Soutěže a turnaje

Školní kolo Biologické olympiády

6.2.2020

Dne 5.2 se v naší škole konalo školní kolo Biologické olympiády. Účastnilo se celkem 6 žáků z 8. a 9. tříd.

Olympiáda byla rozdělena na tři části. V první části se psal test, který obsahoval všelijaké otázky ohledně mořských a sladkovodních živočichů. Druhá část se týkala poznávačky, kde nám paní učitelka promítala prezentaci a my jsme si zapisovali na papír jména rostlin, hub a živočichů, které jsme poznali. A v praktické části jsme dostali dva papíry a podle pokynů jsme zkoumaly rašeliník pod mikroskopem. Dost jsme si to užili. Na prvním místě se umístil P. Samec s 49,5 body, na druhém místě se umístil D. Ofner s 46,5 body a na třetím místě se umístil M. Voják s 42,5 body. Budou naši školu prezentovat v okresním kole, držme jim palce!

zapsala M. Kopáčková

náš školní časopis Čmáranice je nejlepší v republice!

25.11.2019

Už pošesté odjeli zástupci redakce našeho školního časopisu Čmáranice do Brna na vyhlášení výsledků republikového kola soutěže Školní časopis roku a ani tentokrát nepřijeli s prázdnou - již potřetí jsme se umístili na prvním místě!

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se konalo 22. listopadu a bylo spojeno s Multimediálním dnem na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Pro účastníky tak byla připravená pestrá nabídka - byly tu stánky České televize, Českého rozhlasu, ČTK, MF Dnes, otevřela se studia studentské televize a rozhlasu, na besedu o důvěře a médiích přišli Tomáš Řezníček (ČT) a Martin Veselovský (DVTV). Pro mladé novináře organizátoři uspořádali řadu workshopů se zajímavými tématy (Kritické myšlení, Jak se dělají Zprávičky, Kyberprostor, Journalism and Humour...). Na závěr celého dne pak přišla pro nás ta nejnapínavější chvíle, kdy se předávaly ceny a diplomy redakcím, jež uspěly v soutěži Školní časopis roku 2019. Sázavská Čmáranice získala 1. místo za obsah a celkové 1. místo!

Je to ocenění práce celé redakce vedené Mgr. Markétou Čechovou, za vydatné pomoci korektorky Danuše Šimonové. Děti se scházejí každou středu v počítačové učebně, píší články, kreslí ilustrace, tvoří básničky. Hotový časopis si čtenáři mohou pak přečíst na webu školy nebo si pro něj zajít do sázavského infocentra.

Řada příspěvků vzniká jako společné dílo a při jejich sepisování zažijeme i dost legrace. Snažíme se o originální obsah, nepřepisujeme cizí texty ani nekopírujeme články z internetu a je vidět, že právě tohle porotce soutěže - profesionální novináře - oslovilo.

Děkuji všem svým skvělým redaktorům a doufám, že příští rok zase uspějeme.

Mgr. M. Čechová

Přírodovědný klokan

25.11.2019

Přírodovědný klokan probíhá podobně jako Matematický klokan, ale jen ve dvou kategoriích. V každé kategorii je zadán soutěžícím jednorázový test, který obsahuje 24 úloh. Na výběr mají pět možných odpovědí, z toho pouze jedna je správná. Otázky se týkají hlavně přírodopisu, fyziky, matematiky i zeměpisu.

V kategorii Kadet (8. a 9. třída) zvítězil M. Voják z 8.B.

Gratulujeme!

Bobřík informatiky

25.11.2019

Bobřík informatiky je soutěž, která demonstruje, že informatika není jen klikání, ale musí se u toho myslet :-)

Soutěžení probíhá online na počítačích v pěti věkových kategoriích. Soutěžící odpovídají na otázky z oblasti informatického myšlení, porozumění informacím, řešení problémů atd.

Letos měl nejlepší výsledky v kategorii Kadet V. Smrž z 9.B, v kategorii Benjamin zvítězil J. Prokop ze 6.C (absolutně nejvyšší počet bodů z celé školy - 180 bodů!), v kategorii Mini byla nejlepší E. Špaková z 5.C.

Gratulujeme!

Bronzový úspěch v nohejbalu

11.11.2019

Stalo se již tradicí, že žáci naší školy se pravidelně zúčastňují podzimního turnaje v nohejbale, který organizuje Okresní nohejbalový svaz Benešov a SK Šacung Benešov. V letošním roce proběhl již 12. ročník okresního kola Poháru Českého nohejbalového svazu.

V hale ZŠ Dukelská Benešov se 16. října utkalo celkem 15 trojic z šesti škol benešovského okresu. Novinkou v turnaji byla změna věkové kategorie. Zápasy mohli odehrát pouze žáci 6. a 7. ročníků, což nám trochu zamotalo hlavu v konečné nominaci, ale výběr ve složení : P. Gloser, M. Prix, J. Svoboda, A. Pištínek se ukázal jako správnou volbou! Hned v úvodním zápase jsme narazili na největšího favorita turnaje - tým ZŠ Jiráskova Benešov "A" a přes veškerou snahu jsme odcházeli z kurtu s prohrou. V bojích v základních skupinách se jednalo však o prohru jedinou - vítězství nad ostatními soupeři (Bystřice "A", Bystřice "B", Dukelská "A", Dukelská "B", Dukelská "C") nás katapultovala do bojů play-off. Po výhře ve čtvrtfinále nás v boji o postup do finále nečekal nikdo jiný než opět tým ZŠ Jiráskova Benešov "A". Naši kluci se rvali jako lvi o každý míč, o každý bod a podali výborný výkon. Přesto jsme těsně prohráli 2:1 na sety, o utkání rozhodlo opravdu několik těsných výměn. Nutno podotknout, že námi získaný set byl jediný, který hráči soupeře ztratili v celém turnaji!! Čekal nás souboj o bronz, naši kluci setřásli zklamání ze semifinálové prohry a s přehledem a zcela zaslouženě porazili ZŠ Jiráskova "B" 2:0.

Bronzový úspěch si kluci plně zasloužili a já jim děkuji za skvělý turnaj a reprezentaci školy.

Mgr. Karel Svoboda