Aktuality

Jak se ubránit

19.5.2022

Díky sponzorovi mohli žáci 4. a 7. ročníku absolvovat malý kurz sebeobrany. Vedl ho Jiří Polanský, dlouholetý trenér Krav Maga (systém sebeobrany původem z Izraele). Nejdříve byla interaktivní beseda o zásadách osobní bezpečnosti, potom následoval praktický nácvik, který si všichni užili.


Uklízeli jsme sázavu

19.5.2022

Po covidové pauze jsme se letos opět zúčastnili akce Čistá řeka Sázava. Do okolí řeky i města Sázavy vyrazily všechny třídy základní škola a dokonce i děti z mateřské školy. Sbírali jsme odpadky poházené kolem cest, v lese na březích řeky - celkem jsme takto nasbírali přes 50 pytlů odpadu!

Akce proběhla ve spolupráci s Městem Sázava a Posázaví o.p.s.

Český den proti rakovině

19.5.2022

Už víme výsledek sbírky Ligy proti rakovině, kterou naše škola pomáhala organizovat. Žáci 9. třídy a několik sázavských obchodů (pekárna, květiny v obchodním domě, infocentrum, obchod U babiček, novinový stánek Poklop a Pokorný) společně vybrali na program prevence rakoviny dohromady úctyhodných 23 254 korun!

Děkujeme všem, kteří do sbírky přispěli!

Zápis do školní družiny

Зарахування у групу продовженого дня

9.5.2022

Zápis do školní družiny pro budoucí 2. a 3. ročník proběhne 19. a 20.5.2022 v prostorách hlavní budovy školní družiny.

Зарахування на майбутній 2-й та 3-й рік проходитиме 19 та 20 травня 2022 року в головній будівлі групи продовженного дня.

Výlet do Drážďan

1.5.2022

Němčináři z 8. a 9. ročníku se vypravili 29. - 30.4.2022 na exkurzi do saské metropole Drážďany.

Ubytováni jsme byli v Ibis hotelu v centru Drážďan.

První den jsme společně prošli historické centrum a prozkoumali dvě náměsti (Altmarkt a Neumarkt), kde jsme navštívili dominantu Drážďan kostel Panny Marie - Frauenkirche. Dále jsme se šli podívat do Albertina, jedné z nejdůležitějších německých galerií, která je zaměřena na moderní umění.

Pokračovali jsme na Brühlovu terasu, které se nazývá balkón Evropy a obdivovali krásy i nedaleko stojící Hofkirche - katedrály Nejsvětější Trojice, jež je největší chramovou stavbou Saska.

Druhý den jsme navštívili další významnou památku Drážďan - Zwinger, přezdívanou „německý Louvre“, ve které se nachází významná umělecká a technická muzea, opera a krásná zahrada.

Samozřejmě jsme také důkladně i spoustu německých specialit a okusili německou atmosféru velkého města. Jediným zádrhelem byla jedna zlomená ruka a s tím související dvouhodinová prohlídka pravého německého špitálu :-)


Český den proti rakovině

26.4.2022

Tradiční sbírka ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ se koná ve středu 11. května 2022, kdy dobrovolníci ve žlutých tričkách budou na náměstí Sázavy nabízet symbolický žlutý kvítek. Přispět do sbírky budete moci ale i po tomto datu hned na několika místech v Sázavě - v městském infocentru, v sázavské pekárně, v novinovém stánku Poklop a Procházka, v prodejně Květiny a dárky v obchodním domě a také ve staré Sázavě v obchůdku U babiček. Peníze ze sbírky slouží prevenci, onkologickým pacientům a výzkumu nádorových onemocnění. Kupte si v týdnu od 11. května žlutou kytičku a nechte rozkvést naději!

POKOS

29.3.2022

Ve čtvrtek 24.3. naši školu navštívili zástupci Armády ČR v rámci programu POKOS - Příprava občanů k obraně státu.

Žáci 7. až 9. ročníku měli možnost vidět výzbroj a výstroj vojáků, prohlédli si vojenská vozidla, vyzkoušeli si první pomoc. Přestože primárním cílem těchto akcí je zábavnou a interaktivní formou představit ozbrojené síly a Armádu ČR, informovat o jejich poslání, současné činnosti, výcviku, výstroji či výzbroji, je toto úsilí rovněž chápáno jako cesta, kterou je možné žákům i pedagogům předávat i méně známé informace, ke kterým by se jinak nedostali (např. branná povinnost, činná služba apod.).

Informační setkání občanů Ukrajiny

Olympiáda z anglického jazyka

25.3.2022

Dne 16. března proběhlo na SOŠ a SZŠ v Benešově okresní kolo Soutěže v anglickém jazyce. Za naší školu se zúčastnil Daniel Přenosil ze 7.C, který se umístil na 7. místě.

GRATULUJEME!

Patroni - společná hodina Hv

22.3.2022

Konečně zase můžeme něco podnikat dohromady - patroni z 9.B si třeba mohli pozvat své prvňáčky a společně si zazpívat.

V pátek 18.3. měli patroni z 9.B a jejich patrončata z 1.B společnou hodinu hudební výchovy. Nejprve se rozezpívali písní, kterou všichni znají, pak patroni naučili patrončata svou oblíbenou Jimbu. Nakonec si společně zahráli hru, kterou doprovázeli vlastním zpěvem. To byla veliká zábava a všichni si ji užili. Každé patronče mohlo ohodnotit zpěv svého patrona a prvňáčci se shodli, že zpívání deváťákům docela jde.

Hvězdný vesmír

16.3.2022

Zveme vás na veřejnou generální zkoušku programu Hvězdný vesmír, která se koná v úterý 22.3. 2022 od 19.30 v tělocvičně základní školy. Přezůvky, prosíme, s sebou.Kurzy českého jazyka

16.3.2022

Zveřejňujeme informace o kurzech ČJ pro případné zájemce z řad ukrajinsky hovořících dětí i dospělých.

Centrum na podporu integrace cizinců Benešov

 • +420 326 905 279, +420 770193 108

 • icbenesov@suz.cz

 • www.integracnicentra.cz

Pomáháme

15.3.2022

Moc děkujeme všem - učitelům, zaměstnancům školy, rodičům i dětem - za poskytnuté věcí do sbírky pro občany Ukrajiny, kterou pořádá MÚ Kutná Hora.

Jak postupovat při začlenění do vzdělávání v České republice

8.3.2022

Základní informace pro rodiče - pokud chcete kontaktovat přímo naši školu, volejte na tel. 327 321 114.

Další informace na webu ministerstva školství https://www.edu.cz/ukrajina/

графіка-для-батьків-укр.pdf
grafika_Prirucka_rodice_czWEB.docx.pdf

Jak s dětmi mluvit o válce?

2.3.2022


Jak mluvit s dětmi o válce.pdf
613e4d4115c9a4f8b9c7c773_reakce dětí na katastrofickou událost-kratsi.pdf

Zima nebo jaro?

24.2.2022

Na školní chodbě průběžně obměňujeme výzdobu - teď zrovna se tam potkávají zimní i první jarní obrázky. Je vidět, že zima asi za chvíli skončí :-)

Školní jídelna mimo provoz

24.2.2022

Upozorňujeme rodiče i veřejnost, že v době jarních prázdnin není školní jídelna v provozu z důvodů opravy havárie na odpadním potrubí. Děkujeme za pochopení.

Konec testování

21.2.2022

Od pondělí 21.2.2022 se ve škole neprovádí preventivní testování na Covid-19.

Změny v testování

19.1.2022

Aktualizovali jsme přehled základních informací k preventivnímu testování na Covid-19.

Přejeme všem veselé Vánoce

a šťastný nový rok 2022!

Vánoční speciál Čmáranice

Ve škole nás čeká posledních pár dní, než začnou vánoční prázdniny. Ze školní knihovny znějí koledy, v hodinách výtvarné výchovy se vytvářejí přáníčka, tématem školních slohů je třeba SMS od svatého Josefa... Do školního časopisu Čmáranice jsme sice koledy nedali, ale vánočních obrázků a textů je tam dost. Přejeme pěkné počtení!

2021_12.pdf

Distanční výuka - vysvětlení pro rodiče

20.11.2021

Distanční výuka se v mnohém podstatně liší od normální prezenční výuky, na kterou jsme byli všichni léta zvyklí. Proto jsme pro vás, rodiče, připravili stručný přehled, jak to na naší škole funguje, ve formě otázek a odpovědí.

Testování ve škole od 22.11.2021

20.11.2021

Ve školách proběhne preventivní screeningové testování dětí a žáků, zatím v těchto termínech:

 • 22. listopadu 2021,

 • 29. listopadu 2021.

Testovány budou děti přípravné třídy a žáci základní školy. Testovat se ale nemusí osoby s ukončeným očkováním, s potvrzením o prodělané nemoci (180 dní) nebo s prokázaným negativním výsledkem testu z odběrových míst (platnost 72 hodin od PCR a 24 hodin od antigenního testu).

Testovat se bude tzv. samoodběrem pomocí neinvazivních antigenních testů.

Pokud dítě nebo žák nebude přítomen na testování na začátku vyučování, ale dostaví se na vyučování později, hlásí se v sekretariátu a provede si test pod dohledem pověřené osoby bezprostředně po svém příchodu.

testovani-letak-pro-zaky-6-4-21.pdf

Beseda projektu Vzpoura úrazům

22.11.2021

V týdnu od 8. 11. do 12. 11. navštívili naši školu ambasadoři Všeobecné zdravotní pojišťovny s projektem "Vzpoura úrazům".

Pro děti připravili interaktivní besedu o úrazech a jejich následcích. Děti se dozvěděly i jejich vlastní příběhy a měli možnost doptat se na vše, co je zajímalo o životě na vozíku. Některé děti "slibovaly", že budou používat při jízdě helmu a nebudou se houpat na židli.

Ambasadorům VZP patří náš velký dík!

Abeceda peněz

11.11.2021

Abeceda peněz je projekt České spořitelny, který je zaměřen na finanční gramotnost.

Žáci 2. A a 2. C měli 1. 11. možnost se na chvíli stát dospělými. Dostali peněženku, mobil a koloběžku a vyrazili do práce. Po cestě číhalo nebezpečí v podobě policisty, který vybíral pokuty za přestupky. V bance obdrželi měšec peněz, měli dle potěžkání sdělit, kolik si myslí, že je v něm a poté spočítat. Za utrženou mzdu si koupili něco k jídlu, něco pro rodinu a odložili si i na dovolenou. Nakonec u bankéře získali spořící prasátko a první počin - 10 Kč. Tato interaktivní hra žáky velmi zaujala a zodpovědně plnili všechny úlohy.

Složení nové Školské rady

10.11.2021

Na základě jmenování zřizovatele a podle výsledků voleb za zákonné zástupce a pedagogy se stávají členy Školské rady pro nadcházející tříleté období:

za zřizovatele:

 • Mgr. Pospíšilová Monika

 • Mgr. Vítová Alena

 • Bc. Vodáková Kateřina

za pedagogy:

 • Mgr. Albrechtová Hana

 • Mgr. Čechová Markéta

 • Mgr. Nováková Kateřina

za zákonné zástupce:

 • Mgr. Prchalová Markéta

 • Mgr. Randula Oldřich

 • Štědrová Martina

První jednání Školské rady se bude konat ve čtvrtek 18. 11. 2021 od 17,00 hodin.

Mgr. Zdeňka Kotzotová, ředitelka ZŠ a MŠ

Výsledky voleb.doc

9.B v Národní galerii

3.11.2021

V rámci projektového dne jsme 20.10. společně navštívili Národní galerii v Praze - Veletržní palác, kde pro nás byl připraven vzdělávací program "Od světla k barvě".

V průběhu programu jsme prozkoumali vliv světla na naše vnímání barev. Ověřili si, jak fyzikální objevy v oblasti světelných jevů ovlivnily malíře prvních impresionistických obrazů, a v ateliéru jsme pak sami experimentovali s barevnými světly a digitálními fotoaparáty při vytváření vlastních krajin. Poté jsme se ještě setkali s produkční výstav, od které jsme se dozvěděli jak dlouho trvá takovou výstavu připravit a co všechno je k tomu zapotřebí.

Byl to trochu vyčerpávající, ale velice inspirativní zážitek!

Logická olympiáda

1.11.2021

Logická olympiáda, kterou pořádá Mensa ČR, nabízí žákům možnost otestovat své logické myšlení. Základní kolo probíhá online, účastnit se ho mohou žáci už od mateřské školy až po deváťáky. Jak dopadli naši žáci?

V kategorii A1, A2 a MŠ test absolvovali test 2 žáci, nejlépe si vedla V. Mittasch, která obsadila 279.-308. místo v kraji.

V kategorii B (6.-9. ročník ZŠ) soutěžilo 14 žáků. Nejlepšího umístění dosáhl O. Provazník, který skončil na velmi pěkném 132.-142. místě v kraji (1386.-1469. celkové místo).

V kategorii A (3.-5. ročník ZŠ) se účastnilo 15 žáků. Velkým úspěchem je 35. - 41. místo ve Středočeském kraji (203.-244. celkové místo), na které dosáhla A. Skalová ze 4.B. Postupuje tak do krajského kola!

Gratulujeme všem, kteří náročný test úspěšně zvládli!

Exkurze 8.C do Národního muzea

27.10.2021

Třída 7.C vyrazila do Prahy, aby navštívila novou výstavu v Národním muzeu.

V úterý ráno 26. 10. jsme měli sraz na vlakovém nádraží v Sázavě. Jeli jsme náhradní vlakovou dopravou do Čerčan a z Čerčan osobním vlakem na Hlavní nádraží v Praze. Cesta proběhla bez komplikací a všechny spoje jely na čas.

V Národním muzeu jsme měli objednanou komentovanou prohlídku na téma Biodiverzita živočichů - zázraky evoluce. Prošli jsme si expozici bezobratlých až po obratlovce. Od ryb přes obojživelníky, plazy, ptáky, savce. Pan průvodce měl pěkný 45 minutový výklad s názornými ukázkami, zajímavostmi i novinkami z říše zvířat a také v systematických zařazeních. Viděli jsme modely živočichů i pravé exponáty. Po ukončení výkladu, měli žáci ještě chvíli čas na samostatnou prohlídku expozice.

Výsledek voleb do Školské rady

27.10.2021

Základní škola a mateřská škola Sázava oznamuje, že volby do Školské rady z řad zákonných zástupců konané dne 26. 10. 2021 jsou z důvodu nízké účasti oprávněných osob neplatné.

Jelikož dle pravidel volebního řádu nebyli zvoleni členové Školské rady ani na základě opakované výzvy, členy Školské rady jmenuje ředitelka školy.

Z řad zákonných zástupců jsou jmenovaní tito členové: Mgr. Prchalová Markéta, Mgr. Randula Oldřich, Štědrová Martina.

Oznámení na web.docx

Úspěšná reprezentace našich žáků v nohejbalovém poháru

27.10.2021

Po roční pauze, zaviněné protikoronavirovými opatřeními, se mladí nohejbalisté znovu utkali v pohárové soutěži škol o vítěze Benešovska. Organizátorem akce byl Okresní nohejbalový svaz, pořadatelem místní klub SK Šacung Benešov. Příjemným překvapením byla účast, celkem se sešlo 20 týmů z desítky škol (Dukelská Benešov, Jiráskova Benešov, Karlov Benešov, Vorlina Vlašim, Sázava, Vrchotovy Janovice, Votice, Bystřice, Neveklov, Týnec nad Sázavou).

Ze čtyř základních skupin si postup do play-off zajistilo 16 účastníků a náš tým ve složení PGloser, APištínek a JSvoboda byl mezi nimi. V osmifinále kluci podali svůj nejlepší výkon na turnaji a vyřadili nepříjemného a kvalitního soupeře z Bystřice výsledkem 2:0! V boji o semifinále a o medaile stál v cestě tým z Vlašimi a ten byl bohužel již nad naše síly. Zde se projevilo, že soupeř byl složen ze specialistů na nohejbal, kteří se svému sportu věnují dlouhodobě a pravidelně. Kluci tak po statečném boji celkově skončili na sdíleném 5. až 8. místě a to je rozhodně úspěch, protože jejich hlavním sportem je fotbal a nohejbalu se věnují pouze příležitostně.

Kluci ještě jednou díky za dobrou reprezentaci naší školy

K. Svoboda

Úprava času konání voleb do Školské rady

19.10.2021

Dodatek k oznámení o vyhlášení voleb do Školské rady na místa členů za zákonné zástupce:

Vzhledem k podnětům ze strany zákonných zástupců je upraven čas voleb - volby proběhnou 26.10. 2021 od 7:45 do 17:00.

18.10.2021

Mgr. Z. Kotzotová, ředitelka školy

Kandidáti pro volby do Školské rady

18.10.2021

Kandidátní listina pro volby zákonných zástupců do Školské rady, které se budou konat 26.10.2021.

Kandidátka - rodiče oznámení (1).doc

Sbírka České dny proti rakovině

5.10.2021

Děkujeme všem, kteří s námi spolupracovali při organizaci sbírky Ligy proti rakovině - žákům 9.A, městskému infocentru, sázavské pekárně, novinovému stánku Poklop a Procházka, prodejně Květiny a dárky v obchodním domě, obchůdku U babiček a prodejně potravin v Ratajích nad Sázavou.

A hlavně děkujeme všem, kteří do sbírky přispěli - tentokrát jsme vybrali 21 422 Kč, což je náš druhý nejlepší výsledek za dobu, kdy se sbírky účastníme!

Volby do Školské rady

1.10.2021

Vyhlašuji volby do Školské rady při Základní škole a mateřské škole Sázava na místa členů za zákonné zástupce žáků.

Termín a místo: 26.10. 2021 od 9,00 do 15,30 hodin v budově školy

Volební řád a další informace budou umístěny na stránkách školy, na hlavních dveřích a na nástěnce v budově školy, kde budou týden předem zveřejněni i kandidáti na člena Školské rady z řad zákonných zástupců.

Písemné návrhy na kandidáty do Školské rady přijímá sekretariát do 15. 10. 2021 do 12,00 hodin.

 • Volba zástupců do ŠR se provádí tajným hlasováním – vhozením hlasovacího lístku do volební schránky.

 • Občanský průkaz je nutné přinést s sebou!

 • Hlasovací lístek obdržíte ve dnech konání voleb od přípravného výboru po ověření totožnosti – volič sdělí jméno žáka, jehož je zákonným zástupcem a třídu, kterou žák navštěvuje.

 • Volič volí kandidáty tím, že zakroužkuje pořadové číslo u kandidátů, které chce volit. Zakroužkovat může nejvýše tři kandidáty.

 • Ostatní průběh voleb se řídí volebním řádem a pokyny přípravného výboru.

 • Přípravný výbor provede vyhodnocení voleb do 3 dnů a s výsledkem voleb neprodleně seznámí ředitelku školy a zřizovatele školy. Poté bude s výsledky seznámena veřejnost.

Mgr. Z. Kotzotová, ředitelka školy

Vyhlášení voleb.doc
Volební řád ŠR 28-7-2021.pdf

Oznámení

1.10.2021

Základní škola a mateřská škola Sázava oznamuje, že volby z řad zákonných zástupců konané dne 30. 9. 2021 jsou z důvodu nízké účasti oprávněných osob neplatné.

Termín k podání nových návrhů na kandidáty a termín voleb do školské rady z řad zákonných zástupců bude zveřejněn na webových stránkách a na budově školy.

Mgr. Zdeňka Kotzotová, ředitelka ZŠ a MŠ Sázava


Kandidáti pro volby do Školské rady

16.9.2021
Kandidátka - rodiče oznámení.doc

První dny ve škole

6.9.2021

1. září jsme na školním dvoře slavnostně přivítali nové žáčky do 1.A, 1.B a 1.C. Kromě jejich třídních učitelek je přivítali i jejich patroni z devátých tříd - předali jim symbolické klíče od školy a dovedli je do tříd. A hned v následujících dnech se deváťáci za malými prvňáčky byli podívat, aby se lépe seznámili - třeba při malování na dvoře. Doufejme, že letos budou mít víc příležitostí se potkávat, než tomu bylo loni.

Volby do Školské rady

2.9.2021

Vyhlašuji volby do Školské rady při Základní škole a mateřské škole Sázava na místa členů za zákonné zástupce žáků.

Termín a místo: 30. 9. 2021 od 9,00 do 15,30 hodin v budově školy

Volební řád a další informace budou umístěny na stránkách školy, na hlavních dveřích a na nástěnce v budově školy, kde budou týden předem zveřejněni i kandidáti na člena Školské rady z řad zákonných zástupců.

Písemné návrhy na kandidáty do Školské rady přijímá sekretariát do 15. 9. 2021 do 12,00 hodin.

 • Volba zástupců do ŠR se provádí tajným hlasováním – vhozením hlasovacího lístku do volební schránky.

 • Občanský průkaz je nutné přinést s sebou!

 • Hlasovací lístek obdržíte ve dnech konání voleb od přípravného výboru po ověření totožnosti – volič sdělí jméno žáka, jehož je zákonným zástupcem a třídu, kterou žák navštěvuje.

 • Volič volí kandidáty tím, že zakroužkuje pořadové číslo u kandidátů, které chce volit. Zakroužkovat může nejvýše tři kandidáty.

 • Ostatní průběh voleb se řídí volebním řádem a pokyny přípravného výboru.

 • Přípravný výbor provede vyhodnocení voleb do 3 dnů a s výsledkem voleb neprodleně seznámí ředitelku školy a zřizovatele školy. Poté bude s výsledky seznámena veřejnost.

Mgr. Z. Kotzotová, ředitelka školy

20210902092858213.pdf
Volební řád ŠR 28-7-2021.pdf

Preventivní testování

Ve škole proběhne preventivní screeningové testování dětí a žáků třikrát po sobě:

 • První test se provede první den školního vyučování 1. září 2021.

 • Dále se testuje v termínech 6. září a 9. září 2021.

Testovány budou děti přípravné třídy a žáci základní školy. Testovat se ale nemusí osoby s ukončeným očkováním, s potvrzením o prodělané nemoci (180 dní) nebo s prokázaným negativním výsledkem testu z odběrových míst (7dní PCR/ 72hod. AG).

Testovat se bude tzv. samoodběrem pomocí neinvazivních antigenních testů.

Pokud dítě nebo žák nebude přítomen na testování na začátku vyučování, ale dostaví se na vyučování později, hlásí se v sekretariátu a provede si test pod dohledem pověřené osoby bezprostředně po svém příchodu.

testovani-letak-pro-zaky-6-4-21.pdf

Chraň sebe i ostatní - hygienická a protiepidemická opatření

 • Pokud se u tebe objevily příznaky respiračního onemocnění, zůstaň doma.

 • Při příchodu do školy si umyj a vydezinfikuj ruce. Ruce si myj pravidelně také po návštěvě WC, před jídlem, po jídle.

 • Používej jen papírové ručníky a kapesníky. Nezapomeň, že použité ručníky a kapesníky patří do směsného odpadu.

 • Ve společných prostorech (chodby, šatny, WC, jídelna...) nos roušku/respirátor. Sundat si ji můžeš, když sedíš na svém místě v lavici nebo u jídla v jídelně - ale jen v případě, že máš za sebou testování.

 • Ve třídách pravidelně větrejte - krátce a intenzivně.

 • O přestávkách zůstávej ve třídě, nechoď za kamarády do jiných tříd, ani se nezdržuj na chodbě.

 • Na oběd jdi se svou třídou ve stanovený čas, aby se nemíchali žáci z různých tříd.

 • Během polední pauzy jdi ven na čerstvý vzduch.

Připravujeme nový školní rok

24.8.2020

Prázdniny končí a my jsme začali připravovat školu i školní web na nový školní rok.

A pokud si chcete přečíst, co se dělo loni, podívejte se do našeho archivu.