rodiče a prarodiče, kteří napjatě sledovali, jak se z jejich prvňáčka stává rytířka či rytíř Řádu  čtenářského, který složil slavnostní slib a byl pasován králem a od dvorních dam přijal pasovací glejt a knížku na památku.

Chtěla bych moc poděkovat všem zúčastněným – dámám z místní knihovny, panu starostovi,  královské rodině Knížků, zbrojnošům a zvukaři z deváté třídy, slečně fotografce, panu fotografovi a panu osvětlovači. Bylo to krásné a důstojné.

J. Leblová

Jak dopadly matematické soutěže?

3.5.2024

V letošním školním roce se žáci mohli zúčastnit tradičních soutěží Matematické olympiády a Matematického klokana. Každá soutěž je jiná - olympiáda je pro žáky s hlubším zájmem o matematiku, vyžaduje řešení obtížných úloh a je to dlouhodobá záležitost, kdy soutěžící doma řeší jednu úlohu třeba několik dní. Matematický klokan je test sestavený z krátkých úloh, které se řeší na čas přímo v rámci vyučovací hodiny.

Výsledky Matematické olympiády

Výsledky Matematického klokana - nejlepší školní řešitelé

Vítězi se ale stávají všichni žáci, kteří měli odvahu pustit se do spletité džungle matematiky :-)

Sedmáci se vypravili za dobrodružstvím

30.4.2024

Poslední dubnový týden jsme se třídami 7.B a 7.B vyrazili na vícedenní výlet do Outdoor resortu Březová. Trochu jsme se obávali chladného počasí, ale při nabitém programu jsme se nakonec pořádně zahřáli. Vyzkoušeli jsme si lezeckou stěnu, jízdu na koni, střelbu, lanové centrum a spoustu dalších aktivit včetně opravdu záživné noční bojovky! Podívejte se na fotky z našeho výletu. 

Kouzla ve škole

2.5.2024

Na tradiční slet čarodějnic, který bývá poslední dubnový večer, jsme se připravili a v předstihu do naší školy ve čtvrtek 18. dubna přijel kouzelník. Během svého vystoupení nám předvedl mnoho kouzelnických triků, při kterých mu asistovali i někteří odvážní žáci. 

Školní časopis opět uspěl

22.4.2024

V pátek 19. dubna proběhlo v Praze na Vyšší odborné škole publicistiky vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Školní časopis roku 2024. V kategorii časopisů I. a II. stupně ZŠ ve Středočeském kraji byl náš časopis Čmáranice první! Postupuje tak do republikového kola, které se uskuteční na podzim v Brně.

Pokud ještě náš časopis neznáte, podívejte se do našeho archivu a seznamte se s nejlepším časopisem v kraji :-)

Staráme se, aby Sázava byla čistá

8.4.2024

Během prvních dubnových dní jsme postupně prošli Sázavu a okolí a uklízeli odpadky, které se za zimu nahromadily kolem cest, na březích řeky či na okrajích lesa. Celkem se úklidu zúčastnilo 550 dětí ze školy i školky, které nasbíraly kolem 40 pytlů odpadků!

Letošní Škaredá středa rozhodně nebyla škaredá

28.3.2024

 Ve středu 27. března se naše tělocvična zahalila do ticha. Ale jen nakrátko - během první vyučovací hodiny dorazila bílá dodávka a z ní vystoupilo pět hudebníků žesťového kvinteta Brass five, kteří si pro všechny žáky sázavské školy připravili velikonoční koncert zaměřený na letošní Rok české hudby - 200. výročí narození Bedřicha Smetany.  

A tak se dopoledne tělocvična místo sportovního fandění rozezněla více i méně známými ukázkami upravenými pro žesťové hudební nástroje - trubku, křídlovku, hornu, trombon a tubu. Zazněly skladby světových i českých hudebních autorů a žáci si mohli ověřit své znalosti hudebních dějin. A že nabídka byla pestrá - Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludvig van Beethoven, Giuseppe Verdi, ale také čeští autoři - Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Karel Svoboda nebo Julius Fučík - prosím nepleťte si tohoto autora více než 400 skladeb (dodnes hraný a populární je např. Vjezd gladiátorů) s komunistickým novinářem stejného jména - to byl skladatelův synovec. A víte, že Óda na radost z 9. Beethovenovy symfonie se stala neoficiální hymnou Evropské unie? A že autorem Larga ze symfonie Z Nového světa, jehož nahrávka zazněla při prvním přistání člověka na Měsíci v roce 1969, je český skladatel Antonín Dvořák? Nejmladší žáci se pobavili při tipování písniček z pohádek - vyslechli si třeba úpravu písně Včelka Mája oblíbeného českého autora Karla Svobody.

Celé vystoupení slovem doprovodil vedoucí souboru Brass five pan Jan Pohořalý. Informace o dějinách hudby doplnil o zajímavosti ze života hudebních skladatelů (počet 20 dětí Johanna Sebastiana Bacha mezi žáky vyvolal údiv) a pokládal žákům řadu otázek. Za správnou odpověď byl žák odměněn potleskem spolužáků, za nesprávnou odpověď se nikdo na nikoho nemračil, takže Škaredá středa opravdu nebyla škaredá a hudebníci za svůj výkon sklidili zasloužený potlesk.  Jen někteří žáci starších ročníků by se měli nad svým chováním zamyslet, příště nerušit spolužáky při poslechu a chovat se ohleduplně k interpretům.      

Chtěli bychom moc poděkovat celému souboru Brass five za pěkné zpestření letošního předvelikonočního období, za jejich profesionální výkon a zpopularizování dějin hudby našim žákům. A děkujeme moc i SRPŠ ZŠ a MŠ Sázava, které všem žákům uhradilo téměř polovinu vstupného.   

Škola se proměnila v Bradavický hrad

26.3.2024

Tradiční akce Noc s Andersenem se letos kvůli velikonočním prázdninám konala dřív - H. Ch. Andersen, na jehož počest se akce koná, má sice narozeniny až 1. dubna, my jsme se ale sešli už v pátek 22. března. Akci pořádá Městská knihovna Sázava ve spolupráci s naší školou.


Příprava probíhala už několik týdnů předem, tým deváťáků pod vedením M. Čechové spolu s knihovnicemi vymýšlel, čím tentokrát děti překvapí. Téma Harry Potter naštěstí nabízelo mnoho možností, a tak se nápady jen hrnuly. Na děti tak čekaly úkoly jako míchání lektvarů, sázení mandragor, zahánění bubáka, přivolávání patrona, famfrpál či poznávání fantastických zvířat.

V pátek v 17 hodin v knihovně děti přivítala paní Brumbálová, profesorky Sibyla a Minerva, profesor Lupin, Hagrid a prefekti Adéla, Kačí, Katka, Káťa, Bára a Dominika - ve skutečnosti knihovnice J. Bubeníková, T. Kalašová, paní učitelka M. Čechová a deváťáci O. Jindrák, J. Bareš, A. Novotná, K. Pašková, K. Lukavská, K. Kolouchová, B. Miková a D. Chybová. Budoucí žáky bradavické školy čekalo rozřazení do kolejí, vzájemné představení a seznamovací hry. Ozdobili si kouzelné hůlky, poslechli si několik kouzelnických příběhů a po večeři se vypravili do školy, aby společnými silami zdolali úkoly a našli ztracené kouzelné ponožky paní Brumbálové. To se jim podařilo a kromě oněch ponožek objevili také krabici plnou krásných nových knížek, které si odnesli do knihovny. 

To už byla hodně pokročilá hodina, takže síly zbývaly už jen na večerní hygienu, prolistování darovaných knížek a než paní Brumbálová dočetla pohádku o císařových nových šatech, všichni žáci tvrdě spali.

I přes nedostatek sněhu lyžák vydařil

29.2.2024

V pátek 9. února většina osmáků vyrazila na lyžák do Beskyd. 

V půl osmé ráno jsme se rozloučili s rodiči a vyrazili na čtyřhodinovou jízdu autobusem do chaty Javorky. Cesta byla dlouhá, ale měli jsme pár zastávek. Autobus zastavil pod velkým kopcem, kde jsme vyložili věci na rolbu a vyrazili tři kilometry do kopce pěšky. Po náročné cestě jsme byli všichni rádi, že jsme na místě. 

Chata Javorka je velká, ale není to úplně pětihvězdičkový hotel. Na pokojích bylo 2 – 6 lidí, v každém pokoji byla alespoň jedna palanda a skříň. Jídlo tam celkem ušlo až na pár výjimek (podezřelé bylo šodo). 

Sjezdovky byly hned vedle chaty, takže jsme nemuseli chodit nikam daleko. Sníh ležel aspoň na sjezdovkách, takže jsme byli rádi, že jsme mohli lyžovat. Měli jsme dva instruktory Libora a Davida – Libor nás učil na lyžích a David na snowboardu. Taky se nám tam stala jedna nehoda a  pro jednu z našich snowboardistek musel letět vrtulník, protože se srazila s lyžařkou z jiného lyžáku. Naštěstí vše dopadlo dobře a vrátila se k nám. 

Jeden den jsme si rozhodli, že nepůjdeme na lyže, ale měli jsme možnost jet do bazénu nebo jít na procházku do Velkých Karlovic. Měli jsme měli také dvě večerní diskotéky,  jedna byla halloweenská a druhá rozlučková. Obě dvě jsme si moc užili. 

Všichni máme super zážitky a jsme rádi, že jsme mohli jet.

Štěpánka Mrázová 8.B

Společně bojujeme proti rizikovému chování

27.2.2024

V dnešní době se stává prevence stále důležitější součástí vzdělávacího procesu. Přednášky o prevenci, které jsou zaměřeny na žáky škol, hrají klíčovou roli v tomto úsilí. Jsou navrženy tak, aby informovaly a vzdělávaly žáky o různých tématech, které mohou ovlivnit jejich životy.

Přednášky o prevenci jsou důležité z několika důvodů:

Ani tento školní rok 2023/24 jsme „neusnuli na vavřínech“ a pokračujeme v soustavné preventivní činnosti. Žáci mimo preventivní činnosti napříč předměty absolvují i přednáškové hodiny s odborníky Policie ČR.

Toto vše pod záštitou Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, nprap. Jaroslava Bicana, který má přednášku i pro zákonné zástupce na téma virtuální svět a návykové látky.

Dále realizujeme přednášky pod záštitou Mgr. Bc. Andrey Koubové, preventistky Městské policie Benešov

Přednášky o prevenci jsou nezbytnou součástí vzdělávacího procesu. Poskytují žákům důležité informace a dovednosti, které potřebují k navigaci v komplexním světě. Investice do těchto programů je investicí do budoucnosti našich dětí. 

Mgr. A. Jílková, metodička primární prevence rizikového chování

Přípravka v keramické dílně

27.2.2024

Vyrobit si vlastní velikonoční dekoraci bylo pro děti PT velkou výzvou. Za pomoci výtvarnice J. Neprašové a patronek - děvčat z 9.B - se to všem podařilo k velké spokojenosti. Ještě vypálit v keramické peci a výzdoba je hotová.

Páťáci cestovali časem - Chaloupky 2024

13.2.2024

V únoru odjeli naši páťáci na již tradiční pobyt na Chaloupky, kde si vyzkoušeli, jaký byl život v dřívějších dobách

V pondělí ráno jsme se sešli u školy a autobusem vyrazili na Vysočinu. Odpoledne se žáci seznámili s tamějším prostředím a pak si zkusili zahrát improvizované divadlo, které jim pomohlo přenést se v čase.

V úterý nás čekal dětský svět - a protože bez práce nejsou koláče, musely nám dívky napřed uvařit a chlapci nadělat a nanosit dříví, aby bylo čím topit v kamnech. Odpoledne si děti i paní učitelky vyzkoušely zahrát staročeské hry.

Ve středu jsme šli všichni na zkušenou do světa na nedalekou farmu, kde jsme si mohli vyzkoušet plstění a výrobu mléčných výrobků. Následovala i prohlídka zvířecí farmy.

Ve čtvrtek se děti věnovaly řemeslům - včelaření, šití, vypalování korálků a myslivosti. A protože po každé práci musí následovat zábava, odehrála se i nefalšovaná chaloupecká diskotéka :-).

V pátek pak děti uspořádaly výstavu o všem, co za ten týden zažily - a že to byla opravdu parádní a veliká výstava - škoda, že jsme ji nemohli přivézt ukázat do Sázavy :-). Něco málo si ale můžete prohlédnout v naší galerii.

Diplomy pro otužilce

6.2.2024

Žáci naší školy na konci ledna ilustrovali diplomy pro Memoriál Vladimír Tupého. Spolupráce školy s pořadatelem závodu je již tradicí a naše originální diplomy se mezi účastníky těší velké oblibě. Podívejte se na malou ukázku z letošní kolekce!

Chystáte se na sázavský masopust?

6.2.2024

Základní škola zve srdečně širokou veřejnost na malování na obličej v rámci masopustní soboty 10. února 2024. Akce bude probíhat ve vestibulu školy od 10.00 do 12.00 hodin. Cena jedné malby je 50 Kč. 

Matematická olympiáda

5.2.2024

V lednu se na vlašimském gymnáziu konalo okresní kolo Matematické olympiády kategorií Z5 a Z9. V kategorii deváťáků naše škola neměla zástupce, ale mezi páťáky jsme měli dva zástupce z 5.A: J. Ježka a H. Kůrkovou. Ti totiž splnili domácí kolo na výbornou a mohli postoupit do okresního kola. V něm se jim již tolik nedařilo a ze tří úloh dokázali vyřešit jen jednu. Umístili se tedy na sdíleném 9. - 18. místě. I tak to pro ně je cenná zkušenost a doufáme, že příští rok se jim bude dařit lépe.

Biologická olympiáda

5.2.2024

V pondělí 29. ledna proběhlo školní kolo biologické olympiády skupiny D (6. a 7. třídy) na téma Jak se žije v lužním lese. Účastnilo se 6 žáků ze 7.A. Na 1. místě se umístili dva žáci se stejným počtem bodů: V. Bernáthová a J. Kratochvíl, kteří tak mohou postoupit do okresního kola.

V úterý 30. ledna proběhlo školní kolo biologické olympiády v kategorii C (8. - 9. třídy). Z jedenácti účastníků se na prvních třech místech těsně za sebou umístily: 1. místo K. Říhová, 2. místo J. Horáková, 3. místo T. Horáková. I ony mají možnost dalšího postupu do okresního kola. 

Jak funguje městský úřad?

23.1.2024

V lednu 2024 navštívila třída 6.A s učitelkou Danou Štědrovou Městský úřad v Sázavě. 

Návštěva proběhla v rámci občanské výchovy a završila probírané téma obecní samosprávy. Průvodcem byl sám pan starosta Vladimír Dvořák, který žáky provedl všemi úseky a kancelářemi. V jednotlivých sekcích úřednice děti seznámily s náplní své práce a ochotně odpovídaly na jejich dotazy. Pro žáky byla návštěva velmi zajímavá - mnozí z nich byli na tomto místě poprvé.

děti v kanceláři městského úřadu

co se děje v přípravce

7.1.2024

Sázavská přípravka je nejmenší třída na škole. Navštěvují ji šestileté děti, které se v ní připravují na úspěšné zahájení povinné školní docházky. Naše společná práce je velmi rozmanitá - kromě počítání, kreslení, zpívání a tvoření poznáváme okolní svět při různých kulturních, společenských a poznávacích akcích. Některých se účastní i naši patroni z 9.A. Zde jsou některé z akcí:


Soutěž Sázava má talent

7.1.2024

Ve čtvrtek 21. prosince se celá škola sešla ve školní tělocvičně, aby zhlédla finálové kolo soutěže Sázava má talent.

Soutěž připravoval školní parlament za vydatné pomoci učitelek V. van Bebber a Š. Novákové už od října. Členové parlamentu si rozdělili  úkoly - někdo připravoval výzdobu, někdo zajišťoval nábor soutěžících, další měli na starosti nástěnky... V listopadu proběhlo výběrové kolo a z něj vzešel výběr 16 soutěžících. 

V den D školu přivítali moderátoři M. Čechová a K. Svoboda žáky všech tříd, představili porotu, ve které zasedli ředitelka školy Z. Kotzotová, učitelky V. van Bebber, I. Sojková a jako host starosta Sázavy V. Dvořák, a mohlo se začít. Diváci se rozhodně nenudili, viděli jsme pěkné výkony taneční, hudební i sportovní. A tady jsou výsledky:

kategorie jednotlivci:

kategorie skupiny:

Další podrobnosti o tom, jak se celá akce připravovala a co se dělo v zákulisí, si budete moci přečíst v dalším čísle časopisu Čmáranice.

Vánoční výstava

20.12.2023

Vánoce jsou za dveřmi a my jsme ve škole nezaháleli. Naši šikovní žáci vyrobili spoustu vánočních dekorací - obrázky, svícny, věnce, přání, betlémy, stromečky... Z toho všeho jsme sestavili bohatou vánoční výstavu, která byla k vidění ve středu 20. prosince. 

K zahájení vánoční výstavy si žáci prvních tříd s patrony připravili vánoční hru. Odpoledne si návštěvníci také mohli zakoupit nové číslo školního časopisu Čmáranice. 

Pokud jste výstavu nenavštívili, můžete se na některé ukázky podívat v naší fotogalerii.

Páťáci pekli i vyšívali

20.12.2023

Protože se nám v týdnu před Vánoci už moc nechce se učit, udělali jsme si v 5.B vánoční den.

První část programu se týkala pečení perníčků - těsto žákům připravila paní učitelka, ale zbytek už byl čistě v jejich režii. Můžete sami posoudit, jak perníčky dopadly. Všimněte si hlavně způsobu zdobení - zatímco někdo pečlivě vykresloval konkrétní vzory, jiní se vrhli spíše na abstraktní umění :-).

Ve druhé části jsme si povídali o Vánocích a o tom, jak se slaví v různých státech světa. Zjistili jsme, že sice mnoho zemí oslavuje narození Ježíška, ale každá si to dělá tak nějak po svém. Dokonce jsme našly země, jejichž tradice jsou úplně odlišné!

Odpolední část programu byla opět spíše umělecká - učili jsme se vyšívat. Vzhledem k tomu, že někteří žáci zřejmě drželi jehlu poprvé v ruce, tak i přes veškerou snahu dopadly výtvory všelijak (pro jistotu z této části nepřikládáme fotky, protože... No, pro někoho to byla fakt fuška :-)).

Já za sebe ale mohu říct, že se mi tento den se žáky moc líbil, protože jsme zase zkusili nový styl práce a docela nám to šlo. Děkuju.

Adéla Slavíčková

Dobrodružná cesta z hradu 

20.12.2023

Dne 18. prosince se žáci 5.B vydali zjistit, jak probíhal advent a Vánoce na nedalekém hradu Český Šternberk.

Ráno jsme se sešli před školou a vydali se na vlak, který nás dopravil až na místo. Po zdolání dost nepravidelných schodů, u kterých jsme poznali, že pravítko je užitečný nástroj, jsme se dostali do hradu. Milá paní průvodkyně nám vyprávěla o životě rodu Šternberků v době adventu.

To pravé dobrodružství ale nastalo až po opuštění hradu, protože si paní učitelka vymyslela, že zpět půjdeme pěšky. A i když jsme šli po značené trase, prošli jsme vším - lesy, bahnem, trním, prudkými srázy a nakonec málem i potokem (ale opravdu jen málem :-)). Naštěstí jsme měli malou odpočinkovou zastávku u jednoho spolužáka, kde na nás čekal čaj a palačinky (děkujeme!). Po dalších téměř dvou hodinách jsme konečně došli do Sázavy - v nohách 15 km, hlavu plnou zážitků a tak akorát unavení na nějaké to sledování pohádek.

třída žáků pod hradem Český Šternberk

6.B se podívala, kde vznikají dětské televizní pořady

18.12.2023

Do České televize vyrazili i žáci 6.B. Dopoledne jsme stihli procházku Prahou, návštěvu McDonald's a po obědě nás čekalo plno zážitků v televizi.

Jak chutnají Vánoce v Drážďanech?

18.12.2023

12. prosince se naši němčináři vydali na celodenní výlet do vánočních Drážďan. Dopoledne shlédli novodobý trh v centru města, které zakončili obědem s tradičními německými pochoutkami. Odpoledne se vydali do historické části Drážďan, kde si prohlédli její dominantu kostel Frauenkirche. Kolem se nachází řada trhů a tudíž bylo celé odpoledne co ochutnávat a prozkoumávat. 

Vánoční koncert zněl tělocvičnou

17.12.2023

Ve čtvrtek 14. prosince zavítali do školy muzikanti ze společnosti Hudba školám. Nebyli tu poprvé a ani letos jejich koncert nezklamal. Svou hudbou dokázali vykouzlit vánoční atmosféru, děti se přidávaly ke zpěvu koled a dalších oblíbených vánočních písní, nechyběla ani světýlka ve tmě 🌟⭐✨.

Pomáhali jsme zvířátkům v útulku

17.12.2023

Jako každý rok naše škola zorganizovala charitativní sbírku „Vánoce v útulku“ pro ty, kteří si sami pomoci neumějí - pro zvířátka. Letos jsme pomáhali sdružení na pomoc opuštěným zvířátkům Naději pro čtyři packy z Bystřice u Benešova.

Chtěla bych moc poděkovat všem – dětem, rodičům, kolegům i sázavské veřejnosti za velké množství dárků pro pejsky a kočičky. 

Poslední dny jsem v kanceláři měla už jen pěšinku prošlapanou ode dveří ke stolu, než jsem sbírce udělila jakousi štábní kulturu a věci roztřídila podle druhů a uživatelů. Jednalo se o mňamky, masíčka, tyčinky, konzervy, salámky, kapsičky, pelíšky, oblečky, hračky, čistící a prací prostředky a také pár korunek. V pátek dopoledne mi silní deváťáci pomohli nanosit všechny dárky do auta a s manželem jsme mohli vyrazit do útulku.

Každoročně je to pro mě hodně emotivní… hladit si ty pejsany, kteří mi olizovali ruce a nechali se drbat, ale také se dívat na ty, kteří byli pro jistotu ve svých pelíšcích. V současné době má útulek ve své péči 13 pejsků a venkovní kočičky.

Takže jsme vyložili auto za bedlivého psího dozoru, vše předali velmi laskavé a přátelské paní vedoucí a odjeli. Cestou jsem si říkala, že se třeba někdo podívá na stránky útulku a rozhodne se některému z pejsků dát své „doma“; moc bych jim to všem přála.

Milí přátelé zvířátek, ještě jednou Vám děkuji za projevenou podporu; myslím si, že i tohle má rodina a škola děti učit pro život.

Jana Leblová

PS: Ne, žádného pejska jsem si nepřivezla, ti čtyři doma mi zatím stačí. Ale uvažovat o tom mohu, že?

pes v útulku u auta s dary
pes v útulku
žena hladící psa

Šesťáci navštívili vánoční zámek Loučeň

17.12.2023

Ve čtvrtek 30. listopadu všechny šesté třídy vyrazily na speciální prohlídku zámku Loučeň. Počasí bylo nečekaně zimní - takže zámek Loučeň vypadal jako ze zimní pohádky. Nejdřív jsme si prohlédli 24 vánočních stromů a stromečků rozmístěných po zámku. Každý byl jiný a ke každému  jsme se dozvěděli něco o tradicích. Pak jsme si ozdobili a snědli perníček, posilnili se svačinou a vyrazili do parku. Je tam dvanáct labyrintů, ale sníh některá bludiště ukryl. Nejlepší bylo velké tisové bludiště, ve kterém část třídy hrála na babu.

9.C Navštívila Kouzelnou školku

17.12.2023

V pondělí 11. prosince se žáci 9.C vydali na exkurzi do České televize, kde si prohlédli studia a seznámili se s chodem veřejnoprávní televize. Nejvíce je zaujala návštěva studia, kde se natáčel dětský pořad "Kouzelná školka". Ačkoliv už nejsou pravidelnými diváky tohoto programu, rádi si s Františkem zavzpomínali na dobu dětství.  

žáci v televizním studiu

Druháci si prohlédli vánoční hrad

13.12.2023

Jak slavili před sto lety Šternberkové advent a Vánoce? Vánočně vyzdobený hrad si 12. prosince prohlédly  s komentovanou prohlídkou děti z druhých tříd. Pěkným zážitkem byla i jízda vlakem a kupování drobných suvenýrů. 

druhá třída před hradem

Mikuláši nadělovali nejmenším

11.12.2023

V úterý 5. prosince se i na naší škole objevilo několik Mikulášů, andělů a čertů. Žáci devátých tříd si pro svá patrončata z 1. třídy a přípravky přichystali mikulášskou nadílku. 

Mořeplavci v knihovně

8.12.2023

Protože šesťáci právě probírají v zeměpisu orientaci na mapě, glóby, atlasy, mapy, souřadnice apod., domluvila se paní učitelka J. Leblová s místní knihovnou na programu o cestování, mořeplavcích a objevitelích.

Paní knihovnice si připravily skvělou prezentaci pro všechny tři šestky – tak trochu zeměpis, tak trochu dějepis – na toto téma. Protože už nezbyl čas na vyhotovení pracovního listu pro skupiny v knihovně, děti úkol zpracovaly ve škole, což je zase rozvoj čtenářské gramotnosti – vyhledávání v encyklopediích a práce s textem.

Když knížky předčítají jejich autorky

29.11.2023

V úterý 28. listopadu jsme se již podruhé zúčastnili autorského čtení rozhlasové moderátorky a spisovatelky Denisy Kimlové Dubničové a Hany Kašákové. 

První až třetí třídy se postupně se spisovatelkou D. Dubničovou sešly ve školní knihovně. Autorka jim vyprávěla o tom, co ji vedlo k napsání poslední knížky, jak se jí psaní dařilo, co vše se musí udělat, než knížka vyjde, a nakonec dětem přečetla úryvek ze své knihy “Zahradnictví u přítele”. Pohádkový příběh plný fantazie děti i paní učitelky rozhodně zaujal. O tom svědčí i to, že řada  z nich si knihu i s věnováním a podpisem autorky odnášela domů.

Třetí a čtvrté třídy se s autorkou H. Kašákovou setkaly v městské knihovně. Ta je seznámila se svojí poslední knihou  “Dora píše dopis “.  S autorkou děti strávily příjemné chvíle v rozhovoru nad knihou. I tady si knihu posluchači  mohli odnést s věnováním domů.

Dnešní setkání s autorkami knih bylo moc hezké a už teď se těšíme na další.

Kdo získal Bobříka informatiky?

20.11.2023

Na naší škole se v první polovině listopadu konala soutěž Bobřík informatiky, která je zaměřena na podporu zájmu o informatiku a digitální gramotnost mezi studenty. Úlohy zahrnují programování, čtení grafů, sestavování algoritmů, ale i obecné logické myšlení.

V kategorii Mini, určené pro žáky 3. a 4. ročníku, se soutěže zúčastnilo 46 žáků, z nichž 13 se stalo úspěšnými řešiteli. Nejlepšími řešiteli v této kategorii se staly D. Topinková a M. Popelková ze 4. C.

V kategorii Benjamin, určené pro 5. a 6. ročník, soutěžilo 77 žáků, přičemž 22 z nich bylo úspěšných. Zde se nejvíce dařilo A. Skalové ze 6. C.

Žáci 7. a 8. ročníku soutěžili v kategorii Kadet, kde z 68 účastníků 17 ulovilo bobříka. Nejlepším řešitelem v této kategorii byl A. Prokop z 8. C.

V nejstarší kategorii Junior, která je určena pro žáky 9. ročníku a prvního ročníku středních škol, soutěžilo 27 studentů a úspěšní byli pouze dva z nich. Nejlepším řešitelem se stal M. Nový z 9. B.

Blahopřejeme všem účastníkům a vítězům k úspěchům v této soutěži a oceňujeme jejich snahu a zájem o informatiku a digitální gramotnost. Soutěž Bobřík informatiky je skvělou příležitostí pro rozvoj dovedností v tomto důležitém oboru.

Jak jsme málem odletěli

10.11.2023

Dne 6. 11. 2023 se třída 5.B spolu s třídní učitelkou Slavíčkovou a také s paní učitelkou Skalickou vydala na Letiště Václava Havla do Prahy. Kam jsme letěli? Bohužel nikam, i když dovolenou někde v teple bychom nepohrdli :-). My jsme tam jeli "pouze" na exkurzi, abychom se dozvěděli, jak to na takovém mezinárodním letišti vlastně chodí.

Na začátku jsme museli projít bezpečnostní kontrolou jako ostatní cestující. Poté nás už pustili na palubu... Autobusu :-). Autobusem jsme projížděli celé letiště a pan průvodce nám povídal o letadlech i o provozu letiště. Viděli jsme spoustu letadel a na chvilku jsme se ocitli i přímo u dráhy, kde jsme viděli vzlety a přílety několika letadel. Protože ale bylo poněkud větrno, rádi jsme se vrátili do autobusu. Prohlídka byla zakončena v budově hasičů, kde jsme se dozvěděli, že v případě požáru musí být všichni hasiči oblečení a připravení za 45 vteřin!

Pak už nás čekala jen krátká občerstvovací zastávka na Václavském náměstí a potom hurá domů. 

Krteček pomohl dětem najít poklad

1.11.2023

Paní knihovnice Tereza Kalašová připravila pro druháky poznávací hru se soutěžemi ve skupinkách. Tématem byly ilustrace Zdeňka Milera ze známých dětských knížek. Děti je měly poznávat a seřadit známou pohádku O krtečkovi podle posloupnosti obrázků. Na závěr vypátraly sladký poklad. 

Děkujeme paní knihovnici za zábavný program!

děti sedící na zemi v knihovně

Patroni s prvňáčky společně sportovali i vyráběli

2.11.2023

V pondělí 9. října šli žáci 9.C připravovat program pro 1.A a 1.B - opičí dráhu v tělocvičně. Děti čekal slalom, běhaly přes lavičky, válely sudy, skálaly do obručí, lezli na žebřiny, skákaly přes švihadla a moc je bavilo skákat žabáky. Po půl hodině pak vše společně deváťáci a prvňáčci uklidili a hráli hry.

O pracovní výchově deváťáci vyrobili pro prvňáčky "meče svatého Václava" z kartonu. Další týden šli už s meči do první třídy, kde je společně vybarvili z obou stran voskovkami, pastelkami či fixy. Děti (všechny) si to moc užily.

Expedice 4P v podání 6.C

30.10.2023

V pondělí 18. září se šestá třída s paní učitelkou Z. Šarbachovou a paní asistentkou H. Mocovou vypravily do Podblanického ekocentra ČSOP ve Vlašimi. Zde je čekala třídenní pobytová akce s názvem Expedice 4P, lépe řečeno její první část.

Po příjezdu na místo následovalo rychlé vybalení a hurá na program. 

První den se nesl v duchu představení a ujasňování pravidel. Řada přišla i na seznámení se s místní paraZOO a jejími obyvateli. Odpolední program byl věnován potravinám a jejich původu. Žáci byli rozděleni do skupin a vyrazili do města nakupovat. Jaký je rozdíl mezi mlékem či mrkví z Lidlu, Albertu, malém obchůdku s potravinami  a obchůdku se zdravou výživou? Hodně otázek a ještě více odpovědí provázely žáky až do večeře. Po večeři proběhla ještě návštěva zámeckého parku a pak už šup do peřin.

Druhý den zazvonil budíček v půl osmé. Po snídani šesťáky čekal nabitý program. Dopoledne bylo věnováno mléku, které žáci den předtím nakoupili. Vyráběl se sýr, jogurt a další výrobky. Odpoledne se věnovalo tatrance. Co myslíte, jak dlouho se můžete zabavit s obyčejnou sušenkou? V ekocentru je to aktivita na celé odpoledne. Kde se vyrábí, jak se vyrábí, co je potřeba… Nejdříve proběhla aktivita na učebně s tvorbou myšlenkové mapy, pak následovala venkovní hra přímo v paraZOO. A hra to nebyla ledajaká. Herní úkoly procvičily nejen vědomosti, ale i humor. A výhra pro vítěze? Samozřejmě tatranka. 

Třetí den se nesl v duchu loučení, ale i tak byl plný zajímavých aktivit. Dopoledne se děti věnovaly obilninám, jejich zpracování a pečení pečiva. Žáci si dokonce upekli vlastní chlebové bochníčky, které si snědli ke svačině spolu s vlastnoručně vyrobeným sýrem a jogurtem. 

A pak už nastalo opravdové loučení a poděkování za krásný program, který bude mít pokračování v červnu dalším třídenním pobytem. 

V 5.B byl každý den jiný

24.10.2023

V pondělí 9. října se na školní chodbě prvního stupně objevila zvláštní módní přehlídka. Co za tím bylo? 

Přečtěte si, co o tom říká paní učitelka Slavíčková:

Na konci září za mnou přišla děvčata z mé 5.B, že bychom mohli uspořádat týden v kostýmech. Protože se nápad líbil celé třídě, rozhodla jsem se, že do toho s nimi půjdu a pomůžu jim akci uspořádat. Klárka a Gabča vymyslely náměty na témata, která jsme pak jako třída odhlasovali. A aby na nás žáci z ostatních tříd nekoukali jak na blázny, rozhodli jsme se, že každý den o velké přestávce uspořádáme krátkou módní přehlídku.

V týdnu od 9. do 13. října to propuklo. 5.B přišla jednou bez tašek, poté ve společenském, ve sportovním, v kostýmu z filmu či hororu a celá akce vyvrcholila růžovou Barbie, ke které se dokonce přidali i žáci z jiných tříd. Emí N. připravila na každý den tematickou hudbu, aby byla přehlídka stylovější.

A protože to 5.B vzala každý den opravdu poctivě a děti přicházely v originálních a nápaditých kostýmech, nelze se divit, že se naše přehlídky rychle staly populární a chodili se na ně dívat žáci z celého prvního stupně.

Já tímto moc děkuji své třídě za to, s jakou energií se na akci vrhla. Moc jsem si to s vámi všemi užila!

Jak to chodí v rozhlase

24.10.2023

V pondělí 23. října se  žáci 7.C vypravili na exkurzi do Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské 12. 

Seznámili jsme se s historií rozhlasu, prohlédli si stará rádia a podívali se do prostor budov Českého rozhlasu. Dokonce jsme nakoukli (i když jen přes prosklené dveře) do živého vysílání!

Propojujeme děti a seniory

23.10.2023

Žáci 1.B předvedli krátké pásmo básniček, písní a tance seniorům z domova v Samopších v městské knihovně. Potom děti společně se seniory malovali obrázky a přitom si vyprávěli o sobě navzájem. V knihovně byla krásná atmosféra a bylo dojemné, jak klienti domova byli plni energie při společné činnosti s dětmi. 

senioři a děti v knihovně
senioři a děti v knihovně

Nohejbalisté si poradili i s favority

18.10.2023

Dne  11. října  2023 proběhl již 15. ročník okresního kola Poháru Českého nohejbalového svazu základních škol. Akce proběhla v hale ZŠ Dukelská v Benešově, pořadatelem byl místní klub SK Šacung Benešov.

Ze tří základních skupin si postup do play-off zajistilo 12 účastníků a náš tým ve složení M. Bareš, R. Podstara, K. Habart,  Doan B. byl mezi nimi. V osmifinále kluci podali svůj nejlepší výkon na turnaji a vyřadili  jednoho z favoritů - tým ZŠ Jiráskova, Benešov, výsledkem 2:0! V boji o semifinále a o medaile stál v cestě tým Dukelská A, Benešov. Ten byl bohužel již nad naše síly, přestože jsme první sadu vyhráli. Soupeř změnil totiž po tomto setu sestavu a pak se projevilo, že hráči soupeře se nohejbalu věnují pravidelně - utkání otočili a zvítězili 2:1. Kluci tak po statečném boji celkově skončili na sdíleném 5. až 8. místě a to je rozhodně velký úspěch, protože jejich hlavním sportem je fotbal a nohejbalu se věnují pouze příležitostně. 

Kluci, díky za dobrou reprezentaci naší školy.

Mgr. Karel Svoboda

hráči nohejbalu
hráči nohejbalu

Naši reprezentanti zabodovali na Atletických závodech 

16.10.2023

Za příjemného počasí proběhly 4. října 2023 atletické závody ve Vlašimi, kterých se zúčastnili žáci sedmnácti škol okresu Benešov. S neskrývanou radostí můžeme konstatovat, že naše výprava se mezi ostatními školami opět neztratila. 


účastníci atletických závodů

Žáci sázavské školy statečně bojovali o co nejlepší umístění, předvedli hodnotné výkony v atletické všestrannosti  a za sebou nechali žáky a žákyně podstatně větších škol. V některých disciplínách se zapojilo do bojů o čas či centimetry i 84 závodníků a bylo skvělé vidět, že naši závodníci končili v popředí startovní pole.

Družstvo starších žáků skončilo na výborném 5. místě a od bronzu je dělilo pouhých 134 bodů, což ve víceboji je opravdu nicotný odstup.

V hodnocení jednotlivců jsme dosáhli následujících úspěchů:

A. Ježková - celkové 9 . místo ve víceboji starších žákyň (ze 75 závodnic)

J. Zajíc - celkové 8. místo ve víceboji starších žáků (z 84 závodníků)

60 m

skok do dálky

vrh koulí

skok do výšky

1000 m

I další naši zástupci - E. Píchová, N. Čechová, M. Stibůrková, T.Koštuříková, N. Krucká, J. Koštuřík, F. Dvořák - bojovali ze všech sil a ve startovním poli se rozhodně neztratili. 

Všem našim žákům a žákyním děkujeme za skvělou reprezentaci ZŠ Sázava na prestižní sportovní akci. 

Mgr. Karel Svoboda

Program Dravci

4.10.2023

V úterý 3. října se na louce u hasičárny sešla celá škola i školka. Čekalo nás tam totiž setkání s dravými ptáky, které k nám přivezli sokolníci ze společnosti Zayferus. 

Během hodinu a půl dlouhého programu se děti mohly dozvědět řadu zajímavostí ze života dravců a sov, mohli si zblízka prohlédnout na dvě desítky různých druhů dravců - od nejmenších poštolek po majestátní orly. Vrcholem celého programu byly samozřejmě letové ukázky - viděli jsme, jak si karančo pro svou kořist raději doběhne, než doletí, jaké nálety umí sokol, jak loví poštolka, jak létají velcí orli a supi. Někteří žáci měli dokonce možnost vypustit vzácného dravce (a pak s napětím čekat, zda se k nim vrátí).

Exkurze 6.A do Národního technického muzea

4.10.2023

Ve středu 20. září jsme se vypravili do Prahy na prohlídku Národního technického muzea. Čekal nás tam výukový program Kniha - povídání o historii knihtisku a praktická ukázka, jak vzniká knižní vazba a jak se dřív psalo. Potom jsme si mohli volně projít zajímavé expozice technického muzea - samozřejmě velký sál dopravy, ale i třeba expozici astronomie či domácích spotřebičů. A protože se program trochu protáhnul, odjezd jsme odložili a zbyl nám čas na rozchod na náměstí Republiky :-) 

Zahájení školního roku

7.9.2023

4. září byl krásný sluneční den, a tak jsme mohli nové žáčky 1. tříd a přípravné třídy přivítat na školním dvoře. Čekaly na ně jejich třídní učitelky A. Jílková a J. Modráčková, spolu s ředitelkou školy Z. Kotzotovou a starostou města Sázavy V. Dvořákem. Kromě toho tam také byli jejich patroni z devátých tříd.

A hned nazítří v úterý 5. září deváťáci přivedli prvňáčky a děti z PT do tělocvičny, aby je představili celé škole. Paní ředitelka všem popřála hodně úspěchů v novém školním roce, zazněla hymna školy, slib patronů a na závěr jsme si společně zatancovali :-)