Soutěže a turnaje 2022/2023

Na atletickém poháru naši žáci uspěli

25.5.2023

Pohár rozhlasu je nejtradičnějším atletickým školním závodem. Celkem už za sebou má 52. ročníků. Poslední dva roky však jeho podobu výrazně ovlivnila koronavirová krize. Letošní ročník byl opět v tradičním formátu a naši žáci se v něm rozhodně neztratili a skvěle reprezentovali sázavskou školu. 

Okresní kolo proběhlo dne 11. května na moderním atletickém stadionu v Benešově a soutěžní disciplíny byly určeny takto: běh na 60 m, běh na 600 m (dívky) a 1000 m (chlapci), hod kriketovým míčkem, skok daleký, skok do výšky a štafeta 4x 60 m.

Družstvo našich chlapců se celkově umístilo na 5. místě ze 14 škol a dívky byly v konečném pořadí na 13. místě z 15 škol.

V jednotlivých disciplínách naši reprezentanti předváděli skvělé individuální výkony a nechali za sebou žáky sportovních škol i gymnázií hluboko v poli poražených. 

Štafeta chlapců ve složení Marek Bareš, Šimon Dvořák, Matouš Dvořák, Don Bao , skončila na třetím místě z 24 štafet, Šimon Dvořák - 2. místo ve skoku dalekém ze 37 závodníků, Matouš Dvořák -3. místo ve skoku vysokém ze 36 závodníků, ve sprintu na 60m Marek Bareš skončil na 7. místě  při počtu 42 závodníků.

V týmu dívek se zaskvěla Anna Ježková, která v bodové kombinaci disciplín – 60m a skok vysoký skončila na neskutečném prvním místě a nechala za sebou několik desítek závodnic. Závod ve skoku do dálky se vydařil i Natálce Tatíčkové, která skončila na 9. místě ze 41 závodnic. Ale i ostatní členové družstev se ze všech sil prali o nejlepší umístění a perfektně reprezentovali naši školu.

Kromě výše jmenovaných to byli - Adam Prokop, Vojta Skala, Matěj Lehoučka, Kryštof Habart, Matěj Borisov, Josefina Chuchlová, Michaela Švehlová, Ema Píchová, Tereza Koštuříková, Marie Stibůrková, Julie Horáková – DĚKUJEME.

V závěru bych také chtěl poděkovat rodičům žáků za podporu a pomoc – zejména p. Dvořákovi a Koštuříkovi a v neposlední řadě p. Ježkovi – bez nich by tato akce neproběhla.

Mgr. Karel Svoboda

Další Úspěch v matematické olympiádě

27.4.2023

V okresní kole soutěže Matematická olympiáda kategorie Z7 a Z8 naši školu reprezentovaly dvě žákyně. A. Kohoutková (7.B) obsadila 15. - 16. místo, V. Mádlíková (8.B) se umístila na 4. - 7. místě.  Obě se staly úspěšnými řešitelkami - gratulujeme!

Úspěch v krajském kole matematické olympiády

18.4.2023

Po několika letech jsme měli opět reprezentanta v krajském kole matematické olympiády, které se konalo 28. března až v Kladně. J. Prokop (9.C) se mezi matematickými talenty z celého kraje neztratil - umístil se na sdíleném 23. - 25. místě a stal se úspěšným řešitelem! 

Gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Okresní kolo Biologické olympiády

10.4.2023

Dvě naše úspěšné řešitelky školního kola Biologické olympiády vyrazily 31. března do gymnasia ve Vlašimi. Odevzdaly vstupní práce a šly plnit tři části olympiády: vědomostní test, poznávání rostlina a živočichů a praktickou část - laboratorní práci - řez stonkem rostliny. Jak to dopadlo? K. Říhová se umístila na 5. místě a stala se úspěšnou řešitelkou, T. Horáková obsadila 14. místo.

Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy!

Úspěch v matematické olympiádě

18.2.2023

V okresní kole soutěže Matematická olympiáda kategorie Z5 a Z9 naši školu reprezentovali dva žáci. R. Žoudlíková (5B) obsadila 13. - 16. místo, J. Prokop (9.C) se umístil na 7. - 9. místě.  Oba se stali úspěšnými řešiteli - gratulujeme!

Školní kolo Biologické olympiády

8.2.2023

Na naší škole se konalo školní kolo Biologické olympiády. 

Téma letošního ročníku olympiády bylo Bezlesí. Žáci letos jako laboratorní práci pozorovali, poznávali a srovnávali předložené dužnaté plody. Měli popsat jejich stavbu a zařazení druhu plodu.

V kategorii C (8. - 9. třídy) se v úterý 31. 1. 2023 zúčastnilo sedm žáků. Do okresního kola postupuje L. Kodatová z 8. B.

Druhý den, ve středu 1. 2. 2023, se konalo školní kolo kategorie D (6. - 7. třída). Zúčastnilo se ho 11 žáků a do okresního kola postupuje L. Latková ze 7. B.

Pro všechny zúčastněné to byl zajímavý zážitek, možnost ověřit si, jaké mají znalosti z biologie a zda dokáží vědecky pracovat podle zadaných pokynů. Postupující žákyně se budou nyní připravovat na okresní kolo, což obnáší samostatný výzkumný úkol. Držme jim palce!


Finále soutěže Školní časopis roku 2022

27.11.2022

Zástupci redakce školního časopisu Čmáranice, v doprovodu M. Čechové a D. Šimonové, se vypravili do Brna na vyhlášení výsledků republikového finále soutěže Školní časopis roku 2022

Byl to náročný den - vstávání ve 3:00, odjezd 4:23, pět hodin cesty vlakem přes půl republiky. Pak na fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity program v podobě Multimediálního dne plného zajímavých aktivit. Samotné vyhlášení zabralo jen půl hodinu - a my jsme si přivezli 3. místo za titulku, 2. místo ceny redakcí a celkové 5. místo. Pak následovala odměna v podobě návštěvy vánočních trhů v Brně a 4,5 hodiny vlakem domů. Bylo to náročné, ale stálo to za to!

Fotbalový turnaj ve Vlašimi 

24.11.2022

Fotbalová asociace ČR rozjela v letošním roce projekt zaměřený na žáky 2. stupně základních škol s označením Grassroots 10 + 1. Turnajů se mohou zúčastnit hráči, kteří hrají maximálně krajské soutěže nebo neregistrovaní mladí sportovci. 

Nominovaní žáci naší školy nastoupili 3. 11. 2022 v hezkém sportovním areálu Na Lukách ve Vlašimi celkem ke třem utkáním. Do hry postupně zasáhli: O. Štěpánek, M. Durst, T. Durst, D. Holub, J. Kroupa, K. Lupáč, O. Kříž, R. Prix, M. Vyhnal, L. Lehoučka, M. Doubek, A. Pištínek, M. Petráček, M. Smolík, D. Zinke, K.Habart, M.Lehoučka, M. Bareš, Doan B. 

Prvním soupeřem v turnaji byl tým Základní školy Čechtice a přestože jsme měli v utkání více vyložených šancí, nakonec jsme byli rádi za bod po remíze 2 : 2. Vzhledem k tomu, že jsme zápas dohrávali v deseti – bez vyloučeného brankáře O. Štěpánka (přísné vyloučení za běžný faul) - byl to bod cenný, jelikož kluci se za stavu 1 : 2 semkli , zabojovali a v samotném závěru M. Doubek vyrovnal na konečných 2 : 2.

V druhém utkání na nás čekal výběr ze Základní školy Dolní Kralovice a opět jsme získali bod za remízu 1 : 1. Bohužel jsme neudrželi nadějné vedení a soupeř po mnoha šancích jednou skóroval. Tak jako v prvním zápase i v tomto mači podal gólman O. Štěpánek výborný výkon a na zisku bodu měl nemalý podíl.

V posledním utkání se bohužel na některých hráčích projevila únava a podlehli jsme velmi silnému týmu ze Základní školy Jiráskova v Benešově 0:5. Pozitivem nejen tohoto utkání byl výkon kluků ze šestých a sedmých ročníků, kteří se nezalekli starších a vyspělejších protihráčů a bojovali do poslední minuty s patřičnou fotbalovou kvalitou, což je příslibem do budoucnosti. Týmy našich soupeřů byla sestaveny především z devátých a osmých tříd.

Na turnaji jsme obsadili celkově třetí místo,  Ondra Štěpánek byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje a nás může potěšit i fakt, že jsme měli největší zastoupení hráčů ze šestých a sedmých tříd v týmu na turnaji.

Všem hráčům děkujeme za perfektní reprezentaci školy a chování nejen na hřišti, ale i během celého turnaje.

Karel Svoboda 

Bobřík informatiky

22.11.2022

Soutěž Bobřík informatiky je pravidelnou částí hodin informatiky. Soutěží se ve škole, účastní se žáci od 4. do 9. ročníku. Soutěžní otázky jsou často velmi záludné, testují logické myšlení, porozumění algoritmům, schopnost analýzy a v posledních ročnících je tam také několik programovacích úkolů.

V kategorii Mini (4. a 5. roč.) soutěžilo 82 žáků, z toho bylo 16 úspěšných řešitelů. V kategorii Benjamin (6. a 7. roč.) soutěžilo 112 žáků, 34 žáků dosáhlo 120 bodů a stali se úspěšnými řešiteli. Kategorie Kadet  byla letos nejméně zastoupená, protože v týdnu soutěže jsme ve škole měli ředitelské volno a některé třídy tedy neměly hodinu informatiky. Soutěžilo tedy jen 51 žáků, z toho byl jeden úspěšný řešitel.

Nejlepší výsledky

Mini

Benjamin

Kadet

Školní kolo Pythagoriády

21.11.2022

V minulých týdnech se na naší škole konalo školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Tato soutěž je určena pro žáky druhého stupně a je rozdělena do kategorií podle ročníku. 

Celkem se školního kola účastnilo 41 žáků. Výsledky pak ukázaly 5 úspěšných řešitelů, kteří postupují do okresního kola. Držme jim palce!

Úspěch školního časopisu

1.11.2022

Náš školní časopis Čmáranice opět zabodoval na krajském kole soutěže Školní časopis roku 2022 - v kategorii časopisů I. a II. stupně jsme obsadili první místo! Postupujeme tedy do republikového finále. 

Gratulujeme všem redaktorům a redaktorkám!