Aktuality

Finále soutěže Školní časopis roku 2022

27.11.2022

Zástupci redakce školního časopisu Čmáranice, v doprovodu M. Čechové a D. Šimonové, se vypravili do Brna na vyhlášení výsledků republikového finále soutěže Školní časopis roku 2022.

Byl to náročný den - vstávání ve 3:00, odjezd 4:23, pět hodin cesty vlakem přes půl republiky. Pak na fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity program v podobě Multimediálního dne plného zajímavých aktivit. Samotné vyhlášení zabralo jen půl hodinu - a my jsme si přivezli 3. místo za titulku, 2. místo ceny redakcí a celkové 5. místo. Pak následovala odměna v podobě návštěvy vánočních trhů v Brně a 4,5 hodiny vlakem domů. Bylo to náročné, ale stálo to za to!

Fotbalový turnaj ve Vlašimi

24.11.2022

Fotbalová asociace ČR rozjela v letošním roce projekt zaměřený na žáky 2. stupně základních škol s označením Grassroots 10 + 1. Turnajů se mohou zúčastnit hráči, kteří hrají maximálně krajské soutěže nebo neregistrovaní mladí sportovci.

Nominovaní žáci naší školy nastoupili 3. 11. 2022 v hezkém sportovním areálu Na Lukách ve Vlašimi celkem ke třem utkáním. Do hry postupně zasáhli: O. Štěpánek, M. Durst, T. Durst, D. Holub, J. Kroupa, K. Lupáč, O. Kříž, R. Prix, M. Vyhnal, L. Lehoučka, M. Doubek, A. Pištínek, M. Petráček, M. Smolík, D. Zinke, K. Habart, M.Lehoučka, M. Bareš, Doan B.

Prvním soupeřem v turnaji byl tým Základní školy Čechtice a přestože jsme měli v utkání více vyložených šancí, nakonec jsme byli rádi za bod po remíze 2 : 2. Vzhledem k tomu, že jsme zápas dohrávali v deseti – bez vyloučeného brankáře O. Štěpánka (přísné vyloučení za běžný faul) - byl to bod cenný, jelikož kluci se za stavu 1 : 2 semkli , zabojovali a v samotném závěru M. Doubek vyrovnal na konečných 2 : 2.

V druhém utkání na nás čekal výběr ze Základní školy Dolní Kralovice a opět jsme získali bod za remízu 1 : 1. Bohužel jsme neudrželi nadějné vedení a soupeř po mnoha šancích jednou skóroval. Tak jako v prvním zápase i v tomto mači podal gólman O. Štěpánek výborný výkon a na zisku bodu měl nemalý podíl.

V posledním utkání se bohužel na některých hráčích projevila únava a podlehli jsme velmi silnému týmu ze Základní školy Jiráskova v Benešově 0:5. Pozitivem nejen tohoto utkání byl výkon kluků ze šestých a sedmých ročníků, kteří se nezalekli starších a vyspělejších protihráčů a bojovali do poslední minuty s patřičnou fotbalovou kvalitou, což je příslibem do budoucnosti. Týmy našich soupeřů byla sestaveny především z devátých a osmých tříd.

Na turnaji jsme obsadili celkově třetí místo, O. Štěpánek byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje a nás může potěšit i fakt, že jsme měli největší zastoupení hráčů ze šestých a sedmých tříd v týmu na turnaji.

Všem hráčům děkujeme za perfektní reprezentaci školy a chování nejen na hřišti, ale i během celého turnaje.

Karel Svoboda

Školní kolo Pythagoriády

21.11.2022

V minulých týdnech se na naší škole konalo školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Tato soutěž je určena pro žáky druhého stupně a je rozdělena do kategorií podle ročníku.

Celkem se školního kola účastnilo 41 žáků. Výsledky pak ukázaly 5 úspěšných řešitelů, kteří postupují do okresního kola. Držme jim palce!

Klub mladého diváka

21.11.2022

Po covidové pauze opět funguje Klub mladého diváka - zájemci z 9. a 8.. ročníku během školního roku společně navštíví čtyři divadelní představení.

Ve středu 23. 11. 2022 se koná letošní první představení KMD - DIVADLO V DLOUHÉ, hra Romeo, Julie a tma (Jan Otčenáček). Organizace zájezdu: odjíždíme od školy autobusem ve 12:00, návrat předpokládáme v 18:00 - 19:00 hodin. Žáci budou uvolněni v 11:30 hodin na oběd.

Patroni - 9.C a 1.A

8.11.2022

27. září - Starší kamarádi pomohli prvňáčkům s výrobou, především s vystřižením meče Sv. Václava, z papíru, potom ho společně ozdobili. Nakonec se společně vyfotili.

14. října - Patroni s prvňáčky se vydali společně se svými vyučujícími na procházku do Havránek. Po cestě poznávali známé stromy a keře. Na hřišti si společně zahráli hry.

24. října - Patroni s prvňáčky vyráběli zvířátka z kaštanů a žaludů.

Exkurze v elektrárně Kuchelník

8.11.2022

Třída 8B se vydala na exkurzi do malé vodní elektrárny poblíž Ratají nad Sázavou. Třídní učitel M. Mittasch akci jako fyzik přesně popsal:

  • 8:09 odjezd vlakem ze Sázavy do Ledečka

  • 8:17 pochod na Kuchelník, cestou info a ukázka bývalého mlýna a současné MVE v Ledečku

  • 9:00 exkurze MVE Kuchelník - hrubé česlo, jemná automatická sběrací česla, objekt strojovny s 3 turbínami, technologie za MVE (odtok, trafo NN/VN, aj.) Pohoštění, zápis do knihy. Byli jsme první exkurze - domluva na další v budoucnu.

  • 9:50 pochod na zámek Rataje n. S. (v Ratajích trafo VN/NN)

  • 10:15 prohlídka zámku (expozice včetně sklepení a půdy). Na půdě funkční hodinový stroj.

  • 11:35 pochod na vlakovou zastávku v Ratajích. Cesta kolem hradu Pirkštejn.

  • 11:57 odjezd vlakem směr Sázava a návrat do školy

Halloweenské tvoření

3.11.2022

Některé třídy se letos odvážně pustily do vyřezávání opravdových halloweenských dýní.

"Na hodinu pracovní výchovy jsme si všichni měli přinést dýni. Dýně jsme vydlabali a vyřezali do nich obličeje. Po dokončení dýní jsme si mohli každý tu svou odnést domů. Všichni jsme si tuto hodinu hodně užili." D. Rozhoň, 6.B

Patroni - 9.A a přípravná třída

1.11.2022

Letos poprvé dělají žáci z deváté třídy patrony dětem z přípravky. Devátá A se s malými kamarády rychle skamarádila a už mají za sebou kromě návštěv o přestávkách i celou řádku společných akcí - vycházku do lesa, společné zpívání, společné hodiny výtvarné a pracovní výchovy.

Podzimní příroda nám nabízí krásnou paletu barev, tak jsme toho využili na společné hodině výtvarné výchovy a vytvořili z listí skřítky podzimníčky. Byla to velká zábava - podívejte se na fotky z tvoření i na hotové výtvory.


Úspěch školního časopisu

1.11.2022

Náš školní časopis Čmáranice opět zabodoval na krajském kole soutěže Školní časopis roku 2022 - v kategorii časopisů I. a II. stupně jsme obsadili první místo! Postupujeme tedy do republikového finále.

Gratulujeme všem redaktorům a redaktorkám!

Zahájení školního roku

13.9.2022

Školní rok jsme začali tradičně 1. září otevřením brány školy přesně v 7:55, následoval běh do tříd s cílem obsadit nejlepší místa. O něco později se na nádvoří sešli prvňáčci a žáci přípravky, jejich rodiče, žáci devátých tříd, učitelé - proběhlo slavnostní uvítání prvňáčků, na kterém jim hodně štěstí popřáli paní ředitelka Z. Kotzotová a pan starosta V. Dvořák. Patroni z devítek malým školákům předali symbolický klíč od školy a uvedli je do tříd.

V pondělí 5. září se sešla celá škola v tělocvičně. Deváťáci přivedli své prvňáčky, přečetli slib patronů. Společně jsme si všichni zazpívali školní hymnu a na závěr se tělocvična proměnila ve velký taneční parket plný energie.

Přejme všem žákům i učitelům hodně elánu a sil do nového školního roku!

Ovoce a mléko do škol

13.9.2022

Oznámení o změnách Školních projektů v tomto školním roce:

  • Z důvodu úprav školních projektů ze strany SZIF budou zatím probíhat dodávky pouze 1x měsíčně.

  • Z rozhodnutí Ministerstva zemědělství došlo k zúžení cílové skupiny pouze NA ŽÁKY 1. STUPNĚ.

Informace pro dojíždějící žáky - PID Lítačka

30.8.2022

Pokud chcete, aby Vaše děti platily jízdné v systému PID bezkontaktně a byly při cestování rychle odbaveny, tak není nic jednoduššího, než jim do jejich mobilu stáhnout aplikaci PID Lítačka (https://app.pidlitacka.cz/), zaregistrovat se pomocí e-mailu a zadat platební údaje z Vaší platební karty.

Zde je odkaz na časté dotazy pro nákup kuponů v mobilní aplikaci: https://app.pidlitacka.cz/faq#faq-kupony

Připravujeme nový školní rok

23.8.2022

Prázdniny končí a my jsme začali připravovat školu i školní web na nový školní rok.

A pokud si chcete přečíst, co se dělo loni, podívejte se do našeho archivu.

Volné pracovní místo

6.6.2022

ZŠ a MŠ, nám. Voskovce a Wericha 290, 285 06 Sázava přijme od školního roku 2022/2023 učitelku/učitele pro 2. stupeň s aprobací chemie, fyzika, matematika, pracovní výchova, informatika.

Kontakt: reditelstvi@zssazava.cz, tel.: 327 321 114