Školní rok 2015/2016

archiv

Připomeňte si některé z událostí školního roku 2015/2016

Vítání prvňáčků

Ve školní tělocvičně se v pondělí 7. záři shromáždili malí prvňáčci  a jejich rodiče. Čekaly na ně třídní učitelky prvních tříd a patroni - žáci 9.A, 9.B a 8.A,  spolu s paní ředitelkou Z. Kotzotovou a starostou města P. Šibravou. Během slavnostní půlhodinky se malí žáčci představili svým učitelkám, dostali pamětní list a symbolický klíč od školy, a potom je patroni odvedli do jejich tříd. 

V pátek 11.9. celá škola přivítala mezi sebou nové žáčky z prvních tříd a přípravné třídy i nové učitele - třídní učitelku 1.B A. Jílkovou, učitele angličtiny J. Dastycha a učitele dějepisu a občanské výchovy T. Bederku. Prvňáčky přivedli jejich patroni z 9.A, 9.B a 8.A, za které Adam s Beátou přečetli slib patronů. 

Den s Armádou ČR

V pondělí 19. října přijeli do naší školy vojáci z letecké základny v Čáslavi, kteří spadají pod letectvo Armády České republiky. 

Nejprve nás major M. Zbranková seznámila se svými kolegy a s tím, jaké funkce na základně plní. Velice poutavě vyprávěla o letadlech, která na základně mají, o tom, jaká je jejich funkce, jak důležitá a náročná je jejich údržba a také jak probíhá výcvik pilotů, kteří na těchto strojích létají. Následoval přesun na stanoviště, kde jsme si mohli prohlédnout zbraně, které se v naší armádě v dnešní době používají a dokonce jsme si je mohli vzít do ruky, vyzkoušet jak těžká je manipulace s nimi a jaké to je, z takové zbraně střílet. Mohli jsme vyzkoušet leteckou helmu a prohlédnout si leteckou uniformu. 

Halloween

Halloween sice není typický český svátek, ale to nám nevadilo, abychom si ho nepřipomněli, a to nejen v hodinách angličtiny. Už několik dní předem se ve třídách objevily obrázky vyřezávaných dýní, duchů a netopýrů. Prvňáčkům s tím pomohli jejich patroni - společně pak vznikla podařená dílka

V úterý 27.10. se žáci 8.B společně namaskovali a obešli třídy na prvním stupni. Dětem ukázali typické halloweenské masky, vysvětlili jim, jak tento svátek vznikl a podarovali je bonbony.

Prvňáčci si to užili ještě více, protože jim patroni uchystali halloweenský rej v tělocvičně - připravili pro patrončata soutěžní stanoviště s různými úkoly. Patrončata v halloweenských maskách úkoly plnila, patroni je povzbuzovali a nad vším dozírali. A to bylo vzájemné radosti! 

Den zdravých zubů

Ve čtvrtek 5. listopadu na děti z druhé až páté třídy čekalo v tělocvičně překvapení – Den dentální hygieny.

Studentky Lékařské fakulty UK pod vedením Mgr. Petry Křížové, DiS., dětem předvedly nejen prezentaci péče o zoubky, ale hlavně vedly praktický nácvik péče o chrup. Dopoledne plné nových poznatků a také dobré nálady zakončila výborná zdravá svačinka ze školní jídelny. 

Koncert Wild Sticks

V pátek 20. listopadu se naši žáci zúčastnili koncertu bubenické skupiny Wild Sticks. Skupinu tvoří čtveřice mladíků, kteří našim žákům poskytli skvělý hudební zážitek. 

Předvedli žákům ukázky hry na různé bicí nástroje – bicí soupravu, tomy, vibrafon, xylofon a basovou kytaru. Ukázali, že i na bicí nástroje se dá zahrát hudba různých žánrů, takže děti slyšely historické vojenské bubnování do pochodu, latino–americkou hudbu, jazz a jako zlatý hřeb jejich vystoupení zazněla jedna z nejslavnějších písní M. Jacksona. Vybrali si i několik žáků, kterým rozdali jednoduché rytmické nástroje a ti si s nimi pak zahráli. Ostatní děti „kapelu“ doprovázely rytmickým tleskáním. 

Soutěž ve vánočních vazbách

Dne 19. listopadu se skupina pěti mladých floristek ze sázavské školy vedená paní učitelkou E. Kubálkovou vypravila na soutěž ve vázání ve vázání adventních věnců a vánoční vazby na stůl, kterou pořádá Střední zemědělská škola v Benešově. 

V posledních letech naše děvčata spolupracují s Ing. K. Vavříkovou, úspěšnou sázavskou floristkou, a na jejich výsledcích je to opravdu znát - opět zvítězily! M. Krejcárková obsadila 1. místo ve vánoční vazbě na stůl a družstvo dívek ve složení B. Werthaimová, A. Boušková, J. Fiantoková a B. Boušková ve vazbě adventního věnce obsadily také 1. místo. Vítězné vazby budou k vidění v sobotu 28.11. v sázavském klášteře.

Úspěch v soutěži školních webů

V pátek 20. listopadu se uskutečnila se ve Velkém sálu Nové radnice v Praze odborná konference na téma školních webů, kde byly zároveň vyhlášeny výsledky soutěže sCOOL web 2015. Kritéria soutěže hodnotí přihlášené weby komplexně tak, aby odrážela nejen praktickou využitelnost pro uživatele, technickou kvalitu, zahrnutí moderních trendů a dokonalý design, ale i takový obsah, který bude školu otevírat veřejnosti a nadstandardně s ní komunikovat. 

Web www.zssazava.cz se v kategorii B (úplné základní školy) umístil ve finále na 3. místě - v konkurenci 74 přihlášených webových stránek! Ocenění převzala administrátorka webu M. Čechová.

4.A+B Spaní ve škole s noční návštěvou kláštera

Někomu se to může zdát zvláštní, že děti šly dobrovolně v pátek večer do školy a ke všemu se tam ještě těšily. Protože totiž čtvrťáci jedou už v prosinci na ekologický pobyt na Chaloupky, zkusili si spaní bez rodičů.

Paní učitelky si pro ně připravily výlet do Sázavského kláštera ve večerních hodinách. V klášteře na ně čekala paní Havelková, a pan farář Radim Cigánek. Děti se dozvěděly spoustu nového ze života sv. Prokopa, prohlédly si kostel, kryptu a zákristii. Nakonec dětem paní Havelková zahrála na varhany, děti si zazpívaly a každý si zkusil na varhany také zahrát. Na dobrou noc paní Havelková přidala ještě pověst o řezbáři Práchnerovi.  

Ve škole si děti připravily ležení, hrály společenské hry, dívaly se na pohádky, povídaly si a nespaly a nespaly a nespaly. Ráno se okolo osmé hodiny všichni rozešli, k velké radosti paní učitelky Modráčkové a Kubálkové, které celou noc také nespaly. 

Škola plná andělů

Ve středu 16. prosince se škola otevřela veřejnosti a rodiče  i další zájemci se mohli podívat do výuky či si prohlédnout tradiční vánoční výstavu - tentokrát na téma Andělé. 

Výstavu doplnil v 15 hodin malý vánoční koncert. Divákům se představily dva sbory - jeden pod vedením D. Štědrové předvedl vánoční baladu i s obrázky, druhý, vedený D. Šimonovou zazpíval známé i méně známé koledy. Zároveň na náměstí děti prodávaly své výrobky z keramiky, vánoční dekorace, přáníčka či školní časopis Čmáranice.

Lyžák 2k16

Lyžařského výcvikového kursu se letos zúčastnilo 40 žáků z osmého a sedmého ročníku. Přečtěte si, jak své zážitky popisují Adéla a Aneta z 8.B.

Celé naše dobrodružství začalo 26. února v 10:00 před naší školou. Po usilovném loučení a mávání jsme usedli na svá místa v autobusu a lyžák mohl oficiálně začít. Cesta byla dobrá, až na hrozné dusno, kvůli kterému nám musel pan řidič zastavit. Po třech hodinách zavřených v autobusu jsme konečně dorazili na místo.

Naše natěšení nám ale hned ze začátku trošku otrávilo čekání, které trvalo tři čtvrtě hodiny, než jsme se vůbec mohli dostat do chaty. Pak se to ale všechno rázem otočilo a my jsme tahali svá zavazadla nahoru do pokojů. Po otevření dveří do našeho “apartmá” jsme nebyli zrovna moc nadšení, přeci jen jsme ještě děti. A tak nějak jsme doufali, že to bude mít k naší představě normálu trochu blíže... Ale šlo jen o zvyk, stačily dva dny a my brali pokoje jako svůj domov. Celý zbytek dne byl v podstatě volný. Poznali jsme se s našimi instruktory, zakusili první večeři v penzionu a navštívili bufet, který byl pár kroků nad námi. Hned první večer jsme spolu hráli hry. Přesně ty hry, u kterých se řekne až příliš trapných věcí, které by mělo vědět minimum lidí... Myslíme, že to byl ten moment, kdy jsme se navzájem opravdu poznali a spřátelili. A i když nás bylo čtyřicet, každý se bavil s každým.

První den lyžování... no, co k tomu dodat? Asi to, že jsme všichni lyžovali celkem otřesně. Nejdřív nás rozřadili do tří skupin. Nelyžaři, lyžaři a “nejlepší” lyžaři. My byly v těch “nejlepších”, a proto jsme měly jako instruktorku Káju. Všichni z naší skupiny jsme jí měli rádi, a proto jsme bojovali, abychom ji měli celý zbytek týdne, byli jsme opravdu super parta. Pár pádů tu bylo, ale naštěstí jsme je dobře ustáli.

Po lyžování jsme měli pauzu do večeře. Obvykle jsme buď spali, nebo si povídali. Scházení na chodbě bylo samozřejmostí, ať už odpoledne, večer, nebo v jakýkoliv jiných hodinách během dne. A takhle to chodilo každý den. Budíček v sedm, snídaně v osm, v devět na svah, ve dvanáct hodin oběd, do dvou odpoledne volno, od dvou do čtyř opět na lyže... 

Každý večer jsme měli program, který si pro ostatní připravila vybraná skupina. Proběhl i karaoke večer, který se konal předposlední den. Nikdo si to nedokáže představit, ta atmosféra byla neuvěřitelná. Když v jídelně zaznělo “Tohle je tvůj sweet chilly life song”, jako bychom se znali od dětství. Škoda, že vám nemůžeme přidat video. Nesměla chybět ani diskotéka… ehm piškotéka! Jelikož jsme nebyli v chatě sami, museli jsme ji v 23:00 ukončit, ale i přesto jsme si ji neskutečně užili. Zakončili jsme to tím, že jsme všichni udělali jeden velký kroužek (i s instruktory a učitelky) a dokola jsme tančili na písničku. Poslední noc byla super.

Ale ještě předtím - soutěž ve slalomu! Jelikož nám sníh moc nepřál, tak to jelo celkem pomalu a o to víc gratulujeme lidem, kteří vyhráli.

Lyžák byl hrozně super. Přivezli jsme si sebou nové kamarádství, vzpomínky a dokonce i přezdívky, které se asi je tak nezapomenou... Zjistili jsme, že sedmáci jsou hrozně fajn lidi - stejně šílení jako my osmáci. Zkrátka na lyžáku jsme získali spoustu nových přátelství, které doufáme, že dlouho vydrží. Nevadilo, že se vidíme s kruhy pod očima po dlouhé noci, vycházet spaření po sprše nebo v pyžamech. Prostě to všechno bylo přirozené a hrozně super.

Všem bychom chtěli moc poděkovat za skvělý lyžák. Hned bychom se vrátili. Možná jsme nevyhráli od fajn rádia lyžák za milion, ale pro nás milionovou hodnotu rozhodně měl. 

Spaní ve škole - 1.B + 9.B

Dne 23. 3. se v 18.00 ve škole sešli odvážlivci z řad 1.B a 9.B. Poté, co si děti připravily pelíšky na spaní, se patroni ujali své asistentské úlohy. Pro svá patrončata si připravili řadu soutěží a her, včetně noční "bojovky". A tak se hrálo, tančilo, zpívalo, soutěžilo a hlavně vydatně smálo! Ve 21.00 se patroni s patrončaty rozloučili společnou písní "Mravenčí ukolébavka" a následovaly samostatné programy jednotlivých tříd. 1. B usínala během pohádky "Ledové království", 9. B ještě zvládla soutěže a nezbytnou diskotéku.

Noc s Andersenem

Noc s Andersenem, tradiční spaní v Městské knihovně Sázava, se letos uskutečnila v pátek 1. dubna.

Teprve když jsme se všichni sešli, mohlo se začít. Nejprve jsme se formou hry představili. Řekli jsme svá pohádková jména - naše křestní jméno a jméno oblíbené pohádkové postavy. Po představení jsme si zahráli hru na námořníky a hru Nebe, země, nos. Potom následovalo čtení - paní knihovnice nám předčítala z knížky Zdeňka Svěráka Radovanovy radovánky.

My, šesťačky, které jsme letos dělaly pomocnice, jsme si připravily několik úkolů, po jejichž řešení měly děti rozpoznat podle nápověd jednoho významného panovníka. Děti byly šikovné, takže přišly na to, že jde o Karla IV. Následně jsme se všichni vydali do setmělého divadla, kde na nás čekal samotný Karel IV. Děti se svými zvídavými otázkami císaře skoro utrápili, ale nakonec to s námi vydržel. Pak jsme se vrátili do knihovny, kde skupinky vytvořily plakáty tématy týkajícími se právě Karla IV. Když poté každá skupina našla v knížkách ukrytou indicii, mohly se děti vydat hledat poklad. Tím byly (překvapivě) krásné dětské knížky pro každého účastníka Noci s Andersenem. 

A nakonec, okolo jedné ráno se všichni vydali na kutě. Ráno po osmé hodině se potom děti vyklubaly ze svých spacáků a vydaly se domů. Všichni jsme si to náramně užili.

Ekoprojekty v 1. třídách

Ačkoli Den Země se pojí se dnem 22. dubna, žáci 1. ročníku se na něj svědomitě chystají již nyní. 

V rámci projektového vyučování 5. dubna pracovala každá třída na samostatném projektu - co roste a žije v jednotlivých ekosystémech. 

1.A - voda, potok, řeka, rybník, moře 

1.B - pole, louka, mez 

1.C - les, patro kořenové, mechové, keřové, stromové 

6. dubna proběhla společná prezentace, kde se žáci vzájemně seznámili s jednotlivými ekosystémy. Následoval úklid odpadků, v rámci akce Čistá řeka Sázava, v části Sázavy, zvané "Havránky". Díky této akci měli žáci možnost vidět ekosystémy ve skutečnosti a zároveň se mohli podílet na uzdravování přírody. A to zahřeje u srdce! 

Hoblinková dílna

Dne 21. dubna měly některé třídy 1. stupně  dlouho očekávanou Hoblinkovou dílničku. Děti se seznámily s různým nářadím i stroji, s postupem práce a způsobem, kterým se nástroje používají, rozšířily si obzory i svou slovní zásobu o nová slova = názvy různých nářadí.  To byste koukali, jak děti bavila tato rukodělná činnost. Mobily a tablety nemají šanci!!!  

Čistá řeka Sázava

Jarní úklid Sázavy a okolí má své pevné místo v našem kalendáři. Po celý týden od 4. do 8. dubna všechny třídy základní školy uklízely odpadky. Akce probíhala v rámci akce Čistá řeka Sázava, organizované Posázavím o.p.s., a akce Ukliďme své město, kterou vyhlásilo město Sázava.

Prošli jsme řadu míst - malé děti vyčistily Havránka, nábřeží, větší čistily navigaci a břehy řeky. Deváťáci se vrhli na hromadu odpadu na Skřivánku, kam nezodpovědní dospělí místo větví háží komunální odpad - včetně takových věcí jakou jsou troje dveře, sedačka, záchod, lednice... 

V pátek se několik tříd vypravilo i do vzdálenějšího okolí města - 4.B vyčistila okolí hřbitova a přitom objevila velkou nelegální skládku, osmé třídy prošly údolí Talmberského potoka a sedmáci prošli levý břeh Sázavy od klášterního jezu až po Stříbrnou Skalici.

Celkem se zúčastnilo 352 dětí, 21 učitelů a nasbírali více než sto pytlů odpadu!

Sázava má IQ

Ve středu 20. dubna se v učebně přírodopisu odehrálo školní kolo 1. ročníku soutěže Sázava má IQ.

Díky panu I. Pleschingerovi, který věnoval lákavé ceny (tablet, mobily, čtečky)  jsme mohli nadaným žákům nabídnout zajímavou možnost předvést jejich schopnosti. Úkolem v soutěži Sázava má IQ bylo připravit dlouhodobý projekt a jeho výsledky pak prezentovat před veřejností a odbornou porotou.  Témata projektů si děti mohly vybrat z více než dvacítky námětů od učitelů, nebo si mohli zvolit vlastní téma. Po dobu práce měli k dispozici možnost konzultace s garantem-učitelem. Právě doba přípravy a nedostatek vytrvalosti byly asi největší obtíží, protože řada přihlášených žáků postupně odpadala a vzdávala to.

Ve školním kole se představilo pět soutěžících. Bojovali s trémou i s technikou, ale statečně to zvládli. Nejlepší prací byl demografický výzkum Adély Procházkové, ve kterém shrnula výsledky svého bádání v archivech a statistikách - hlavní cenu si opravdu zasloužila, k tomu ještě získala cenu diváků. Na druhém místě se umístila Anežka Havelková s přehledem historie sázavského kláštera a Vít Bareš se svým zajímavým srovnáním života na počátku 20. století a dnes. Třetí místo patřilo Nikole Andělové s podrobným návrhem školního výletu do Londýna a Ondřejovi Kodatovi a jeho prezentaci o sopkách. 

Český den proti rakovině

Už víme, kolik jsme v Sázavě vybrali pro sbírku Ligy proti rakovině - je to rekordních 20 737 Kč!

Děkujeme všem, kteří přispěli!

Soutěž školních časopisů - finále Brno

V pondělí 30.11.2015 se v Brně konalo celorepublikové kolo soutěže školních časopisů. Náš školní časopis Čmáranice se v konkurenci desítek dalších časopisů rozhodně neztratil.

Republikového kola jsme se zúčastnili už potřetí - loni jsme se umístili na 1. místě v kategorii časopisů tvořených dětmi z 1. a 2. stupně. V krajském kole nás letos porazil Kosmonosák z Mladé Boleslavi, tak jsme byli zvědaví, jak nás  budou hodnotit ve finále. Tam se totiž hodnotí znovu vše od nuly. A nezklamali jsme se - získali jsme 3. místo za grafiku, 2. místo za titulku a celkově jsme byli šestí! 

Soutěž školních časopisů - krajské kolo Praha

Novináři ze Sázavy vyrazili v dubnu do Prahy na vyhlášení výsledků krajského kola soutěže školních časopisů a abychom se poučili a inspirovali, navštívili jsme tento den také redakci MF Dnes, kterou nás provedl hlavní editor Bohumil Špaček.

Ten nás nejen provedl celou redakcí, ale také vyzkoušel mladé novináře, jak by dokázali pracovat pod časovým tlakem - což je v novinách prý obvyklé. Na závěr nám předal úžasný dárek - speciální titulní stránku Čmáranice ve stylu MF Dnes. Moc děkujeme!

Bezpečně na kole

 V letošním roce si naše škola poprvé pozvala do školy společnost Bezpečně na kole. Instruktoři v pátek 6. května přichystali pro děti z 3. až 5. tříd zajímavý a poučný program, složený z přednášky a jízdy na kole, na jehož závěru děti obdržely certifikát. Akce byla velmi dobře připravená, děti si nemusely přivézt ani kola, ani helmy, vše bylo k dispozici na tartanovém hřišti u školy. 

Pro přípravnou třídu a 1. a 2. ročníky byla na 14. června objednaná podobná akce, ale na čtyřkolkách a v autíčkách. Nejdříve byly děti seznámeny se základními pravidly silničního provozu, poté si je vyzkoušely v praxi. Děti jezdily v autíčkách a čtyřkolkách na venkovním tartanovém hřišti u školy, kde byly vyznačeny vozovky, přechody pro chodce, nainstalovány semafory a dopravní značky. Dopravnímu dni přálo i počasí a doufáme, že získané znalosti a dovednosti přispějí k větší bezpečnosti dětí v silničním provozu.

Pasování na čtenáře

Dne 18. května se žáci prvních tříd sešli v prostorách kina k slavnostnímu Pasování na čtenáře. 

Každá třída zvlášť nastoupila na pódium a nejprve si vyslechla slib čtenáře. Poté byli žáci jednotlivě vyzýváni ke složení slibu položením ruky na knihu. Následoval poklek před králem, který žáka pasoval na rytíře, rytířku: "Jako nezkušený čtenář jsi poklekl, jako rytíř povstáváš." Za potlesku diváků dostal rytíř novou knihu a zařadil se zpět mezi své spolužáky. Kromě slibu měli žáci ještě jedinečnou možnost si popovídat se spisovatelem Michalem Vieweghem, který celému ceremoniálu přihlížel. 

Školní akademie

Ve čtvrtek 23.6. se ve školní tělocvičně představily skoro všechny třídy naší školy. Před přeplněnými tribunami se střídaly taneční sestavy, pěvecká čísla, hudební vystoupení, došlo i na trochu tělocviku a bojový tanec Haka.

Loučení s vycházejícími žáky

Ve středu 29.6. se tradičně sešla celá škola v tělocvičně, aby se rozloučila se školním rokem 2015/2016.  

Program oživila tři taneční vystoupení ze školní akademie - skvělý auťák třídy 1.C, hastrmani ze 3.B a Jabl'čko v podání 4.A. Ředitelka školy Zdeňka Kotzotová všem poděkovala za dobrou práci, předala ceny pro děti, které úspěšně reprezentovaly školu v různých soutěžích a spolu s třídními učitelkami devátých tříd, Danou Novákovou a Danuší Šimonovou, rozdala deváťákům pamětní listy a odznaky.

Zástupkyně 9. tříd přednesly dojemnou i vtipnou závěrečnou řeč, ve které poděkovaly učitelům za trpělivost a shovívavost a rozloučily se základní školou. Ještě prvňáčkové přečetli svůj projev a předali patronům dárečky. A podobně jak patroni na začátku září přivedli malé prvňáčky do školy, tak oni nakonec vyprovodili vycházející žáky ven - do nové kapitoly jejich života.

Prohlédněte si i další fotogalerie ze školního roku 2015/2016