Soutěže a turnaje

Školní časopis Čmáranice opět uspěl

Redaktorky Čmáranice Adéla, Julie, Katka a Verča spolu s vedoucími novinářského kroužku M. Čechovou a D. Šimonovou se zúčastnily vyhlášení výsledků celorepublikového finále soutěže Školní časopis roku 2018, které se konalo 9. listopadu 2018 v Brně.

Po drtivém vítězství v krajském kole náš školní časopis postoupil do republikového finále, ve němž se všechny přihlášené časopisy znovu nezávisle hodnotí a porovnávají po stránce obsahové i grafické. Organizátoři jako loni spojili vyhlášení výsledků s akcí Multimediální den na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Naše novinářky si tak mohly prohlédnout stánky České televize, České tiskové kanceláře, Radiožurnálu, iRozhlasu, Seznam TV a dalších médií. Zástupci Deníku jim připravili titulní stránku novin s jejich fotografií, na workshopu se dozvěděly, jak fungují sociální média, byly jsme v publiku při natáčení talkshow V centru pro Seznam TV.

A to nejlepší na konec - naše Čmáranice potvrdila svou kvalitu a umístila se na skvělém celkovém 3. místě v kategorii časopisů I. a II. stupně!

Regionální žákovská liga - Pravonín

21.10.2018

Dne 13.10.2018 se hrál druhý turnaj dětského seriálu Regionální žákovské ligy skupiny E. Z naší školy do Pravonína vyrazilo 10 dětí (+1 „přeběhlík“).

Po "ochutnávce" v minulém kole, kdy si J. Matoušek vyzkoušel, jaké to je hrát v elitní skupině A, si mohl vyzkoušet i roli favorita ve skupině B - mezi 40 dětmi byl totiž nasazen jako č. 1. Hrál však příliš rychle, což mělo za následek 2 prohry (ze 7 utkání) a "jen" celkové 7. místo. V Béčku jsme měli i další zástupce: V. Žoudlíková uhrála 4 body, což jí stačilo na celkové 15. místo a 1. místo mezi děvčaty. Přitom si i trochu polepší na vlastním ratingu. 3 body uhrál a 27. pozici obsadil J. Bernáth. Hned v 1. kole zahodil jasnou výhru a prohrál na čas, což na něj mělo neblahý psychický vliv. I tak se mu ale podařilo hrát na úrovni svého ratingu, přičemž si i polepšil oproti nasazení - hrál se startovním číslem 39. Hůře se vedlo V. Mrázové - s 2,5 body se startovním číslem 24 klesla na 31. příčku, což znamenalo 7. místo mezi děvčaty. Nedařilo se J. Havelkovi a O. Provazníkovi, kteří shodně získali 2 body, s nimiž obsadili 35. a 37. místo, a hlavně J. Štědrové, jež s 1 bodem skončila na 40. místě.

V Céčku se mezi 43 hráči velmi dobře vedlo E. Panuškové. Uhrála 5,5 bodu a s nasazovacím číslem 8 skončila na bronzové příčce mezi chlapci, což samozřejmě znamenalo i vítězství mezi dívkami! Výborně také hrál Š. Fugner. Se 4 body zůstal jen půlku za normou pro zisk IV. VT a obsadil 16. příčku. Zbylá děvčata nabrala 2 body, což Š. Mrázové stačilo na 37. místo a R. Žoudlíkové na 42. místo.

J. Kotzot

celý článek na https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/a2-kolo-rzl-se-pravonin1/

Regionální žákovská liga - Sedlčany

30.9.2018

Mladí sázavští šachisté absolvovali první turnaj letošní sezony - první kolo kategorie E Regionální šachové ligy, které se konalo v Sedlčanech.

Dne 29. září 2018 byla v Sedlčanech zahájena "dětská" sezóna 1. turnajem Regionální žákovské ligy skupiny E. Turnaje se zúčastnilo celkem 75 dětí, z nichž 6 bylo z naší školy. Hrálo se jako obvykle ve třech skupinách a v elitním Áčku jsme měli po dlouhé době opět svého zástupce - J. Matouška, který nakonec skončil na děleném 13. - 15. místě.

V Béčku jsme měli dva zástupce - nebo spíše zástupkyně: V. Mrázovou a J. Štědrovou. Tato skupina se (stejně jako Céčko) hraje rychlejším tempem na 7 kol (v prvních dvou kolech 2 x 20 minut na partii, v ostatních 2 x 25 minut na partii) a startovalo v ní celkem 30 dětí. Děvčata dosáhla na 17. a 21. místo.

V Céčku se na startu seřadilo 29 hráčů a naše škola tam měla 3 děti. J. Novák a E. Panušková sem spadli z Béčka "díky" nepovedené hře na Mistrovství ČR škol, takže dostali za úkol bojovat o příčky nejvyšší, tj. umístit se mezi nejlepší pětkou. Š. Mrázová dostala za úkol přiblížit se co nejvíce k normě pro zisk IV. výkonnostní třídy, kterou je zisk 4,5 bodu. Ani jednomu se bohužel cíle dosáhnout nepodařilo.

Více zde https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/a1-kolo-rzl-se-sedlcany2/

Letní šachový turnaj

Na stránkách šachového oddílu TJ Kavalier Sázava si můžete přečíst článek o letním dětském šachovém turnaji.

Po loňském úspěchu jsem i o těchto prázdninách uspořádal turnaj, který měl za cíl dosáhnout toho, aby naše děti na šachy za 2 měsíce nezapomněly. Turnaje se zúčastnilo 9 malých hráčů, hrálo se systémem každý s každým. Tempo hry bylo 2 x 40 minut na partii s přídavkem 20 sekund za každý provedený tah a mělo děti připravit na starty v soutěžích dospělých, kde se hraje podstatně pomaleji, než v jejich obvyklých rapidech. Bohužel však někteří mé nabádání, aby čas k přemýšlení využívali co nejvíce, jako by vůbec neslyšeli a po skončení partie se na jejich hodinách vyskytovalo podstatně více, než původních 40 minut – „přeborníkem“ v tom byl Jirka Matoušek, kterému se to „povedlo“ snad ve všech partiích. Vydatně mu však sekundovala i většina ostatních, hlavně Anežka Havelková a její bratr Jirka. Naopak se mi líbila hra Jolanky Štědrové, která hrála opravdu pomalu a s rozmyslem (v některých partiích se o to snažili i Kubové Bernáth a Novák).

Více zde: https://sachovy-oddil-tj-kavalier-sazava.webnode.cz/news/letni-klasifikacni-turnaj-2018/