Ukázky z prací žáků
Naši žáci dokážou úžasné věci!
Podívejte se na několik ukázek. Další najdete ve fotogaleriích v aktuálním školním roce, na jednotlivých třídních stránkách nebo ve školním časopisu Čmáranice.
Pestré školní chodby
25.5.2023V prostorech školy nyní najdete architektonické návrhy, papírové jeřáby, jarní květiny, berušky, motýly i obrazy ve stylu A. Warhola.
Les a voda
24.1.2023Naši mladí výtvarníci nezahálejí.
Podívejte se na ukázky originálních diplomů, které během hodin výtvarné výchovy vytvořili žáci pro turnaj otužilců - 6. ročník Memoriálu Vladimíra Tupého.
Další obrázky jsou soutěžní - o lesích se poslední dobou často mluví v souvislosti s klimatickou krizí a ochranou krajiny a v podobném duchu se nese i téma letošní výtvarné soutěže "Lidé, kteří sází stromy", kterou pořádá VOŠL a SLŠ Bedřicha Schwarzenberga. Držte palce našim účastníkům.
Obrázky pro knihovnu
20.12.2022Čtení je skvělá kratochvíle, umění jakbysmet a když se spojí dohromady, tak to teprve stojí za to! Bylo nám ctí vytvořit pro Městskou knihovnu obrázky se zimní a vánoční tematikou, které budou krášlit oddělení s dětskou literaturou.
Všechny práce si můžete prohlédnou přímo v knihovně, nebo v naší fotogalerii.
Animované filmy
2018/2019filmy, které vytvořili žáci v předmětu Výtvarné techniky
Divadlo O Ježíškovi
Devátá třída pod vedením M. Čechové a D. Šimonové nacvičila divadelní představení s koledami. Během dvou dnů ho pak odehrála pro všechny žáky 1. stupně a mateřské školy.
Diplomy pro otužilce
Originální diplomy pro Memoriál Vladimíra Tupého 2018.
Malování podchodu
Žáci deváté třídy pod vedením Mgr. I. Sojkové vyzdobili v červnu 2018 sázavský podchod originální výmalbou.
Roční doby - animace
9.B 2016
Výtvarné práce žáků 2. stupně
práce, které vznikly v hodinách výtvarné výchovy vedených Mgr. Irenou Sojkovou - 2016
První školní den
Apolena Procházková 2014 - jedna z pohádek, které každoročně píšou patroni z devátých tříd svým prvňáčkům
Povím Ti pohádku o chlapečkovi, kterému se vůbec nechtělo do školy, ale potom se stalo něco nevídaného, skoro pohádkového, a chlapeček je dnes už nebojácný školák, který ví, jak to ve škole funguje. Takže pozorně čti, pohádka začíná.
V jednom malém domečku na kraji města bydlel malý chlapeček Dáda a jeho rodina. Dáda chodil moc rád do školky, ale nyní už byl velký a po prázdninách měl jít prvně do školy. Chlapeček se ale vůbec netěšil, dokonce by se dalo říct, že se bál, i přesto, že mu maminka s tatínkem koupili krásné školní pomůcky jako třeba školní tašku, penál, pastelky, fixy a sešity…
Poslední den prázdnin Dáda dokonce plakal, že nikam nechce, že se mu ve škole určitě nebude líbit a že raději ráno nevstane ze své vyhřáté postýlky a zůstane zavrtaný pod peřinou. Když přece jen chlapeček konečně usnul, jeho školní potřeby ožily. Začaly si povídat mezi sebou a debatovaly o tom, že je všechny mrzí, že se Dádovi do školy nechce. A vtom napadlo školní tašku, že by mu měly první školní den zpříjemnit.
Pastelky tedy celou noc kreslily obrázky na titulní stránky sešitů, fixy obtahovaly vzniklé obrázky, a penál, když bylo po práci, všechny pastelky i fixy sám srovnal a s pomocí ořezávátka pastelky dokonce ořezal.
Když ráno maminka Dádu probudila, chlapeček nejdříve vůbec nechtěl vstát, ale když otevřel očka, nestačil se divit. Na stolečku před postýlkou mu ležely krásně vybarvené úvodní stránky sešitů. Dáda vstal rychle z postýlky, sedl si ke stolečku a prohlížel si obrázky. Byly tu zobrazeny všechny jeho oblíbené pohádkové postavičky. Na sešitu z matematiky byl Krteček, na češtině Karkulka a vlk, na přírodovědě vodník a mnoho dalších. Chlapeček vše nadšeně ukazoval rodičům, kteří si překvapeně sešity prohlíželi také.
Dáda se potom rychle převlékl, nasnídal, uklidil si sešity do tašky a už se do školy vůbec nebál, nýbrž těšil. A když do školy dorazil, zjistil, že je to tam docela prima. Zjistil, že paní učitelka je moc hodná a že tam bude mít spoustu nových kamarádů - jak kluků, tak i holčiček. A Dádovy školní pomůcky byly rády, že mu zpříjemnily nejenom první školní den, ale i všechny ostatní dny ve škole.
Nakonec by se hodilo malé, opravdu malinkaté poučení, které plyne z této pohádky, nikdy se neboj ničeho, co jsi ještě sám nevyzkoušel. Možná se ti to nakonec bude líbit. A určitě si zapamatuj, že se téměř ve všech případech můžeš spolehnout na své kamarády a rodiče. Proto se neboj cokoli, co tě trápí sdělit, určitě ti rádi a ochotně, pokud budou moci, pomohou.
Příběh Wintona
Beáta Rupprechtová, 2013
Jestli se příběh dá prožít znovu,
ve vzpomínkách zastavit čas,
neobvyklý příběh vám nyní vyprávět budu,
pojďme ho prožít znova a zas.
1938 psal se tehdy rok,
Hitler udělal další zlý krok.
Mnichovská smlouva podepsána byla,
naděje v Evropě ještě chvíli žila.
V Čechách však hákový kříž na vlajkách vlál,
každý nacista za Hitlerem stál.
Nicholas Winton proti fašismu byl,
669 dětí zachránil.
Anglické rodiny děti si rozebraly,
několik let je s láskou vychovávaly.
Lidé se o Wintonovi dozvěděli za padesát let,
jeho hrdinství a skromnost obdivuje dodnes celý svět.
Poděkovat chtěl každý zachránci svému,
za život Wintonovi děkovali a řekli: ”Vděčni jsme srdci tvému.”