Regionální přebor školních družstev v Benešově

přidáno: 26. 11. 2017 14:11, autor: Markéta Čechová
Dne 13.11.2017 se v Benešově hrál Regionální přebor školních družstev v šachu.

Cestu vlakem do Benešova včetně přestupu v Čerčanech jsme tentokrát zvládli bez ztrát a do budovy divadla, kde se hrálo, jsme dorazili kompletní a včas. Potíže nastaly až tam. Rozhodčí p. Sládek nečekal tak velkou účast: 3 družstva středních škol (to by nevadilo), ale po 11 družstvech v kategoriích mladší i starší žáci. To nabouralo plánovanou strategii odehrát turnaj systémem každý s každým a vynutilo si švýcarský systém.

Starší žáci: Tady je výsledek těžké nazvat jiným slovem než propadák. Z 11 družstev obsadili 11. místo, přičemž s velkým odstupem – naši uhráli 7 bodů, přičemž všechna 3 nejbližší družstva před nimi jich měla 11. Pokud jde o zápasové body, tak družstvo 1x remizovalo (kontumačně – v této skupině se za „volno“ přidělovaly 2 body a remíza) a zbytek prohrálo. Z jednotlivců se lze ještě smířit s výsledkem Erika a Stelly, ovšem Dan a obzvláště Vítek těžce zklamali.

Mladší žáci: Tady je spokojenost daleko větší: Áčko po bojovném výkonu obsadilo 3. místo, když prohrálo jediný zápas s pozdějším vítězem – Áčkem ZŠ Vorlina z Vlašimi. Je pravdou, že o umístění rozhodlo až pomocné hodnocení, ale to je zde právě kvůli těmto situacím. 3. místo navíc znamená i postup na Krajský přebor! A mile překvapilo i Béčko – vloni bylo poslední (i když hlavní příčinou bylo to, že hrálo jen se třemi hráči), letos skončilo na pěkném 9. místě.

V Áčku zahrál výborně Milan a pěkný výkon odvedli i Kuba, Evička a Jirka. Nejvíce je však nutno vyzdvihnout Verču – náhradníka, který uhraje 90% bodů, by jistě všemi deseti bralo libovolné z ostatních družstev! Při svých občasných „výletech“ k šachovnicím jsem viděl dokonce jeden moc pěkný mat na poslední řadě, který nebyl pouze výsledkem přehlédnutí soupeře, ale promyšleného postupu.
V Béčku výborně zahrála Vendulka a Kuba, solidně Ondra. Nedařilo se naopak Adamovi a svůj den neměla Štěpánka.

Celkově lze tedy naše vystoupení hodnotit kladně – vždyť jsme podruhé za sebou postoupili na Krajský přebor školních družstev, který se bude hrát 07.12. v Neratovicích. Zatím sice není vyřešená doprava, protože škola má potíže s proplacením nákladů, ale SRPŠ se podle posledních zpráv rozhodlo plácnout přes kapsu a školnímu družstvu účast na této prestižní akci umožnit.
Jiří Kotzot
kráceno - původní článek najdete na webu sázavských šachistů