Soutěže a turnaje

Recitační soutěž

26.6.2019

Dne 15.5. se zúčastnili vítězové třídních kol recitační soutěže finálového klání o nejlepšího recitátora 4. a 5. tříd. Toto druhé a závěrečné kolo recitační soutěže se konalo v Městské knihovně v Sázavě. Příjemné prostředí naší městské knihovny umocnilo kulturní zážitek, který jsme společně prožili spolu s dětmi, soutěžícími i porotou. Všichni soutěžící si zvolili krásné básně, mnozí předvedli velmi pěkný přednes a celkově vyspělý recitátorský projev. Bylo velmi obtížné, vybrat mezi 12 soutěžícími ty nejlepší. Děti vzaly soutěž velmi vážně a výkony byly tento rok velmi vyrovnané.

Na 1. místě se umístil Hugo Vít, na 2.místě to byl Daniel Přenosil a 3. místo obsadil Adam Burger. Vítězům byly předány diplomy a hodnotné knihy. Gratulujeme vítězům a děkujeme všem, kteří se zúčastnili. Jsme rádi, že láska k poezii tu stále je a že se ještě najdou děti, které dokážou vnímat krásu slov spojených rytmem a rýmy do působivých veršů, krásu poezie.

H. Brošová

Krasopsaní

26.6.2019

Během měsíce května a června probíhala ve všech třídách 1. stupně soutěž Krasopsaní. Úkolem žáků bylo přepsat co nejkrásněji zadaný text.

Vítězové jsou -

1. ročník - 1. A Martina Hájková, 1. B Patrik Pallag

2. ročník - 2. A Viktorie Bernáthová, 2. B Damián Rozhoň, 2. C Johana Randulová

3. ročník - 3.A Sofie Kirkova, 3. B Lucie Latková, 3. C Jan Šindelář

4. ročník - 4.B Adéla Novotná

5. ročník - 5. A Eliška Jindráková, 5. B Markéta Kratochvílová, 5. C Slávka Vokounová

Úspěch v krajském kole soutěže školních časopisů

15.6.2019

Soutěže Školní časopis roku se naše Čmáranice zúčastnila už posedmé a ani letos jsme neodjeli z krajského kola, konaného v Praze 24. května, s prázdnou. V kategorii časopisů 1. a 2. stupně základní školy se ve Středočeském kraji náš časopis umístil na prvním místě! Spolu s tímto oceněním získal také cenu za grafiku, za titulku a za obsah a postupuje do celorepublikového finále, které se bude konat v listopadu v Brně.

Děkujeme redakci za jejich výbornou práci a reprezentaci školy!

Okresní kolo Pythagoriády

10.6.2019

V okresním kole matematické soutěže Pythagoriáda, konaném 27. května v Benešově, uspěli naši páťáci.

 • 2. - 5. místo - M. Skala úspěšný řešitel
 • 6. - 12. místo - H. Vít úspěšný řešitel
 • 13. - 18. místo - V. Mrázová úspěšný řešitel
 • 49. - 52. místo - E. Panušková

Všem gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

McDonald's Cup - Benešov 23. 4. 2019

23.5.2019

Jako každý rok, tak také letos hoši 4. a 5. ročníků vyjeli do Benešova na fotbalový turnaj McDonald's Cup. Tentokráte s organizací paní učitelce Kubálkové pomáhala paní učitelka Dana Štědrová a tatínek pan Sládek.

Po rozlosování do 4 skupin chlapci hráli s fotbalisty z Mnichovic, Pyšel, Benešova Dukelská, Miličínem, potom postoupili do čtvrtfinále B, kde jsme skončili. Ale 9. místo ze 17 týmů je velmi pěkné. Gratulujeme. Hrálo se 1x20min, systém hry 5+1. Všichni jsme si fotbalový sportovní den užili.

E. Kubálková

Okresní kolo biologické olympiády

26.4.2019

Okresních kol konaných 10. a 16. dubna na gymnáziu ve Vlašimi se za naši školu zúčastnili tři soutěžící - za kategorii C M. Králík (9.B), za kategorii D M. Vít a M. Zinke (oba 7.B). Všichni si museli předem vypracovat vstupní úkol, který má formu malého výzkumného úkolu: sedmáci M. Vít a M. Zinke zkoumali a pozorovali borku stromů, M. Králík se zabýval měřením BMI a nutričních hodnot pokrmů.

Nejlépe si v okresním kole vedl M. Vít, který skončil na výborném sedmém místě a stal se úspěšným řešitelem. M. Zinke a M. Králík pak obsadili shodně 18. místo, byť každý v jiné kategorii.

Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy!

Sázava má IQ - finále

23.4.2019

Ve středu 17. dubna se v přírodopisně sešli finalisté soutěže Sázava má IQ. V porotě zasedla paní ředitelka školy Z. Kotzotová, sponzor soutěže I. Pleschinger a učitelka informatiky I. Lonská.

Finalisté předvedli velmi pěkné výkony, řada z nich na svých prezentacích pracovala ještě před závěrečným kláním a doladila detaily, které jim vytkla porota v předchozím kole. Dozvěděli jsme se spoustu nečekaných informací o chovu domácích zvířat, jak se stát rybářem či tanečnicí, které sporty jsou zajímavé, jak se sledují letadla či jak si vyrobit svůj barevný sliz na hraní.

Porota rozhodně neměla lehkou práci, protože všechny prezentace byly zajímavé a dobře předvedené. Výhercům blahopřejeme a všem účastníkům děkujeme za zajímavé odpoledne!

Výsledky

kategorie 1. - 4. třída

 1. místo J. Randula (Pískomilové)
 2. místo D. Matoušek (Velociraptor)
 3. místo K. Říhová (Vaření)
 4. místo O. Halčin (Želvy)

kategorie 5. - 6. třída

 1. místo M. Petráček (Sporty, které mám rád)
 2. místo J. Řeháková (Slizy)
 3. místo Vác. Zelenka (Běžky)
 4. místo J. Vtípil (Florbal)

kategorie 7. - 9. třída

 1. místo D. Sojka (Rybaření)
 2. místo I. Chládková (Streetdance)
 3. místo M. Králík (Letadla)
 4. místo N. Tláskalová (Zvířata)

Sázava má IQ

1.4.2019

Máme za sebou první kola soutěže Sázava má IQ a už víme, kdo postupuje do finále!

V této soutěži měli účastníci za úkol před porotou zajímavě pohovořit na téma Moje hobby. Ti mladší si k tomu vyrobili papírový poster, starší vytvořili počítačové prezentace.

Ve dnech 27. a 28. března se v posluchárně a v přírodopisně sešli soutěžící, porota, novináři a diváci. Viděli jsme skvělé výkony a porota měla těžkou práci - vybrat ty nejlepší, kteří se zúčastní finále konaného ve středu 17. dubna.

Novináři ze školní Čmáranice chystají obsáhlou reportáž, zatím se můžete podívat na fotografie.

jarní výtvarná soutěž

20.3.2019

Žáci naší školy vytvořili díla pro letošní soutěž Rozkvetlá příroda, kterou ke Dni Země pořádá Správa Chráněné krajinné oblasti Blaník a Český svaz ochránců přírody. Obrázky jsou právě na cestě do Vlašimi a vyhodnocení soutěže proběhne 9. dubna.

Okresní kolo olympiády z anglického jazyka

26.2.2019

Okresní kolo proběhlo 19. února v Benešově a zúčastnily se ho naše dvě nejlepší řešitelky školního kola. Čekala je poslechová a potom také ústní část. Výborně se s tím popasovala A. Samcová (7.B) a obsadila skvělé 4. místo, B. Boušková (9.A) se umístila na 13.-14. místě.

Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy!

úspěch na okresním kole matematické olympiády

13.2.2019

Okresní kolo matematické olympiády v kategorii Z5, které se konalo 30. ledna na Gymnáziu Vlašim, vyhrál náš žák Jan Prokop z 5.C! M. Skala z 5.C jen těsně zůstal pod hranicí pro úspěšné řešitele na 10. -13. místě a S. Novotný z 5.B skončil na 32. místě.

Všem děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme vítězi!

Školní kolo biologické olympiády

29.1.2019

Do školního kola Biologické olympiády konaného ve čtvrtek 24. ledna se přihlásili jen čtyři odvážlivci - jeden z kategorie C (8. + 9. ročník) a tři z kategorie D (6. + 7. ročník). Čekal na ně test znalostí, poznávačka a praktická část.

Asi právě proto, že soutěžících bylo pomálu, panovala v pracovně nálada spíše kamarádská než soutěžní. Zvláště se to projevilo při praktické části, kdy kluci měli z připraveného materiálu vytvořit funkční model plic a improvizovaný spirometr (přístroj na měření kapacity plic). Dost jsme se nasmáli, hlavně při práci se spirometrem, kdy jsme viděli neuvěřitelné výkony - pokusní králíci vydechovali jako diví, voda z nádoby šplouchala na všechny strany a ostatní bouřlivě povzbuzovali.

A tady jsou konečné výsledky:

 • kategorie C - M. Králík 54,5 bodu - postupuje do okresního kola
 • kategorie D - M. Vít - 46,5 bodu, M. Zinke - 41 bodů - oba postupují do okresního kola, P. Samec - 35,5 bodu

soutěž Sázava má talent

1.1.2019

V posledním týdnu před Vánocemi v úterý 18. prosince se konalo finále soutěže Sázava má talent. Třídní kola probíhala na začátku měsíce a do finále postoupilo 11 soutěžících - jednotlivci, dvojice či týmy.

Na ně v naplněné tělocvičně čekalo početné publikum dětí z prvního stupně a odborná porota ve složení: starosta města Sázavy I. Koldcsiter, zkušený divadelník O. Randula, paní učitelka Z. Šarbachová a žáci 9. tříd J. Rychlík a J. Bareš. Protože talent může být různý, porota vybírala nejlepší vystoupení ve třech kategoriích - sportovní, umělecký a taneční talent. Celým dopolednem skvěle prováděla moderátorka I. Lonská.

Porota to neměla lehké, účinkující se opravdu snažili a předváděli skvělé výkony. Viděli jsme taneční gymnastiku, skupinový tanec, poslechli jsme si Smetanovu Vltavu, piráty z Karibiku a další hudební skladby, obdivovali jsme sportovní výkony taekwon-disty a gymnastiku na kruzích.

Nejlepší sportovní výkon předvedl J. Král s dechberoucím parkourem, který také získal cenu diváků. Nejlépe zatančily T. Žohová, A. Žohová a M. Cikrtová s vystoupením akrobatického rokenrolu. Diváky i porotu pak svým uměleckým výkonem zaujali bratři A. a J. Burgerovi jako anděl a čert ve scénce z filmu Anděl Páně 2 a cenu starosty získal skupinový tanec třídy 2.B. Velké uznání patří všem účinkujícím a organizátorům soutěže.

18/19 Sazava ma talent 2018 (high quality).mp4

Krajský přebor škol v šachu

16.12.2018

Po suverénním vítězství na Regionálním přeboru jsem s družstvem mladších žáků ZŠ a MŠ Sázava vyrazil dne 13.12.2018 na Krajský přebor do Neratovic. Družstvo hrálo ve stejné sestavě jako v Benešově (M. Pešta, J. Matoušek, V. Žoudlíková, E. Panušková), jen jsem jako náhradníka přidal J. Nováka. Vloni jsme skončili na 2. místě, které znamenalo postup na Mistrovství ČR. Letos byla konkurence "tvrdší", takže za úkol děcka dostala skončit nejhůře na 5. místě (z 12), ale tiše jsem doufal, že by kýžené 2. postupové místo mohlo opět (při shodě okolností) vyjít. Ale k průběhu turnaje se dostaneme za chvíli.

Odjezd byl stanoven na 7 hodin od školy pronajatým mikrobusem. Cesta uběhla v klidu, protože tradičně probíhala ve znamení "bušení" do mobilů při jakýchsi nesmyslných hrách. Ve chvílích, kdy děti bolely prsty (nebo je hraní na pár minut přestalo bavit), jsem je udržoval v klidu různými matematickými příklady a historkami - např. o vzniku zlomků (které ve škole právě probírají), když ve starověku museli při směnném obchodu vyřešit problém, jak vyměnit kozu za králíka... I tak ale občas zazněla otázka: "A pane Kotzote, kdy už tam budem?" Myslím, že nikoho nepřekvapí informace, že jako první se tak zeptal Jirka ve chvíli, kdy jsme projížděli po 10 minutách jízdy Stříbrnou Skalici... Ale nakonec jsme na místo dorazili včas, v klidu zabrali volný stůl na věci, postavili šachy a já družstvo zaregistroval. Přitom jsem s překvapením zjistil, že některá družstva dorazila oslabená, takže jsme byli nasazeni jako č. 2, což hodně pozvedlo naše šance na postup.

Hrálo se tradičně na 7 kol tzv. olympijským systémem, tj. hlavním hodnotícím kritériem bylo skóre. Řekl jsem dětem, že žádný jiný výsledek než 4:0 neberu, takže se musí hodně snažit, aby nešly domů pěšky. A patrně strach z tohoto "fyzického trestu" je přiměl k tomu, že se rozjely tak, že vedoucí ostatních družstev si mohli hlavy údivem ukroutit - první 3 kola jsme opravdu vyhráli 4:0 a vévodili s 12 body celkovému pořadí (2. družstvo mělo bodů jen 8). Pak se sice "stroj" trochu zasekl, když Jirka s dámou víc "vykouzlil" na šachovnici pat - ale i tak jsme s 15,5 body měli na druhého v pořadí již luxusní náskok 6 bodů. Pak však přišla naše "noční můra" - družstvo Benešova, které nás potrápilo už v Regionálním přeboru, kde jsme hráli 2:2. Stejným výsledkem skončil zápas i nyní a náš náskok se zmenšil na 4,5 bodu. V předposledním kole nás čekal náš pronásledovatel - družstvo Milovic. Utkání skončilo remízou 2:2 a protože ani týmy na dalších místech nedokázaly zvítězit výraznými rozdíly, náš náskok 4,5 bodu zůstal zachován a už před posledním kolem bylo jasné, že 1. místo nás nemine ani při případné prohře 0:4! Dětem jsem to sice neřekl a naléhal na ně, aby hrály na výhru, ale v tomto utkání je potkala jediná vážná krize - týmu z Lysé nad Labem podlehly 1,5:2,5. I tak jsme ale turnaj vyhráli s pohodlným náskokem 2,5 bodu.

Čeká nás tedy finále - Mistrovství ČR škol, které se bude hrát v červnu, s největší pravděpodobností opět ve Zlíně.

Jiří Kotzot

celý článek najdete na https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/kp-skol1/

Regionální přebor škol

16.12.2018

Dne 13.11.2018 se početná výprava ZŠ a MŠ Sázava vydala pod mým dohledem na Regionální přebor škol v šachu do Benešova. Náš region tvoří okresy Benešov a Kutná Hora, nutno však říci, že z druhého jmenovaného se soutěže zúčastňuje jen škola z Uhlířských Janovic, jejíž družstva jsou stejně z většiny tvořena členy sázavského šachového oddílu. Sázava sestavila rekordní počet týmů - v mladších žácích 3 a ve starších 1. Na "krku" jsem tak měl celkem 18 dětí, čímž jsem měl samozřejmě o zábavu postaráno. Družstva jsem složil následovně:

mladší žáci: Sázava A = M. Pešta, J. Matoušek, V. Žoudlíková, E. Panušková; Sázava B = V. Mrázová, J. Bernáth, A. Zachař, J. Štědrová; Sázava C = Š. Fugner, Š. Mrázová, M. Skala, S. Prixová, náhradníkem byla R. Žoudlíková;

starší žáci: Sázava = O. Provazník, D. Ofner, S. Vavříková, K. Smrž, náhradník V. Smrž.

Na turnaj jsme vyjeli tradičně vlakem a kupodivu jsem ráno na nádraží napočítal všechny "ovečky". Cesta proběhla poměrně v klidu, protože děti se zabavily buď hraním na mobilech, nebo kartami, které jsem prozíravě vzal s sebou. Na turnaj jsme tedy dorazili včas a v pořádku, takže jsem se mohl začít zabývat jeho řízením (fungoval jsem tam totiž jako rozhodčí u počítače). Každé družstvo mělo určeného kapitána, jenž zodpovídal za pořádek a správné nastupování k zápasům. To se výborně osvědčilo (až na jednu výjimku u starších žáků - však si také kapitán "vysloužil" ústní důtku). Každému týmu jsem stanovil cíl, jehož měl dosáhnout: Áčko mladších žáků postoupit na Krajský přebor (což znamenalo umístit se nejhůře na 2. místě z 10 družstev), Béčko a Céčko mladších žáků neskončit poslední, starší žáci skončit mezi 13 družstvy nejhůře na 10. místě. Protože družstev bylo tolik a já navíc většinu času strávil u počítače, nemohl jsem sledovat průběh turnaje příliš podrobně, i když výsledky jsem samozřejmě hlídal a mezi koly hráče patřičně "pošťuchoval". Mohu s radostí konstatovat, že všechny cíle byly splněny, přičemž Áčko mladších žáků dokonce turnaj vyhrálo, a to přesvědčivě: hrálo se totiž 7 kol a hlavním kritériem bylo skóre, přičemž po 6 kolech již měla děcka náskok 4,5 bodu, takže je nemohl nikdo předehnat, ani kdyby v posledním kole všichni prohráli. Družstvo však neponechalo nic náhodě a vítězstvím 4:0 ukázalo soupeřům, kdo je v regionu králem!

Stručný přehled výsledků:

mladší žáci: 1. Sázava A 24,5 bodu (z 28 možných!), 2. Benešov Jiráskova 19,5 bodu, ..., 7. Sázava B 11,5 bodu, 8. Sázava C 11 bodů, ...

starší žáci: 10. Sázava 12 bodů

Po vyhlášení výsledků jsme spěchali na nádraží, ovšem nebylo to moc platné - vlak nám ujel o 2 minuty! Museli jsme jet tedy dalším, což ovšem znamenalo skoro hodinové čekání na přípoj v Čerčanech. S tím jsme ale již měli zkušenosti, takže jsme obsadili blízkou hospodu, v níž jsem si proti dětem zahrál simultánku. Tak nám čas docela dobře uběhl a mohli jsme pokračovat v cestě. I nadále šlo vše relativně klidně, takže večer jsem mohl všechna "zvířátka" předat celá a neporušená rodičům a odebrat se za zaslouženým občerstvením ke Stromovi!

Jiří Kotzot

celý článek najdete na https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/rp-skol1/

floristická soutěž ve Vánočním tvoření

14.12.2018

Rok se s rokem sešel a je tu opět vánoční čas a s ním již tradiční tvoření na Střední zemědělské škole v Benešově.

Soutěži opět předcházela několikadenní příprava, která se vyplatila. Paní učitelka E. Kubálková se s děvčaty scházela a naučila je plést věnce, navrhla, jak by měl letošní věnec vypadat, přizvala známou floristku Ing. Kláru Vavříkovou, která vše doladila, pomohla dotvořit přízdobu hrnkové květiny a dodala holkám sebedůvěru a jistotu. Děkujeme.

A výsledky? Štěstí přeje připraveným.

Věnec na dveře školy - družstvo

2. místo - A. Topinková, A. Šindýlková, A. Slavíčková

Vánoční tvoření - jednotlivci

2. místo - S. Vavříková

3. místo - D. Pohořalová

E. Kubálková

Úspěch na okresním turnaji v sálové kopané

2.12.2018

Konečně se naše fotbalová parta dočkala velkého úspěchu! Na minulých fotbalových turnajích našim chlapcům chyběl např. bod či dokonce jeden gól k tomu, aby zažili radost z finálové účasti, která je tou hranicí oddělující úspěch a neúspěch.

Ve čtvrtek 15. listopadu 2018 na Střední zemědělské škole Benešov proběhla základní fáze okresního turnaje v sálové kopané. Naši borci dosáhli následujících výsledků: ZŠ Sázava - ZŠ Miličín 3:2, ZŠ Sázava - ZŠ Chocerady 13:0, ZŠ Sázava - ZŠ Sedlec Prčice 2:2, ZŠ Sázava - ZŠ Dukelská Benešov 3:0. Celkově získali první místo!

Herní systém skupiny způsobil velmi dramatickou zápletku, jelikož úplně posledním utkáním v turnaji, byl náš zápas se ZŠ Dukelská Benešov. A bojovalo se o postup. Soupeři stačila remíza, naši kluci potřebovali, vzhledem k vývoji ve skupině, vyhrát. Šlo o opravdové vyvrcholení turnaje a souboj nejfotbalovějších týmů. Kluci v utkání podali svůj nejlepší výkon na turnaji, založený na bojovnosti, sebeobětování a velké disciplinovanosti. Jak běžel čas v utkání a o výsledku bylo rozhodnuto, sáhl soupeř k záludné, agresivní hře s jasným cílem zranit a vyprovokovat naše hráče. To se jim nepovedlo a klobouk dolů před chováním všech našich borců!! Skončili po zápase popliváni, pokopáni a bez potlesku soupeře při vyhlašování závěrečných výsledků, ale zachovali se v duchu fair-play a zcela korektně vůči soupeři.

Kluci díky!! Postup do finálové skupiny je velkým úspěchem a prosincové finále si náš tým určitě užije.

K. Svoboda

„Historický“ fotbalový turnaj

2.12.2018

V rámci oslav stoletého výročí republiky připravili žáci 2.stupně malý fotbalový turnaj, který byl připomínkou československých fotbalových úspěchů. Z bohaté historie žáci vybrali celkem čtyři týmy s medailovým úspěchem. Jednalo se o následující výběry : ČSSR 1934 - stříbro na MS v Itálii, ČSSR 1962 - stříbro na MS v Chile, ČSSR 1976 - zlato na ME v Jugoslávii a ČSSR 1980 - zlato na letních olympijských hrách v Sovětském svazu. Každý žák si ve "svém" týmu vybral konkrétního hráče, kterého číslem a jmenovkou na retro dresu prezentoval. Konečné pořadí nebylo v daném turnaji tím hlavním motivem a je nutno všem žákům za přístup k turnaji a výkony na něm poděkovat.

K. Svoboda

Soutěž Bobřík informatiky

19.11.2018

Zveřejňujeme přehled žáků, kteří se stali úspěšnými řešiteli soutěže Bobřík informatiky. Ta probíhala online v minulých dvou týdnech v hodinách informatiky.

Celkem se zúčastnilo 91 žáků v kategorii Mini , 76 žáků v kategorii Benjamin a 56 v kategorii Kadet. Aby se žák mohl stát úspěšným řešitelem, musel dosáhnout 120 bodů pro kategorii Mini nebo 150 bodů pro kategorie Benjamin a Kadet. U těch nejmladších mohli žáci soutěžit i ve dvojicích.

Chcete si vyzkoušet, jak byste dopadli Vy? Na webu soutěže www.ibobr.cz jsou archivní testy - zkuste si to!


iBobr 2018

Podzimní sportovní turnaje

19.11.2018

Dne 2. října 2018 se zúčastnili naši nominovaní žáci turnaje v minikopané, který organizovala ZŠ Dukelská v Benešově. Turnaj měl velmi silné obsazení, přihlásilo se do něj celkem 13 týmů ze základních škol okresu Benešov.

Náš tým podal kvalitní výkon a prezentoval se atraktivním herním projevem, který obsahoval bojovnost, rychlost a kreativitu. V jednotlivých zápasech jsme dosáhli následujících výsledků: ZŠ Sázava - Divišov 9:0, ZŠ Sázava - Gymnázium Benešov 9:0, ZŠ Sázava - ZŠ Bystřice 1:1, ZŠ Sázava - ZŠ Votice 0:0, ZŠ Sázava - ZŠ Jiráskova Benešov 1:1, ZŠ Sázava - ZŠ Dukelská Benešov (vítěz turnaje) 0:1. Jen jedna vstřelená branka navíc v remízových utkáních by nás poslala do bojů o medaile, ale i 5. místo je velmi solidním výsledkem a naši borci zasluhují pochvalu za celkový výkon a dojem, který zanechali.

Dne 17. října proběhl na Základní škole Dukelská - Benešov nohejbalový turnaj o pohár Českého nohejbalového svazu. Turnaje se celkem zúčastnilo 12 týmů.

Naši školu reprezentovali 2 týmy - ZŠ Sázava A: J. Rychlík, P. Bareš, P. Tolar, M. Novák, a Sázava B: T. Svoboda, M. Jech, Š. Tichý, F. Mach. Přestože času a možností na trénink nohejbalových dovedností bylo málo, oba týmy se srdnatě bily o co nejlepší umístění. Že jejich výkony byly solidní, ukazuje i fakt, kterým byl zájem nohejbalových funkcionářů o návštěvu naší školy a provedení náboru hráčů nohejbalu do tréninkové sportovního centra v Benešově. Tým Sázava A nepostoupil ze základní skupiny, tým Sázava B dokázal vydřít postup a zasáhl do závěrečného vyřazovacího playoff. Zde statečně vzdoroval budoucímu vítězi - Dukelská A Benešov- a podlehl až po velkém boji. Celkově tým Sázava B obsadil 5. místo.

K. Svoboda

Školní časopis Čmáranice opět uspěl!

10.11.2018

Redaktorky Čmáranice Adéla, Julie, Katka a Verča spolu s vedoucími novinářského kroužku M. Čechovou a D. Šimonovou se zúčastnily vyhlášení výsledků celorepublikového finále soutěže Školní časopis roku 2018, které se konalo 9. listopadu 2018 v Brně.

Po drtivém vítězství v krajském kole náš školní časopis postoupil do republikového finále, ve němž se všechny přihlášené časopisy znovu nezávisle hodnotí a porovnávají po stránce obsahové i grafické. Organizátoři jako loni spojili vyhlášení výsledků s akcí Multimediální den na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Naše novinářky si tak mohly prohlédnout stánky České televize, České tiskové kanceláře, Radiožurnálu, iRozhlasu, Seznam TV a dalších médií. Zástupci Deníku jim připravili titulní stránku novin s jejich fotografií, na workshopu se dozvěděly, jak fungují sociální média, byly jsme v publiku při natáčení talkshow V centru pro Seznam TV.

A to nejlepší na konec - naše Čmáranice potvrdila svou kvalitu a umístila se na skvělém celkovém 3. místě v kategorii časopisů I. a II. stupně!

Regionální žákovská liga - Pravonín

21.10.2018

Dne 13.10.2018 se hrál druhý turnaj dětského seriálu Regionální žákovské ligy skupiny E. Z naší školy do Pravonína vyrazilo 10 dětí (+1 „přeběhlík“).

Po "ochutnávce" v minulém kole, kdy si J. Matoušek vyzkoušel, jaké to je hrát v elitní skupině A, si mohl vyzkoušet i roli favorita ve skupině B - mezi 40 dětmi byl totiž nasazen jako č. 1. Hrál však příliš rychle, což mělo za následek 2 prohry (ze 7 utkání) a "jen" celkové 7. místo. V Béčku jsme měli i další zástupce: V. Žoudlíková uhrála 4 body, což jí stačilo na celkové 15. místo a 1. místo mezi děvčaty. Přitom si i trochu polepší na vlastním ratingu. 3 body uhrál a 27. pozici obsadil J. Bernáth. Hned v 1. kole zahodil jasnou výhru a prohrál na čas, což na něj mělo neblahý psychický vliv. I tak se mu ale podařilo hrát na úrovni svého ratingu, přičemž si i polepšil oproti nasazení - hrál se startovním číslem 39. Hůře se vedlo V. Mrázové - s 2,5 body se startovním číslem 24 klesla na 31. příčku, což znamenalo 7. místo mezi děvčaty. Nedařilo se J. Havelkovi a O. Provazníkovi, kteří shodně získali 2 body, s nimiž obsadili 35. a 37. místo, a hlavně J. Štědrové, jež s 1 bodem skončila na 40. místě.

V Céčku se mezi 43 hráči velmi dobře vedlo E. Panuškové. Uhrála 5,5 bodu a s nasazovacím číslem 8 skončila na bronzové příčce mezi chlapci, což samozřejmě znamenalo i vítězství mezi dívkami! Výborně také hrál Š. Fugner. Se 4 body zůstal jen půlku za normou pro zisk IV. VT a obsadil 16. příčku. Zbylá děvčata nabrala 2 body, což Š. Mrázové stačilo na 37. místo a R. Žoudlíkové na 42. místo.

J. Kotzot

celý článek na https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/a2-kolo-rzl-se-pravonin1/

Regionální žákovská liga - Sedlčany

30.9.2018

Mladí sázavští šachisté absolvovali první turnaj letošní sezony - první kolo kategorie E Regionální šachové ligy, které se konalo v Sedlčanech.

Dne 29. září 2018 byla v Sedlčanech zahájena "dětská" sezóna 1. turnajem Regionální žákovské ligy skupiny E. Turnaje se zúčastnilo celkem 75 dětí, z nichž 6 bylo z naší školy. Hrálo se jako obvykle ve třech skupinách a v elitním Áčku jsme měli po dlouhé době opět svého zástupce - J. Matouška, který nakonec skončil na děleném 13. - 15. místě.

V Béčku jsme měli dva zástupce - nebo spíše zástupkyně: V. Mrázovou a J. Štědrovou. Tato skupina se (stejně jako Céčko) hraje rychlejším tempem na 7 kol (v prvních dvou kolech 2 x 20 minut na partii, v ostatních 2 x 25 minut na partii) a startovalo v ní celkem 30 dětí. Děvčata dosáhla na 17. a 21. místo.

V Céčku se na startu seřadilo 29 hráčů a naše škola tam měla 3 děti. J. Novák a E. Panušková sem spadli z Béčka "díky" nepovedené hře na Mistrovství ČR škol, takže dostali za úkol bojovat o příčky nejvyšší, tj. umístit se mezi nejlepší pětkou. Š. Mrázová dostala za úkol přiblížit se co nejvíce k normě pro zisk IV. výkonnostní třídy, kterou je zisk 4,5 bodu. Ani jednomu se bohužel cíle dosáhnout nepodařilo.

Více zde https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/a1-kolo-rzl-se-sedlcany2/

Letní šachový turnaj

Na stránkách šachového oddílu TJ Kavalier Sázava si můžete přečíst článek o letním dětském šachovém turnaji.

Po loňském úspěchu jsem i o těchto prázdninách uspořádal turnaj, který měl za cíl dosáhnout toho, aby naše děti na šachy za 2 měsíce nezapomněly. Turnaje se zúčastnilo 9 malých hráčů, hrálo se systémem každý s každým. Tempo hry bylo 2 x 40 minut na partii s přídavkem 20 sekund za každý provedený tah a mělo děti připravit na starty v soutěžích dospělých, kde se hraje podstatně pomaleji, než v jejich obvyklých rapidech. Bohužel však někteří mé nabádání, aby čas k přemýšlení využívali co nejvíce, jako by vůbec neslyšeli a po skončení partie se na jejich hodinách vyskytovalo podstatně více, než původních 40 minut – „přeborníkem“ v tom byl Jirka Matoušek, kterému se to „povedlo“ snad ve všech partiích. Vydatně mu však sekundovala i většina ostatních, hlavně Anežka Havelková a její bratr Jirka. Naopak se mi líbila hra Jolanky Štědrové, která hrála opravdu pomalu a s rozmyslem (v některých partiích se o to snažili i Kubové Bernáth a Novák).

Více zde: https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/letni-klasifikacni-turnaj-2018/