Krajský přebor školních družstev v šachu - historický úspěch sázavské školy!

přidáno: 10. 12. 2017 8:40, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 10. 12. 2017 8:43 ]
Dne 07. prosince 2017 se v Neratovicích hrál Krajský přebor školních družstev v šachu, na který ZŠ a MŠ Sázava postoupila "s odřenýma ušima" ze 3. místa, které vybojovala na Regionálním přeboru v Benešově. Byl to velký úspěch, protože se tak stalo již podruhé za sebou, což se ještě nikdy nepovedlo. Na soupisce byl Milan Pešta, Kuba Novák, Eva Panušková a Verča Žoudlíková, post náhradníka zbyl na Jirku Matouška.

Odjezd do Neratovic byl stanoven na 06:30 od školy, jeli jsme pronajatým mikrobusem (škola nakonec prostředky na proplacení dopravy našla - děkujeme!). Cesta uběhla celkem v klidu. Sice jsem čekal, že všichni budou ještě dospávat, ale i hraní her na mobilech probíhalo celkem tiše (až na pár výkřiků typu "Yes!", "Mám to!" apod.). Jediné, co jsem jim musel zatrhnout, byla snaha rozsvítit stropní světla, když chtěli hrát karty, protože by řidiče rušila. Dojeli jsme včas, v klidu zabrali volný stůl na batohy a ostatní věci, zaregistrovali se a čekali na začátek. Ten měl mírné zpoždění, ale z omluvitelných příčin - některé školy totiž přijely s analogovými hodinami (místo digitálních) a některé dokonce bez šachů. Nakonec se ale náhradní materiál našel, takže se mohlo začít.

V naší kategorii (mladší žáci - 1.-5. třída) startovalo 14 družstev, mezi nimi jsme podle průměrného ratingu základní sestavy zaujímali startovní pozici č. 10. Vloni právě na tomto místě naše družstvo skončilo, proto jsem před děti postavil náročnější cíl - umístit se nejhůře na 8. místě (ale kdyby to bylo do 10., ještě bych to nepokládal za neúspěch). Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempo hry bylo 2 x 20 minut na partii s přídavkem 5 sekund za každý provedený tah.

V 1. kole jsme "vyfasovali" jednoho z favoritů, 2. nasazené družstvo ZŠ Čelákovice. Když jsme po boji remizovali 2 : 2, začal jsem věřit, že děti cíl snad splní. Nyní uvedu postupně, jak jsme hráli v jednotlivých kolech, k výsledkům jednotlivců se vrátím na konci.
Ve 2. kole nás čekali "staří" známí - družstvo ZŠ Týnec nad Sázavou, které v Benešově skončilo před námi na 2. místě, přičemž ve vzájemném duelu jsme se rozešli smírně. Tentokrát jsme však zvítězili 3 : 1, takže 8. místo se mi začalo jevit jako velice reálné.

Po tomto kole otevřel správce kina vchod, kam dal hráčům volný přístup. Tím se okamžitě výrazně snížil hluk v hracím sále, jelikož ti nejmladší (a nejukřičenější) se nechali zlákat kreslenými pohádkami.

Ve 3. kole jsme narazili na družstvo ZŠ a MŠ Všetaty, které bylo nasazeno těsně před námi. Poté, co jsme je smetli s šachovnic 4 : 0, jsem si 8. místem byl již téměř jist.
Následovala ZŠ J. F. Řezáče z Lítně, nasazená jako č. 6. Naši se opravdu vytáhli a vyhráli 3 : 1. Teď už jsem o 8. místě nepochyboval, i když bylo jasné, že v dalším průběhu turnaje budeme narážet pouze na ty nejvýše nasazené favority.

A opravdu - v 5. kole nás čekal favorit č. 1 - ZŠ Vorlina z Vlašimi, která "náš" region vyhrála a v Benešově jsme s ní prohráli 0,5 : 3,5. Tentokrát to bylo ještě horší, protože jsme podlehli 0 : 4. Nemuselo tomu tak být, ale o tom se zmíním až u hodnocení jednotlivců. Vzhledem k mnohdy neuvěřitelným a překvapivým výsledkům v ostatních utkáních, jsme v tuto chvíli figurovali na překvapivém 3. místě. Čekali nás sice silní soupeři, ale i tak jsem zvýšil cíl na umístění do 6. místa.

V předposledním kole jsme se střetli s 3. nasazeným týmem - ZŠ Buštěhrad. Po "krvavém" boji zápas skončil smírně 2 : 2, což znamenalo, že jsme klesli na průběžné 5.-8. místo. Týmy na 2.-4. místě však měly jen o půl bodu více a na 9. v pořadí jsme měli náskok 1,5 bodu.
Pokud bychom v posledním kole hráli aspoň 2 : 2, cílené 6. místo by nás nemělo minout. Velice však záleželo na losu všech družstev na 2.-8. místě. Když jsem zjistil, že nás čeká ZŠ Sadská, jež byla nasazena těsně za námi, už jsem v 6. místo věřil. Pro zvýšení bojového ducha jsem ale dětem řekl, že pokud vyhrají 4 : 0, mají velice dobrou šanci na medaili (a pokud bude osud - a výsledky ostatních zápasů - příznivý, i na postup na Mistrovství ČR, kam se mohla probojovat první 2 družstva).

Ihned po zahájení hry se však šance na lepší umístění rozplynuly - na 2. šachovnici náš hráč po 10 tazích měl již 2 figury míň! Ostatní s přehledem vyhráli, ale moc nadějí na medaili nebylo. Deficit na 2. šachovnici se sice zmenšil jen na 1 figuru, ovšem koncovka 2V : 2V + J (s několika pěšci na obou stranách) se vyhrát nedá... pokud ovšem soupeř nepomůže - jedním tahem totiž udělal tak strašnou hrubku, že přišel o jednu věž a následně ještě o jezdce! Po pár tazích se proto vzdal a já šel zjišťovat, jak hráli ostatní. Nic se však "vyzvědět" nepovedlo, jelikož všichni už dávno dohráli. Dětem jsem tedy řekl, že se necháme překvapit a určitě nebudeme horší, než pátí. (Sice se mi přece jen podařilo zahlédnout diplom s naším názvem, ale nechtěl jsem jim "sebrat" napětí při vyhlašování.)

Poté, co bylo oznámeno, že na 3. místě skončila ZŠ ze Staré Boleslavi, nálada silně poklesla - děti přece jen chtěly být na bedně. Když ale pořadatel četl jméno družstva na 2. místě, vypukl obrovský jásot - byli jsme to my! Neuvěřitelné se stalo skutečností - družstvo šachistů ZŠ a MŠ Sázava postoupilo na Mistrovství ČR školních družstev! (To se doposud žádnému sportovnímu týmu z naší školy - v žádném druhu sportu - nepovedlo!)

Cesta zpět proběhla v dobré náladě, kterou nepokazilo ani to, že některým dětem se vybily mobily!

Jiří Kotzot
(zkráceno, celý článek na webu sázavských šachistů)