Aktuality

Co je potřeba? Můžete darovat: čisticí prostředky na úklid, prostředky na praní, konzervy a kapsičky pro kočičky, pamlsky pro pejsky. Deky a granule pro pejsky nepotřebujeme, těch je dostatek. Dary mohou děti předávat třídním učitelkám a učitelům.

Děkujeme, že s námi pomáháte!

Když knížky předčítají jejich autorky

29.11.2023

V úterý 28. listopadu jsme se již podruhé zúčastnili autorského čtení rozhlasové moderátorky a spisovatelky Denisy Kimlové Dubničové a Hany Kašákové. 

První až třetí třídy se postupně se spisovatelkou D. Dubničovou sešly ve školní knihovně. Autorka jim vyprávěla o tom, co ji vedlo k napsání poslední knížky, jak se jí psaní dařilo, co vše se musí udělat, než knížka vyjde, a nakonec dětem přečetla úryvek ze své knihy “Zahradnictví u přítele”. Pohádkový příběh plný fantazie děti i paní učitelky rozhodně zaujal. O tom svědčí i to, že řada  z nich si knihu i s věnováním a podpisem autorky odnášela domů.

Třetí a čtvrté třídy se s autorkou H. Kašákovou setkaly v městské knihovně. Ta je seznámila se svojí poslední knihou  “Dora píše dopis “.  S autorkou děti strávily příjemné chvíle v rozhovoru nad knihou. I tady si knihu posluchači  mohli odnést s věnováním domů.

Dnešní setkání s autorkami knih bylo moc hezké a už teď se těšíme na další.

Informace ke stávce škol 27. 11. 2023

23.11.2023

Vážení rodiče,

Chtěli bychom vás informovat o našem postoji ke stávce ve školství, která je naplánována na 27. listopadu 2023. Plně podporujeme požadavky stávky, které zdůrazňují potřebu lepších podmínek ve vzdělávání a zamezení škrtů v rozpočtu školství pro rok 2024. Cílem je zajistit, aby nedošlo k poklesu kvality vzdělávání a k udržení platů pedagogických i nepedagogických pracovníků.

Přesto se naši zaměstnanci rozhodli nezapojit se do stávky, aby nepřidávali další komplikace rodinám, které už čelí mnoha výzvám. Naše rozhodnutí nestávkovat však neznamená, že problémy ve vzdělávání nebereme vážně. Jsme odhodláni podporovat a zlepšovat podmínky ve školství a zároveň chceme zajistit nepřerušený průběh výuky pro naše žáky.

Děkujeme za vaše pochopení a podporu.

Kolektiv ZŠ a MŠ Sázava

Informace stávka 23-11.pdf

Kdo získal Bobříka informatiky?

20.11.2023

Na naší škole se v první polovině listopadu konala soutěž Bobřík informatiky, která je zaměřena na podporu zájmu o informatiku a digitální gramotnost mezi studenty. Úlohy zahrnují programování, čtení grafů, sestavování algoritmů, ale i obecné logické myšlení.

V kategorii Mini, určené pro žáky 3. a 4. ročníku, se soutěže zúčastnilo 46 žáků, z nichž 13 se stalo úspěšnými řešiteli. Nejlepšími řešiteli v této kategorii se staly D. Topinková a M. Popelková ze 4. C.

V kategorii Benjamin, určené pro 5. a 6. ročník, soutěžilo 77 žáků, přičemž 22 z nich bylo úspěšných. Zde se nejvíce dařilo A. Skalové ze 6. C.

Žáci 7. a 8. ročníku soutěžili v kategorii Kadet, kde z 68 účastníků 17 ulovilo bobříka. Nejlepším řešitelem v této kategorii byl A. Prokop z 8. C.

V nejstarší kategorii Junior, která je určena pro žáky 9. ročníku a prvního ročníku středních škol, soutěžilo 27 studentů a úspěšní byli pouze dva z nich. Nejlepším řešitelem se stal M. Nový z 9. B.

Blahopřejeme všem účastníkům a vítězům k úspěchům v této soutěži a oceňujeme jejich snahu a zájem o informatiku a digitální gramotnost. Soutěž Bobřík informatiky je skvělou příležitostí pro rozvoj dovedností v tomto důležitém oboru.

Jak jsme málem odletěli

10.11.2023

Dne 6. 11. 2023 se třída 5.B spolu s třídní učitelkou Slavíčkovou a také s paní učitelkou Skalickou vydala na Letiště Václava Havla do Prahy. Kam jsme letěli? Bohužel nikam, i když dovolenou někde v teple bychom nepohrdli :-). My jsme tam jeli "pouze" na exkurzi, abychom se dozvěděli, jak to na takovém mezinárodním letišti vlastně chodí.

Na začátku jsme museli projít bezpečnostní kontrolou jako ostatní cestující. Poté nás už pustili na palubu... Autobusu :-). Autobusem jsme projížděli celé letiště a pan průvodce nám povídal o letadlech i o provozu letiště. Viděli jsme spoustu letadel a na chvilku jsme se ocitli i přímo u dráhy, kde jsme viděli vzlety a přílety několika letadel. Protože ale bylo poněkud větrno, rádi jsme se vrátili do autobusu. Prohlídka byla zakončena v budově hasičů, kde jsme se dozvěděli, že v případě požáru musí být všichni hasiči oblečení a připravení za 45 vteřin!

Pak už nás čekala jen krátká občerstvovací zastávka na Václavském náměstí a potom hurá domů. 

Krteček pomohl dětem najít poklad

1.11.2023

Paní knihovnice Tereza Kalašová připravila pro druháky poznávací hru se soutěžemi ve skupinkách. Tématem byly ilustrace Zdeňka Milera ze známých dětských knížek. Děti je měly poznávat a seřadit známou pohádku O krtečkovi podle posloupnosti obrázků. Na závěr vypátraly sladký poklad. 

Děkujeme paní knihovnici za zábavný program!

děti sedící na zemi v knihovně

Patroni s prvňáčky společně sportovali i vyráběli

2.11.2023

V pondělí 9. října šli žáci 9.C připravovat program pro 1.A a 1.B - opičí dráhu v tělocvičně. Děti čekal slalom, běhaly přes lavičky, válely sudy, skálaly do obručí, lezli na žebřiny, skákaly přes švihadla a moc je bavilo skákat žabáky. Po půl hodině pak vše společně deváťáci a prvňáčci uklidili a hráli hry.

O pracovní výchově deváťáci vyrobili pro prvňáčky "meče svatého Václava" z kartonu. Další týden šli už s meči do první třídy, kde je společně vybarvili z obou stran voskovkami, pastelkami či fixy. Děti (všechny) si to moc užily.

Expedice 4P v podání 6.C

30.10.2023

V pondělí 18. září se šestá třída s paní učitelkou Z. Šarbachovou a paní asistentkou H. Mocovou vypravily do Podblanického ekocentra ČSOP ve Vlašimi. Zde je čekala třídenní pobytová akce s názvem Expedice 4P, lépe řečeno její první část.

Po příjezdu na místo následovalo rychlé vybalení a hurá na program. 

První den se nesl v duchu představení a ujasňování pravidel. Řada přišla i na seznámení se s místní paraZOO a jejími obyvateli. Odpolední program byl věnován potravinám a jejich původu. Žáci byli rozděleni do skupin a vyrazili do města nakupovat. Jaký je rozdíl mezi mlékem či mrkví z Lidlu, Albertu, malém obchůdku s potravinami  a obchůdku se zdravou výživou? Hodně otázek a ještě více odpovědí provázely žáky až do večeře. Po večeři proběhla ještě návštěva zámeckého parku a pak už šup do peřin.

Druhý den zazvonil budíček v půl osmé. Po snídani šesťáky čekal nabitý program. Dopoledne bylo věnováno mléku, které žáci den předtím nakoupili. Vyráběl se sýr, jogurt a další výrobky. Odpoledne se věnovalo tatrance. Co myslíte, jak dlouho se můžete zabavit s obyčejnou sušenkou? V ekocentru je to aktivita na celé odpoledne. Kde se vyrábí, jak se vyrábí, co je potřeba… Nejdříve proběhla aktivita na učebně s tvorbou myšlenkové mapy, pak následovala venkovní hra přímo v paraZOO. A hra to nebyla ledajaká. Herní úkoly procvičily nejen vědomosti, ale i humor. A výhra pro vítěze? Samozřejmě tatranka. 

Třetí den se nesl v duchu loučení, ale i tak byl plný zajímavých aktivit. Dopoledne se děti věnovaly obilninám, jejich zpracování a pečení pečiva. Žáci si dokonce upekli vlastní chlebové bochníčky, které si snědli ke svačině spolu s vlastnoručně vyrobeným sýrem a jogurtem. 

A pak už nastalo opravdové loučení a poděkování za krásný program, který bude mít pokračování v červnu dalším třídenním pobytem. 

V 5.B byl každý den jiný

24.10.2023

V pondělí 9. října se na školní chodbě prvního stupně objevila zvláštní módní přehlídka. Co za tím bylo? 

Přečtěte si, co o tom říká paní učitelka Slavíčková:

Na konci září za mnou přišla děvčata z mé 5.B, že bychom mohli uspořádat týden v kostýmech. Protože se nápad líbil celé třídě, rozhodla jsem se, že do toho s nimi půjdu a pomůžu jim akci uspořádat. Klárka a Gabča vymyslely náměty na témata, která jsme pak jako třída odhlasovali. A aby na nás žáci z ostatních tříd nekoukali jak na blázny, rozhodli jsme se, že každý den o velké přestávce uspořádáme krátkou módní přehlídku.

V týdnu od 9. do 13. října to propuklo. 5.B přišla jednou bez tašek, poté ve společenském, ve sportovním, v kostýmu z filmu či hororu a celá akce vyvrcholila růžovou Barbie, ke které se dokonce přidali i žáci z jiných tříd. Emí N. připravila na každý den tematickou hudbu, aby byla přehlídka stylovější.

A protože to 5.B vzala každý den opravdu poctivě a děti přicházely v originálních a nápaditých kostýmech, nelze se divit, že se naše přehlídky rychle staly populární a chodili se na ně dívat žáci z celého prvního stupně.

Já tímto moc děkuji své třídě za to, s jakou energií se na akci vrhla. Moc jsem si to s vámi všemi užila!

Jak to chodí v rozhlase

24.10.2023

V pondělí 23. října se  žáci 7.C vypravili na exkurzi do Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské 12. 

Seznámili jsme se s historií rozhlasu, prohlédli si stará rádia a podívali se do prostor budov Českého rozhlasu. Dokonce jsme nakoukli (i když jen přes prosklené dveře) do živého vysílání!

Propojujeme děti a seniory

23.10.2023

Žáci 1.B předvedli krátké pásmo básniček, písní a tance seniorům z domova v Samopších v městské knihovně. Potom děti společně se seniory malovali obrázky a přitom si vyprávěli o sobě navzájem. V knihovně byla krásná atmosféra a bylo dojemné, jak klienti domova byli plni energie při společné činnosti s dětmi. 

senioři a děti v knihovně
senioři a děti v knihovně

Nohejbalisté si poradili i s favority

18.10.2023

Dne  11. října  2023 proběhl již 15. ročník okresního kola Poháru Českého nohejbalového svazu základních škol. Akce proběhla v hale ZŠ Dukelská v Benešově, pořadatelem byl místní klub SK Šacung Benešov.

Ze tří základních skupin si postup do play-off zajistilo 12 účastníků a náš tým ve složení M. Bareš, R. Podstara, K. Habart,  Doan B. byl mezi nimi. V osmifinále kluci podali svůj nejlepší výkon na turnaji a vyřadili  jednoho z favoritů - tým ZŠ Jiráskova, Benešov, výsledkem 2:0! V boji o semifinále a o medaile stál v cestě tým Dukelská A, Benešov. Ten byl bohužel již nad naše síly, přestože jsme první sadu vyhráli. Soupeř změnil totiž po tomto setu sestavu a pak se projevilo, že hráči soupeře se nohejbalu věnují pravidelně - utkání otočili a zvítězili 2:1. Kluci tak po statečném boji celkově skončili na sdíleném 5. až 8. místě a to je rozhodně velký úspěch, protože jejich hlavním sportem je fotbal a nohejbalu se věnují pouze příležitostně. 

Kluci, díky za dobrou reprezentaci naší školy.

Mgr. Karel Svoboda

hráči nohejbalu
hráči nohejbalu

Naši reprezentanti zabodovali na Atletických závodech 

16.10.2023

Za příjemného počasí proběhly 4. října 2023 atletické závody ve Vlašimi, kterých se zúčastnili žáci sedmnácti škol okresu Benešov. S neskrývanou radostí můžeme konstatovat, že naše výprava se mezi ostatními školami opět neztratila. 


účastníci atletických závodů

Žáci sázavské školy statečně bojovali o co nejlepší umístění, předvedli hodnotné výkony v atletické všestrannosti  a za sebou nechali žáky a žákyně podstatně větších škol. V některých disciplínách se zapojilo do bojů o čas či centimetry i 84 závodníků a bylo skvělé vidět, že naši závodníci končili v popředí startovní pole.

Družstvo starších žáků skončilo na výborném 5. místě a od bronzu je dělilo pouhých 134 bodů, což ve víceboji je opravdu nicotný odstup.

V hodnocení jednotlivců jsme dosáhli následujících úspěchů:

A. Ježková - celkové 9 . místo ve víceboji starších žákyň (ze 75 závodnic)

J. Zajíc - celkové 8. místo ve víceboji starších žáků (z 84 závodníků)

60 m

skok do dálky

vrh koulí

skok do výšky

1000 m

I další naši zástupci - E. Píchová, N. Čechová, M. Stibůrková, T.Koštuříková, N. Krucká, J. Koštuřík, F. Dvořák - bojovali ze všech sil a ve startovním poli se rozhodně neztratili. 

Všem našim žákům a žákyním děkujeme za skvělou reprezentaci ZŠ Sázava na prestižní sportovní akci. 

Mgr. Karel Svoboda

Program Dravci

4.10.2023

V úterý 3. října se na louce u hasičárny sešla celá škola i školka. Čekalo nás tam totiž setkání s dravými ptáky, které k nám přivezli sokolníci ze společnosti Zayferus. 

Během hodinu a půl dlouhého programu se děti mohly dozvědět řadu zajímavostí ze života dravců a sov, mohli si zblízka prohlédnout na dvě desítky různých druhů dravců - od nejmenších poštolek po majestátní orly. Vrcholem celého programu byly samozřejmě letové ukázky - viděli jsme, jak si karančo pro svou kořist raději doběhne, než doletí, jaké nálety umí sokol, jak loví poštolka, jak létají velcí orli a supi. Někteří žáci měli dokonce možnost vypustit vzácného dravce (a pak s napětím čekat, zda se k nim vrátí).

Exkurze 6.A do Národního technického muzea

4.10.2023

Ve středu 20. září jsme se vypravili do Prahy na prohlídku Národního technického muzea. Čekal nás tam výukový program Kniha - povídání o historii knihtisku a praktická ukázka, jak vzniká knižní vazba a jak se dřív psalo. Potom jsme si mohli volně projít zajímavé expozice technického muzea - samozřejmě velký sál dopravy, ale i třeba expozici astronomie či domácích spotřebičů. A protože se program trochu protáhnul, odjezd jsme odložili a zbyl nám čas na rozchod na náměstí Republiky :-) 

Den architektury

21.9.2023

Upozorňujeme na novou akci Den architektury - pro žáky by mohla být zajímavá prohlídka skláren Kavalierglass spojená s výstavou i workshop, kde mohou vyjádřit svůj pohled na veřejný prostor v Sázavě. Více informací v přiloženém plakátu či na facebooku.

plakát Den architektury

Zahájení školního roku

7.9.2023

4. září byl krásný sluneční den, a tak jsme mohli nové žáčky 1. tříd a přípravné třídy přivítat na školním dvoře. Čekaly na ně jejich třídní učitelky A. Jílková a J. Modráčková, spolu s ředitelkou školy Z. Kotzotovou a starostou města Sázavy V. Dvořákem. Kromě toho tam také byli jejich patroni z devátých tříd.

A hned nazítří v úterý 5. září deváťáci přivedli prvňáčky a děti z PT do tělocvičny, aby je představili celé škole. Paní ředitelka všem popřála hodně úspěchů v novém školním roce, zazněla hymna školy, slib patronů a na závěr jsme si společně zatancovali :-)

Zápis do kroužků

5.9.2023

Keramika

Zápis zájemců proběhne 7. září od 15 do 17 hodin, v keramické dílně v prvním patře budovy školní jídelny. Konkrétní rozpis jednotlivých kroužků keramiky bude poté sestaven podle počtů zájemců a možností rozvrhu.

Novinářský kroužek

Zájemci z 2. až 9. ročníku se mohou přihlašovat prostřednictvím Školy Online (ve webové verzi, menu Ostatní moduly/Zápis na školní akce) nebo přijít v úterý 12. září ve 14 hodin do učebny informatiky. 

Třídní schůzky v září

2.9.2023

4. 9.  PT cca v 9. - 9.30 hod., I.A + I. B cca v 9. - 9.30 hod.

6.9.   VI.C v 16,00

7.9.  II.A, II.B, IV.C, IV.B, VI.B  v  15,00, VI.A v 16.00

V dalších třídách společné třídní schůzky nebudou - třídní učitelé budou rodiče informovat prostřednictvím Školy Online nebo organizují individuální konzultace.

Seznamy pomůcek

1.9.2023

Na základě podnětu ze školské rady jsme pro rodiče připravili tabulku, ve které rodiče mají seznamy pomůcek na všechny předměty v 1. až 9. třídách. 

23/24 pomůcky

Informace ze školní družiny

30.8.2023

V pondělí 4.9.2023 ještě není školní družina. V případě dotazů budou vychovatelky k dispozici v hlavní budově školní družiny.

Od 5.9. školní družina funguje v běžném režimu včetně ranní ŠD (ranní ŠD tvoří dvě oddělení).

Umístění oddělení:

Kontakty:

Pokud mají děti vyučování (v prvním týdnu měsíce září) – např. do 10:00 hodin, do 11:00 hodin, vyzvedávají si je rodiče v ZŠ u třídního učitele. Od 11:55 si družinové děti přebírá vychovatelka ŠD.

Děti ze 4. ročníku ZŠ (MÍSTNÍ, které mají podanou přihlášku) musí ještě počkat, zda i po prvním školním týdnu bude v ŠD volné místo.

Platby za ŠD - v průběhu měsíce září rodiče obdrží ve ŠD platební údaje (pro bankovní převod), ještě o tom budeme informovat.

Připravujeme nový školní rok

28.8.2023

Prázdniny končí a my jsme začali připravovat školu i školní web na nový školní rok. 

 A pokud si chcete přečíst, co se dělo loni, podívejte se do našeho archivu.

Schůzky v prvních třídách 2023/2024

8.6.2023

Vážení rodiče budoucích prvňáků ZŠ a MŠ Sázava,

první třídní schůzka rodičů, kde zazní důležité informace o způsobu komunikace se školou, omlouvání, SRPŠ a podobné organizační informace, se uskuteční ihned po slavnostním přijetí Vašich dětí do školy, 4. 9. v kmenových třídách.