Aktuality

100 let republiky

3.11.2018

Ve čtvrtek 1. listopadu bylo vše připraveno. Dopoledne pro své spolužáky 3.B v tělocvičně zatančila českou besedu, 5.C uspořádala módní přehlídku. Ve 3.C děti ukázaly, jak si dříve děti hrály, 7.B zahrála pohádku O třech přadlenách. Žáci 8.B chystali občerstvení do své kavárničky a ostatní třídy si mohly v klidu prohlédnout výstavu a doladit detaily na odpolední program.

Ve tři hodiny se škola otevřela pro veřejnost a chodba s výstavou se rychle zaplnila. Po úvodním slově stylově oblečené paní ředitelky Z. Kotzotové diváci zhlédli módní přehlídku, poslechli si minikoncert pěveckého uskupení Sekundičky, podívali se na tanec Česká beseda, zašli na povídání o dětských hrách a pohádku, deváťáci je seznámili s českými vynálezy. Kdo byl unaven, mohl se občerstvit v kavárničce plné dobrot včetně Masarykova cukroví.

Celý projekt nám dal hodně zabrat a jsme rádi, že se to povedlo.

100 let.mp4
Jak si děti hrály.mp4

Příprava výstavy 100 let republiky

3.11.2018

Na oslavu 100. výročí vzniku naší republiky se všichni pečlivě připravovali. Každá třída se na uplynulých sto let podívala jinak.

Jak to probíhalo, zachytili ve své reportáži redaktoři školního časopisu Čmáranice.

Děti z 1.A společně kreslily velký strom, a jelikož neumí ještě dobře psát, lepily na strom vytištěné a vybarvené znaky České republiky a symboly typické pro naši zem. Druhý den jsme se byli podívat, jak jejich projekt dopadl, moc se mi líbilo, jak se děti se svým tématem popraly. Myslím, že mají asi nejlépe zpracované téma vzhledem k jejich věkové kategorii a je dobře, že si děti pamatují, co jim paní učitelka o naší zemi vyprávěla. Děti v 1.B také vyráběly strom, na kterém byly nalepené typické znaky pro naši zem. Když jsme se zeptali, jestli je to baví, ozvalo se i několik dětí, které by se raději učily, paní učitelku to potěšilo. Myslím si, že jejich projekt byl také povedený, je z něj cítit veselost.

Přípravná třída a 2.A mají téma hry. S pomocí žáků z 5.A si děti pod vedením paní učitelky Štědrové připomněly, jaké hry se hrávaly, když ještě nebyly počítače a děti si musely vystačit třeba jen s obyčejným provázkem. „Děti byly úplně nadšené, protože měly pár dnů bez učení a naučily se nové hry. Náš projekt je Hry si připomenout a nezapomenout,“ svěřila se nám paní učitelka Brošová. Díky panu R. Tupému a L. Děťátkovskému vznikl také film, který návštěvníci výstavy mohli shlédnout v přípravné třídě.

2.B namalovala obchody, takže je nejvíce na dělání projektu bavilo malování. Téma vymyslela paní učitelka Modráčková. Žáci z 2.C připravili projekt týkající se řemesel a obchodů. Nakreslili skoro každé povolání a k němu napsaly krátké povídání o tom, jak to povolání dříve vypadalo a jak se dělalo. Děti bavilo nejvíce malování.

Žáci 3.A měli téma Škola před 100 lety. Nejdříve zjistili, jak chodily děti v té době oblékané a všichni se převlékli do oblečení za první republiky. Prostudovali, jak dříve psali (pohlednice, dopisy, školní materiály - třídní knihy, vysvědčení), podle tabulky písma z té doby zkoušeli psát perem namáčeným do inkoustu a vyráběli tabulku na psaní. Nejvíce děti zajímalo, jak to v tehdejší škole vypadalo (počet dětí ve třídě, školní předměty, chování dětí, také trestání rákoskou :-) a 1. a 2. 11. se učily stejně, jako se učily děti před 100 lety.

Děti ze 3.B se naučily tanec Česká beseda, což je tradiční český tanec, který se tančí zhruba 12 minut. Zároveň také děti na výstavu vytvořily projekt, ve kterém vysvětlují, co vlastně Česká beseda je a jak vznikla. Do projektu zařadily zároveň i několik obrázků z tance. Oba nápady se mi vážně líbily a nemůžu se dočkat, až děti s tancem vystoupí. 3.C připravila výstavu a povídání o hračkách v minulosti.

Ve 4.A děti zkoumaly, jak se bydlelo za první republiky. Vytvořily různé koláže a malby, zkusily si zařízení pokojů dobovým nábytkem. Třída 4.B si připravila pro nás projekt Jídla Tomáše G. Masaryka. Práci dělají ve skupinách, vyrábějí „jídlo“ z modelíny a text píšou ručně. Nejdříve jsem si myslel, že se jim to moc nepovede, protože měli všude poházenou modelínu, ale nakonec se jim to moc povedlo. Třeba telecí španělský ptáček nebo punčový dort, výtečný koláč a paštičky se jim povedly nejvíce. Žáci 4.C si připravili pro nás projekt o tom, kteří panovníci vládli v Čechách před vznikem samostatného Československa. Dozvěděl jsem se, že panovníků bylo celkem 66. Projekt žáci dělali ve skupinách a text psali ručně, myslím si že jim to hodně povedlo.

Třída 5.A a 5.B pracovaly ve skupinkách po čtyřech lidech, žáci kreslili různé obrázky a psali společně noviny. Podle mě se jim to povedlo, mají to hezké. Nejvíce se mi na tom líbily obrázky, které namalovali. 5.C si připravila modní přehlídku ve stylu dobového oblečení 1. republiky. Projekt vymyslela paní učitelka Kubálková. Děti nejvíce bavilo malování a oblékání. Dívkám se zalíbilo hlavně “načinčávání”. Pracovala celá třída dohromady.

6.A a 7.A pracovaly společně na projektu Český sport neboli 100 let sportu v ČR - tenis, hokej, fotbal. Obě třídy bavilo tento projekt připravovat. Žáci byli rádi, že mají volnost ve výběru sportovce a že mohou být kreativní. Práci si rozdělili. Každá třída udělala něco a pak to spojili a byl z toho jeden veliký projekt. Podle příprav bych řekla, že se jim to velice povedlo.

Ve třídě 7.B si děti připravily kostýmy a s paní učitelkou secvičily divadlo pohádky Tři přadleny, potom si kluci zvlášť připravili scénku z druhé světové války. Moc se mi líbily kostýmy všech holek a kluků. Je to opravdu zajímavě pojatý projekt. 6.B s paní učitelkou Sojkovou si vybrala téma umění. Žáci si připravili minireferáty o různých druzích umění, své práce dali do rámů a na stojany. Jejich téma vypadá velmi zajímavě a je vidět, že je to opravdu bavilo.

V 8.A jsme měli téma Legie v Československu. První den nám pan učitel zajistil besedu za účasti pana Olta, který se u nás ve třídě zdržel přes dvě hodiny. Aby toho nebylo málo, měli jsme ještě jeden projekt. Na občanské výchově jsme zpracovali téma „Čeští prezidenti na poštovních známkách“. V 8.B zpracovávali žáci s paní učitelkou Šimonovou téma jídlo - Nežijeme a nejíme sami. Vytvořili si například vlastní kuchařku s různými osvědčenými starými recepty. Na den výstavy si vypůjčí třídu 5.A, ve které si „otevřou“ vlastní kavárnu. Jejich kuchařka vypadá velmi pěkně.

Třída 9.A si jako svůj projekt vybrala „České vynálezy“. Ve středu 24. října je prezentovala v tělocvičně třídám prvního stupně a novináři se byli také podívat. A poslední třída, kterou jsme navštívili, byla 9.B. Ta své téma prezentuje pomocí fotek. Žáci si našli fotky, jak vypadala zajímavá místa v Sázavě, a na kousek papíru napsali, odkud jsou ta místa focená. Lístečky s popisem zakryli, abychom mohli hádat, jaké to místo je. Jejich nápad návštěvníky výstavy určitě zaujme.

redakce Čmáranice

Speciální číslo školního časopisu Čmáranice

Kromě výše uvedené reportáže si v našem časopisu můžete v kvízu a dalších hádankách ověřit, co si z historie pamatujete. Také další články se týkají narozenin republiky - jaké knížky a časopisy se četly, jak si děti hrály...

Najdete tu i velký rozhovor - tentokrát se sázavským ochotnickým hercem R. Tupým - a řadu jiných zajímavostí.

Chystáme oslavy 100. výročí založení republiky

3.10.2018

Celá škola se připravuje na oslavy stého výročí založení naší republiky. Během projektového týdne se spolu s dětmi ponoříme do historie a prozkoumáme, co se za těch 100 let událo a jak moc se (ne)změnil svět.

A protože si to nechceme nechat jen pro sebe, uspořádáme velkou výstavu s kulturním programem, kde ukážeme, co jsme zjistili.

Ředitelské volno

24.9.2018

Na čtvrtek 27. září vyhlašuje ředitelka školy volno pro všechny žáky školy - učitele čeká školení na téma Šikana. V pátek 28. září je státní svátek, takže žáci se mohou těšit na celé čtyři dny volna!

Vítání prvňáčků

13.9.2018

Žáci prvních tříd byli ve škole uvítáni hned dvakrát - nejdříve v pondělí 3. září je uvítaly jejich třídní učitelky H. Albrechtová a P. Vernerová spolu s jejich patrony z devátých tříd, ředitelkou školy Z. Kotzotovou a starostou města Sázavy P. Šibravou. Prvňáčci dostali symbolický klíč od školy a pamětní list a patroni je odvedli do lavic v prvních třídách.

V pátek 7. září pak prvňáčky uvítala potleskem celá škola v tělocvičně, kde jsme se všichni sešli, abychom zahájili nový školní rok.

Přejeme všem žákům i učitelům hodně štěstí a úspěchů v novém školním roce.

Pozvánka na kulatý stůl - Chodníkové hry

5.9.2018

Nový informační systém - info pro rodiče

4.9.2018

Od letošního roku budeme používat nový informační systém. Přístupové údaje získají rodiče na třídních schůzkách a návod, jak postupovat, najdete zde.

Žákům pomůžeme s registrací v hodinách informatiky.

Třídní schůzky v září

3.9. 8.30 - PT

4.9. 15.00 - 2.C

5.9. 15.00 - 5.A, 5.B, 5.C

6.9. 15.00 - 1.A, 1.B, 2.A, 2.B, 3.A, 3.B, 3.C, 4.A, 4.B, 4.C, 7.B

16.00 - 6.B, 7.A, 8.B, 9.A, 9.B

10.9. 16.00 6.A

11.9. 15.30 8.A

Začínáme 3. září!

30.8.2018

Slavnostní přivítání prvňáčků se uskuteční v pondělí 3. září od 8,30 na nádvoří školy, kde budou uvedeni mezi žáky školy. Vezměte s sebou školní aktovku a dobrou náladu. Těšíme se na Vás!

Změny v Jídelně

30.8.2018

Vážení rodiče, máte-li zájem o stravování Vašich dětí v ŠJ Sázava, zkontrolujte si prosím, zda máte nové přihlášky, staré od firmy Scolarest již neplatí. Dále žádáme o kontrolu účtů a přístupů na http://www.strava.cz , mínusy se musí ihned dorovnat.

V případě nejasností kontaktujte p. Rupprechtovou na tel. 722 108 073.

výzva pro patrony

30.8.2018

Milí budoucí patroni z devátých tříd, jestli máte čas a chuť, přijďte prosím pomoci učitelkám v prvních třídách s přípravou na nový školní rok! Můžete přijít dopoledne ve čtvrtek nebo v pátek. Děkujeme!