Soutěže a turnaje

Úspěch mladých floristek

přidáno: 13. 12. 2017 23:01, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 13. 12. 2017 23:04 ]

Z floristické soutěže v Benešově přivezla naše šikovná děvčata první, druhé a třetí místo!

V půlce listopadu opět oslovila paní učitelka Kubálková některé šikovné žákyně, aby reprezentovaly naší školu ve floristické soutěži. Ta se koná na Střední zemědělské škole v Benešově. Letos se soutěžilo ve dvou kategoriích. Vánoční věnec měly na starosti Alžběta Švačová a Petra Drahokoupilová, přízdobou vánoční květiny se zabývala Stella Vavříková a Adéla Topinková.

Na soutěž nás připravovala paní Klára Vavříková, vítězka řady floristických soutěží. Vysvětlila nám taktiku vázání věnce, dala nám tipy ohledně zdobení a řekla nám, čemu se máme vyhnout. Ohledně přízdoby květiny nám poradila, jak dozdobit květináč co nejoriginálněji. Před soutěží jsme měly několik schůzek, kde jsme si to trénovaly.

V den soutěže jsme si do benešovské školy přivezly materiál, připravily vše potřebné a čekaly na zahájení soutěže. Ze začátku se bojíte, abyste to všechno stihli a aby to bylo perfektní. Ovšem ke konci už jste ve větším klidu, jelikož už máte vše hotové a jen dolaďujete detaily.

Poté jsme čekaly na vyhlášení, při kterém nervozita stoupá, ale když výsledky vyhlásili, byly jsme příjemně překvapeny. Družstvo s vánočním věncem se umístilo na krásném 2. místě a v kategorii přízdoba květiny jsme se umístily hned dvakrát. Získaly jsme 1. a 3. místo. Domů jsme jely s příjemným pocitem, že jsme ani letos nezklamaly - sázavská škola se už několik let pravidelně umísťuje na předních místech.
Alžběta Švačová
https://photos.app.goo.gl/oWyBfeSDIm4hcoFs1

Krajský přebor školních družstev v šachu - historický úspěch sázavské školy!

přidáno: 10. 12. 2017 8:40, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 10. 12. 2017 8:43 ]

Dne 07. prosince 2017 se v Neratovicích hrál Krajský přebor školních družstev v šachu, na který ZŠ a MŠ Sázava postoupila "s odřenýma ušima" ze 3. místa, které vybojovala na Regionálním přeboru v Benešově. Byl to velký úspěch, protože se tak stalo již podruhé za sebou, což se ještě nikdy nepovedlo. Na soupisce byl Milan Pešta, Kuba Novák, Eva Panušková a Verča Žoudlíková, post náhradníka zbyl na Jirku Matouška.

Odjezd do Neratovic byl stanoven na 06:30 od školy, jeli jsme pronajatým mikrobusem (škola nakonec prostředky na proplacení dopravy našla - děkujeme!). Cesta uběhla celkem v klidu. Sice jsem čekal, že všichni budou ještě dospávat, ale i hraní her na mobilech probíhalo celkem tiše (až na pár výkřiků typu "Yes!", "Mám to!" apod.). Jediné, co jsem jim musel zatrhnout, byla snaha rozsvítit stropní světla, když chtěli hrát karty, protože by řidiče rušila. Dojeli jsme včas, v klidu zabrali volný stůl na batohy a ostatní věci, zaregistrovali se a čekali na začátek. Ten měl mírné zpoždění, ale z omluvitelných příčin - některé školy totiž přijely s analogovými hodinami (místo digitálních) a některé dokonce bez šachů. Nakonec se ale náhradní materiál našel, takže se mohlo začít.

V naší kategorii (mladší žáci - 1.-5. třída) startovalo 14 družstev, mezi nimi jsme podle průměrného ratingu základní sestavy zaujímali startovní pozici č. 10. Vloni právě na tomto místě naše družstvo skončilo, proto jsem před děti postavil náročnější cíl - umístit se nejhůře na 8. místě (ale kdyby to bylo do 10., ještě bych to nepokládal za neúspěch). Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempo hry bylo 2 x 20 minut na partii s přídavkem 5 sekund za každý provedený tah.

V 1. kole jsme "vyfasovali" jednoho z favoritů, 2. nasazené družstvo ZŠ Čelákovice. Když jsme po boji remizovali 2 : 2, začal jsem věřit, že děti cíl snad splní. Nyní uvedu postupně, jak jsme hráli v jednotlivých kolech, k výsledkům jednotlivců se vrátím na konci.
Ve 2. kole nás čekali "staří" známí - družstvo ZŠ Týnec nad Sázavou, které v Benešově skončilo před námi na 2. místě, přičemž ve vzájemném duelu jsme se rozešli smírně. Tentokrát jsme však zvítězili 3 : 1, takže 8. místo se mi začalo jevit jako velice reálné.

Po tomto kole otevřel správce kina vchod, kam dal hráčům volný přístup. Tím se okamžitě výrazně snížil hluk v hracím sále, jelikož ti nejmladší (a nejukřičenější) se nechali zlákat kreslenými pohádkami.

Ve 3. kole jsme narazili na družstvo ZŠ a MŠ Všetaty, které bylo nasazeno těsně před námi. Poté, co jsme je smetli s šachovnic 4 : 0, jsem si 8. místem byl již téměř jist.
Následovala ZŠ J. F. Řezáče z Lítně, nasazená jako č. 6. Naši se opravdu vytáhli a vyhráli 3 : 1. Teď už jsem o 8. místě nepochyboval, i když bylo jasné, že v dalším průběhu turnaje budeme narážet pouze na ty nejvýše nasazené favority.

A opravdu - v 5. kole nás čekal favorit č. 1 - ZŠ Vorlina z Vlašimi, která "náš" region vyhrála a v Benešově jsme s ní prohráli 0,5 : 3,5. Tentokrát to bylo ještě horší, protože jsme podlehli 0 : 4. Nemuselo tomu tak být, ale o tom se zmíním až u hodnocení jednotlivců. Vzhledem k mnohdy neuvěřitelným a překvapivým výsledkům v ostatních utkáních, jsme v tuto chvíli figurovali na překvapivém 3. místě. Čekali nás sice silní soupeři, ale i tak jsem zvýšil cíl na umístění do 6. místa.

V předposledním kole jsme se střetli s 3. nasazeným týmem - ZŠ Buštěhrad. Po "krvavém" boji zápas skončil smírně 2 : 2, což znamenalo, že jsme klesli na průběžné 5.-8. místo. Týmy na 2.-4. místě však měly jen o půl bodu více a na 9. v pořadí jsme měli náskok 1,5 bodu.
Pokud bychom v posledním kole hráli aspoň 2 : 2, cílené 6. místo by nás nemělo minout. Velice však záleželo na losu všech družstev na 2.-8. místě. Když jsem zjistil, že nás čeká ZŠ Sadská, jež byla nasazena těsně za námi, už jsem v 6. místo věřil. Pro zvýšení bojového ducha jsem ale dětem řekl, že pokud vyhrají 4 : 0, mají velice dobrou šanci na medaili (a pokud bude osud - a výsledky ostatních zápasů - příznivý, i na postup na Mistrovství ČR, kam se mohla probojovat první 2 družstva).

Ihned po zahájení hry se však šance na lepší umístění rozplynuly - na 2. šachovnici náš hráč po 10 tazích měl již 2 figury míň! Ostatní s přehledem vyhráli, ale moc nadějí na medaili nebylo. Deficit na 2. šachovnici se sice zmenšil jen na 1 figuru, ovšem koncovka 2V : 2V + J (s několika pěšci na obou stranách) se vyhrát nedá... pokud ovšem soupeř nepomůže - jedním tahem totiž udělal tak strašnou hrubku, že přišel o jednu věž a následně ještě o jezdce! Po pár tazích se proto vzdal a já šel zjišťovat, jak hráli ostatní. Nic se však "vyzvědět" nepovedlo, jelikož všichni už dávno dohráli. Dětem jsem tedy řekl, že se necháme překvapit a určitě nebudeme horší, než pátí. (Sice se mi přece jen podařilo zahlédnout diplom s naším názvem, ale nechtěl jsem jim "sebrat" napětí při vyhlašování.)

Poté, co bylo oznámeno, že na 3. místě skončila ZŠ ze Staré Boleslavi, nálada silně poklesla - děti přece jen chtěly být na bedně. Když ale pořadatel četl jméno družstva na 2. místě, vypukl obrovský jásot - byli jsme to my! Neuvěřitelné se stalo skutečností - družstvo šachistů ZŠ a MŠ Sázava postoupilo na Mistrovství ČR školních družstev! (To se doposud žádnému sportovnímu týmu z naší školy - v žádném druhu sportu - nepovedlo!)

Cesta zpět proběhla v dobré náladě, kterou nepokazilo ani to, že některým dětem se vybily mobily!

Jiří Kotzot
(zkráceno, celý článek na webu sázavských šachistů)

Regionální žákovská liga v šachu - 4. kolo

přidáno: 6. 12. 2017 12:51, autor: Markéta Čechová

Dne 2. prosince 2017 se v Čerčanech hrálo 4. kolo Regionální žákovské ligy. Na startovní pásce se seřadilo 128 šachuchtivých dětí, což je rekordní účast na těchto turnajích. Z naší školy se též dostavila rekordní účast - 9 registrovaných a 3 neregistrovaní hráči. Obvykle ve svých článcích nechávám celkové hodnocení turnaje až na konec, tentokrát však udělám výjimku: Pro hru našich hráčů (všech! - včetně těch, kteří skončili na předních místech) totiž platí jednotná charakteristika - mizérie, bída a utrpení, marnost nad marnost, ... Ta je zmírněna jedině tím, že i přes strašlivou hru nejsou výsledky až tak špatné - patrně proto, že soupeři předváděli hru ještě horší! Jak jsem už uvedl, jednotná charakteristika platí pro všechny, takže dál ji budu u některých jedinců trochu mírnit (ale ne moc, aby nakonec na úvod nezapomněli).

Naši hráli jako vždy v turnajích B a C, v každém z nichž bylo celkem 56 hráčů, kteří se utkali švýcarským systémem na 7 kol.

Béčko:

4,5 bodu uhrál a na 11. místě se umístil (neregistrovaný) Milan Pešta. Jde o nádherný výsledek, i on se však dopustil ve dvou partiích nezvyklých hrubých chyb. Přesto ale splnil normu pro zisk III. výkonnostní třídy. Škoda jen, že není registrovaný, takže mu nemůže být přidělena - stal by se tak nejmladším sázavským hráčem, který by ji získal.
3,5 bodu nabral Erik Pešta. Obsadil s nimi 30. místo, což je na neregistrovaného hráče velice pěkné umístění. (Navíc si oproti minulému kolu o "půlku" polepšil.) Ale i u něj jsem zaregistroval nečekané hrubé chyby.
Jirka Matoušek uhrál 3 body a obsadil 38. místo. Při vlastním ratingu 1088 hrál výkonem 1097 a oproti minulému turnaji si o půl bodu polepšil, což je při jeho zbrklé, rychlé a bezmyšlenkovité hře malý zázrak. Pomalu odehrál jen jedinou partii - v ní však zcela jasně přehrál hráče s ratingem 1282! Snad se nad tím zamyslí a na dalších turnajích opravdu zpomalí...
Stejný bodový zisk "zaknihoval" Kuba Novák, jenž s ním skončil na 42. místě. Výkon 1104 při jeho ratingu 1067 sice vypadá hezky, ale hra tomu neodpovídala. Přesto si však o několik bodíků na ratingu polepší, a protože i na předešlém turnaji uhrál stejný výsledek, nelze jej zcela "zatracovat". Musí však také zpomalit, a to hlavně v zahájení, v němž dělá zbytečné "dětské" chyby.
Další naši hráči v této skupině hráli pod své možnosti (někteří dokonce značně). Proto uvedu jen čísla (pro hru všech platí nesoustředěnost, která se projevuje koukáním všude možně kolem dokola, hraní si s kdečím, hlavně však impulzivní hra, při níž berou do ruky první figuru, již uvidí, a teprve potom hledají, co s ní "vyvedou"): 48. Evička Panušková 2 body, 50. Dan Ofner 2 body, 56. Adam Zachař 0 bodů.

Céčko:

5 bodů (stejně jako minule) uhrála Verča Žoudlíková, jež tak obsadila celkově 7. místo a 1. místo mezi děvčaty. Hrála výkonem 1162 při vlastním ratingu 1046. To vše by mohlo navozovat pocit, že je výjimkou z všeobecného neuspokojivého výkonu. Není to však pravda - i ona udělala 2 strašlivé hrubky, navíc nesplnila stanovený cíl (získat aspoň 5,5 bodu). I jí by slušelo zpomalit - pomalu hrála v podstatě jen v 1. kole, kdy na hodiny úplně zapomněla (a s "klikou" dala mat jen pár sekund před pádem kontrolního praporku).
Stejný počet bodů na své konto připsal Ondra Provazník a umístil se s nimi na 11. místě. Měl mizerný start (2 nuly na úvod), ale pak se vzchopil a dojel s výhrami až do konce. Bylo ale nutné se tak pomalu rozjíždět? (Vlastně rychle - budeme-li mluvit o tempu, s nímž hrál.) Takže příkaz je stejný - zklidnit se a zpomalit! Uhrál si však IV. VT, takže přece jen gratulace!
Ostatní předvedli průměrný nebo podprůměrný výkon, takže opět jen čísla: 30. Vítek Agoszta 3,5 bodu, 34. Matěj Prix 3 body, 46. Pavel Vondráček 2,5 bodu.

Co říci na závěr, když jsem shrnutí napsal na úvod? Snad jen to, že se ve hře našich dětí přece jen objevilo několik záblesků, které naznačovaly možný východ až doposud hodně hluboko za mraky schovaného "sázavského" Slunce. Přeju tedy všem našim dětem, aby si vzaly k srdci výše uvedené, a mraky se jim podařilo rozehnat už za 14 dní na příštím turnaji RŽL ve Stříbrné Skalici (hlavně ale proto, aby se předvedly před svými blízkými, kteří se na ně chystají přijet podívat!).
Jiří Kotzot

Olympiáda v českém jazyce

přidáno: 6. 12. 2017 11:31, autor: Markéta Čechová

Ve čtvrtek 30. listopadu se na naší škole konalo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Zúčastnilo se ho celkem 18 žáků z 8. a 9. tříd. 
Zvítězily žákyně z 9. třídy Petra Drahokoupilová a Alžběta Švačová - v únoru budou tedy reprezentovat naši školu v okresním kole v Benešově.

Mistrovství Čech v šachu dětí do 10 let

přidáno: 26. 11. 2017 14:26, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 26. 11. 2017 14:28 ]

V Harrachově se ve dnech 15.-19.11.2017 konalo Mistrovství Čech šachového potěru (kategorie do 8 a 10 let). Podle výsledků v Regionální žákovské lize jsem vytipoval 2 děvčata, která by mohla naši školu na této prestižní akci ve skupině do 10 let reprezentovat (děvčata totiž měla na rozdíl od kluků volný postup). Jednalo se o Evičku Panuškovou a Verču Žoudlíkovou. Holky, když zjistily, že by se „ulily“ ze školy, byly samozřejmě pro. Zbývala tedy jen „maličkost“ – získat souhlas rodičů, a to nejen se samotným startem, nýbrž i s financováním jejich pobytu na místě. Kupodivu to ani moc práce nedalo – paní Panušková měla na tento termín stejně naplánovanou dovolenou (takže se rozhodla užít si ji s dcerkou na horách) a rodiče Žoudlíkovi také měli o víkendu volno (a Harrachov jako víkendová destinace se jim zalíbil).

Středu jsme zahájili rozcvičkou a vydatnou snídaní. Po rozlosování bylo hned zahájeno 1. kolo. V turnaji hráli 64 hráči, mezi nimiž se Verča vyskytovala na 36. místě a Evka na 47. místě. Protože rozdíly v ratingu byly mezi nimi opravdu minimální, vytyčil jsem pro ně 2 cíle: uhrát aspoň 2,5 bodu a skončit do 50. místa. Verunka hned na úvod „vyfasovala“ jednoho z favoritů – 5. nasazeného Vojtěcha Spoustu z pražského Unichessu (rating 1414). Pustila se však do něj hlava nehlava a zcela jej přehrála. Evička v 1. kole hrála se „starým“ známým z našeho regionu – Míšou Steinem. Sice se ho nelekla, ale přece jen na něj nestačila. Potěšila mne však tím, že hrála (ostatně i jako Verča) pěkně s rozmyslem a pomalu.

V odpoledním kole pak děvčata zcela zapomněla, jak hrála dopoledne. Partie odehrála v bleskovém tempu, nad tahy nepřemýšlela a chybu udělala hned v zahájení - Evička ve 3. a Verča ve 4. tahu. (Evka podlehla Vojtěchu Urbánkovi z Plzně a Verča Danielu Pražákovi z Českých Budějovic.) Po večeři klasicky kavárna, bazén, dětská herna. A když už toho měly obě dost, vrhly se na hry v mobilu - těm ostatně podle mého odhadu věnovaly více času, než šachům!

Čtvrtek opět začal rozcvičkou. Ve 3. kole holky čekali další silní soupeři: Veroniku Dang Vi Nguyen Thai (rating 1443) z pražského Smíchova a Evičku nám již dobře známý Vojtěch Spousta, který prohrál i ve 2. kole a chtěl si "spravit chuť". Obě udělaly v zahájení tutéž chybu a byly zcela stejně potrestány známým kombinačním obratem, takže dohrály opět velice brzy. Evidentně si však z prohry nic nedělaly a vrhly se na mobily.

V odpoledním kole hrály obě holky proti děvčatům, a to zcela "hratelným" - Verča měla Stelu Archlebovou (rating 1015) z Hronova a Evka Annu Reschelovou (rating 1100) z Třebechovic pod Orebem. Na Veroniku soupeřka zkusila dětský mat, který byl samozřejmě bez problémů odvrácen, a naše hráčka získala poziční převahu, jež byla již hrozivá. Pak ale přehlédla ztrátu materiálu, která vedla k rychlému matu. Evička si zapamatovala obrat z předchozí partie, který jsme při přípravě na kolo několikrát zopakovali, a použila jej tentokrát sama. Získala poziční převahu a tu pak trpělivou hrou přetavila v materiální zisky a výhru partie.

Po návštěvě bazénu se holky opět vrhly na mobily. Když jsme tak společně seděli v kavárně, vypadl proud, a to v celém Harrachově. Holkám to nevadilo - mobily měly nabité dostatečně. Avšak poté, co black-out trval již několik hodin a venku se setmělo, začala mít obavy o život paní Panušková - bylo jasné, že večeři bez proudu v kuchyni neuvaří. A když na výzvědy vyslaná Evička zjistila, že ani studená strava nebude, protože by nevystačila pro všechny, došlo na výroky typu: "My to nějak vydržíme, ale co holky? Vždyť umřou hlady!" Ty jsem s klidem odvracel poukazováním na to, že člověk bez problémů přežije 3 dny bez jídla. Na to vytasila starostlivá maminka argumenty z dietetických příruček, že jíst se má pravidelně. Celou diskusi jsem vyhrál odpovědí, že s tím souhlasím - jíst se má pravidelně každé 3 dny! Mezitím došla baterie v mobilu Verče. Ta však nezaváhala a vrhla se do dětské herny, v níž v naprosté tmě, rušené jen občasným probliknutím světla z mobilu, probíhala gigantická bitva plyšáky, ve které se jimi bezhlavě řezali všichni (stejně na sebe neviděli). Z herny se ozýval hurónský řev, podle něhož rodiče a trenéři zjišťovali, kdo je ještě naživu. O Verču jsem strach mít nemusel - její výkřiky se ozývaly nepřetržitě a přehlušily dokonce i Dalibora Křivánka! Nakonec však na 7. pokus energetici dodávku proudu obnovili a večeře přece jen byla (i když s dvouhodinovým zpožděním). Pak už opravdu byl čas jít spát. Předtím jsem však udělal výše zmiňovanou osudovou chybu - holkám jsem slíbil, že pokud v pátek získají aspoň 1,5 bodu, nebudou muset v sobotu na rozcvičku, a pokud by uhrály body 2, koupím jim medovník.

Pátek jsme zahájili tradičně rozcvičkou. V dopoledním kole měly obě holky soupeře, které bychom v naší Regionální lize zařadili do skupiny "C", takže výhra byla téměř povinností. Verunka hrála s Viktorem Vondruškou z Lipek a Evička s Alešem Krupkou z Loun (oba bez ratingu). Verča hned v zahájení získala věž po soupeřově typické dětské chybě, jejíž potrestání jsem jí v přípravě ukázal. Za pár tahů k ní přibyla i dáma, takže vše mělo být jasné. Pak se však rozhodla dát dámou mat na f7, ale neviděla, že toto políčko není ničím jiným kryté. Naštěstí jí po této "oběti" dámy zůstala ještě věž navíc, takže partii nakonec do výhry dotáhla. Evička odehrála moc dobrou partii. Ve střední hře pěkně využila toho, že soupeř zahájil předčasný útok na jejího krále (přičemž svého nechal stát uprostřed). Přesně podle instrukcí z přípravy zahájila protiútok po otevřeném sloupci "f" a získala pěkným obratem figuru. Realizace materiální výhody byla sice dosti neobratná, ale nakonec vše dopadlo dobře. Obě děvčata tak měla na kontě po 2 bodech a výborně nakročeno ke splnění prvního cíle. Navíc už začaly mluvit o tom, že si zítra pospí o půlhodinku déle...

Ihned po obědě jsme se společně se sedlčanskou a týneckou výpravou vydali na túru k Mumlavským vodopádům. Příjemná procházka lesem, korunovaná nádhernou podívanou, stála určitě za tu trochu fyzické námahy. Po návratu v odpoledním kole los Veronice přisoudil Adrianu Kodetovou (rating 1070) z Karlových Varů a Evičce Matouše Reschela (rating 1105) z Třebechovic pod Orebem. Zde se projevila neuváženost mého slibu - Verča až přespříliš toužila po odloženém budíčku, takže už v 17. tahu nabídla remízu, po níž soupeřka okamžitě skočila, čímž jí zaručila osvobození od rozcvičky. Evka opět provedla stejný úder, jako v partii se sestrou soupeře (hrála s ní ve čtvrtek) a vše směřovalo ke stejnému výsledku. Pak se však nepochopitelně od této partie odchýlila a zahrála střelcem na jiné políčko. Vzniklá situace ji tak rozhodila, že nastavila pěšce a zanedlouho i další materiál, což vedlo k rychlé prohře.

V sobotu v 7. kole Verču čekala "těžká váha" z našeho regionu - Pepi Dudková (rating 1243) z Týnce nad Sázavou a Evku Michal Pech (bez ratingu) z Chodova. Oba zahráli stejné zahájení a obě naše holky zareagovaly stejně chybně. Zatímco však Verča hned z neznámého důvodu brzy odevzdala jezdce (a partii následně prohrála), Evička se soupeři vysmekla, když naopak figuru získala. Bohužel pak převahu realizovala strašně kostrbatě a vše korunovala tím, že si zcela odhalila vlastního krále tahem pěšce o 2 pole. Soupeř toho využil a zachránil se věčným šachem (resp. opakováním tahů).

Tentokrát jsme vynechali tradiční bazén a následoval jen oběd  a krátká příprava na partii - odpoledne totiž děvčata vyfasovala soupeře, se kterým se potkala ta druhá: Verča Michala Pecha a Evka Viktora Vondrušku. V rámci přípravy si holky zahráli i tréninkovou partii, v níž Veronika udělala strašnou hrubku, po které ztratila figuru (a již jsem jí samozřejmě hned ukázal). Zatímco Evička využila zkušeně soupeřovy nepřesnosti ve 3. tahu a zvítězila připraveným matovým útokem, Verunka udělala tutéž chybu jako v přípravné partii a po marném (i když dlouhém a vynalézavém) odporu soupeři podlehla. Pak již následovala večeře, bazén a hlavně mobily, od kterých jsem holky nedokázal za celý týden odehnat... (Mea culpa!)

Neděli jsme opět zahájili rozcvičkou. Z důvodu minimalizace rizika úrazu jsem však kvůli čerstvě napadlému sněhu zkrátil běžeckou část, naopak jsem vložil koulovačku. Po snídani holky čekalo poslední kolo: Verča hrála s Vojtěchem Urbánkem (rating 1104) z Plzně a Evička s Davidem Ocelákem (rating 1100) z Lysé nad Labem. Nebyli to žádní supertěžcí protivníci, takže šance minimálně na půlku měly obě. Verunka také docela dlouho držela vyrovnanou pozici, ale pak přehlédla ztrátu střelce a její postavení se zcela rozsypalo. Evka naopak zatáhla už ve 4. tahu nepřesně (zbytečné "oslí ucho") a dostala se pod silný tlak, který nezvládla a brzy přišla o figuru. Soupeř pak jednoduše měnil materiál a vyhrál poté, co se mu podařilo protlačit pěšce do dámy.

Po obědě zbývalo do slavnostního zakončení ještě dosti času, takže holky si ještě užily sněhu při jízdě na "plácačkách". Pak přišlo již jen stěhování bagáže do aut, převzetí pamětních medailí a závěrečné focení.

Jak zhodnotit vystoupení našich holek? Evička s 3,5 body obsadila 49. místo a Verča s 2,5 body 60. místo. Minimální cíl splnily obě, takže zklamání to nebylo. Evička splnila i "postupový" cíl, což znamená, že pokud bude chtít (a rodiče ji pustí), může začít uvažovat o startu na MČR v březnu 2018. U obou se ale překvapivě projevily velké přehmaty v zahájení, na němž musejí zapracovat - zahájení je totiž podle mne součást individuální domácí přípravy, protože na kroužcích na to není čas. O tom se ale pobavíme na nejbližším tréninku (stejně jako i o ostatních chybách).

Jiří Kotzot (kráceno, původní článek na webu sázavských šachistů)

Regionální přebor školních družstev v Benešově

přidáno: 26. 11. 2017 14:11, autor: Markéta Čechová

Dne 13.11.2017 se v Benešově hrál Regionální přebor školních družstev v šachu. 

Cestu vlakem do Benešova včetně přestupu v Čerčanech jsme tentokrát zvládli bez ztrát a do budovy divadla, kde se hrálo, jsme dorazili kompletní a včas. Potíže nastaly až tam. Rozhodčí p. Sládek nečekal tak velkou účast: 3 družstva středních škol (to by nevadilo), ale po 11 družstvech v kategoriích mladší i starší žáci. To nabouralo plánovanou strategii odehrát turnaj systémem každý s každým a vynutilo si švýcarský systém. 

Starší žáci: Tady je výsledek těžké nazvat jiným slovem než propadák. Z 11 družstev obsadili 11. místo, přičemž s velkým odstupem – naši uhráli 7 bodů, přičemž všechna 3 nejbližší družstva před nimi jich měla 11. Pokud jde o zápasové body, tak družstvo 1x remizovalo (kontumačně – v této skupině se za „volno“ přidělovaly 2 body a remíza) a zbytek prohrálo. Z jednotlivců se lze ještě smířit s výsledkem Erika a Stelly, ovšem Dan a obzvláště Vítek těžce zklamali.

Mladší žáci: Tady je spokojenost daleko větší: Áčko po bojovném výkonu obsadilo 3. místo, když prohrálo jediný zápas s pozdějším vítězem – Áčkem ZŠ Vorlina z Vlašimi. Je pravdou, že o umístění rozhodlo až pomocné hodnocení, ale to je zde právě kvůli těmto situacím. 3. místo navíc znamená i postup na Krajský přebor! A mile překvapilo i Béčko – vloni bylo poslední (i když hlavní příčinou bylo to, že hrálo jen se třemi hráči), letos skončilo na pěkném 9. místě. 

V Áčku zahrál výborně Milan a pěkný výkon odvedli i Kuba, Evička a Jirka. Nejvíce je však nutno vyzdvihnout Verču – náhradníka, který uhraje 90% bodů, by jistě všemi deseti bralo libovolné z ostatních družstev! Při svých občasných „výletech“ k šachovnicím jsem viděl dokonce jeden moc pěkný mat na poslední řadě, který nebyl pouze výsledkem přehlédnutí soupeře, ale promyšleného postupu.
V Béčku výborně zahrála Vendulka a Kuba, solidně Ondra. Nedařilo se naopak Adamovi a svůj den neměla Štěpánka.

Celkově lze tedy naše vystoupení hodnotit kladně – vždyť jsme podruhé za sebou postoupili na Krajský přebor školních družstev, který se bude hrát 07.12. v Neratovicích. Zatím sice není vyřešená doprava, protože škola má potíže s proplacením nákladů, ale SRPŠ se podle posledních zpráv rozhodlo plácnout přes kapsu a školnímu družstvu účast na této prestižní akci umožnit.
Jiří Kotzot
kráceno - původní článek najdete na webu sázavských šachistů

Bobřík informatiky

přidáno: 18. 11. 2017 14:03, autor: Markéta Čechová

www.ibobr.cz
Soutěže, která testuje schopnost logického myšlení, pochopení algoritmů a další informatické dovednosti, se letos zúčastnilo celkem 198 žáků ze 4. až 9. tříd - kategorie Mini pro 4. - 5. ročník, kategorie Benjamin 6. - 7.  ročník, kategorie Kadet pro 8. - 9.  ročník. 
Uvádíme prvních 10 míst v každé kategorii.

kategorie Kadet
pořadí ve školetřídajménobody
18.ABarešVít187úspěšný řešitel národního kola
28.ABorovičkováVanesa181úspěšný řešitel národního kola
39DrahokoupilováPetra176úspěšný řešitel národního kola
39ŠvačováAlžběta176úspěšný řešitel národního kola
48.ABouškováBerenika175úspěšný řešitel národního kola
48.AFialováZora175úspěšný řešitel národního kola
58.AHofmannováKristýna169úspěšný řešitel národního kola
68.AKodatOndřej164úspěšný řešitel národního kola
79.ZápotockáAdéla163úspěšný řešitel národního kola
89.WojcikováBarbora161úspěšný řešitel národního kola
98 BRychlíkJan151úspěšný řešitel národního kola
108.AFiantokováJolana150úspěšný řešitel národního kola

kategorie Benjamin
pořadí ve školetřídajménobody
17.BSmrž Kryštof213úspěšný řešitel národního kola
27.AHanzelová Naďa196úspěšný řešitel národního kola
37.BZeman Lukáš180úspěšný řešitel národního kola
46.BTláskalová Nicola172úspěšný řešitel národního kola
47.BSmrž Vojtěch172úspěšný řešitel národního kola
57.BKovaříková Jana165úspěšný řešitel národního kola
66.AVavříková Stella161úspěšný řešitel národního kola
77.BStrouhal Richard160úspěšný řešitel národního kola
86.BVít Mikuláš159úspěšný řešitel národního kola
97.AKošatová Kateřina152úspěšný řešitel národního kola
97.BPecháčková Veronika152úspěšný řešitel národního kola
97.BPohořalová Eliška152úspěšný řešitel národního kola
106.BFiala Alan150úspěšný řešitel národního kola

kategorie Mini
pořadí ve školetřídajménobody
14.CSkala Matěj164úspěšný řešitel národního kola
25.BŘeháková Jana161úspěšný řešitel národního kola
34.CProkop Jan152úspěšný řešitel národního kola
45.BPivoňková Lenka148úspěšný řešitel národního kola
55.BStecher Daniel140úspěšný řešitel národního kola
65.BŠvač Benjamín132úspěšný řešitel národního kola
75.AKučera Tomáš128úspěšný řešitel národního kola
84.bMrázová Vendula124úspěšný řešitel národního kola
85.AMěchurová Adéla124úspěšný řešitel národního kola
85.AProvazník Ondřej124úspěšný řešitel národního kola
94.BPetráćek Mikuláš116
94.CRacek Pavel116
94.CVít Hugo116
95.AKovařík Tomáš116
104.BPokorný Filip112
105.BSvoboda Jakub112
105.BZelenka Vojtěch112

Náš školní časopis Čmáranice je opět nejlepší v republice!

přidáno: 13. 11. 2017 6:39, autor: Markéta Čechová

V pátek 10. listopadu se zástupci redakce školního časopisu vydali na dlouhou cestu do Brna na celorepublikové finále soutěže Školní časopis roku 2017.  Zpátky si přivezli tři ocenění - 1. místo za obsah, 2. místo v hodnocení redakcí a celkové PRVNÍ MÍSTO!

Na fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně strávili den plný aktivit, protože tu zároveň probíhal Multimediální den a byli tu zástupci Českého rozhlasu, České televize a dalších médií. Mladí novináři se tedy pod vedením odborníků dozvěděli, jak se dělají noviny nebo jak se točí Zprávičky v ČT.  S natáčením pořadu Zprávičky dokonce pomáhali a vy se můžete na ně podívat na iVysílání.

3. kolo Regionální žákovské ligy v šachu

přidáno: 6. 11. 2017 14:46, autor: Markéta Čechová

Dne 04.11.2017 pokračoval seriál Regionální žákovské ligy turnajem 3. kola, který se hrál v Jílovém u Prahy. Už v předešlém kole v Pravoníně jsme zaznamenali vysokou účast 110 dětí, avšak sem jich přijelo ještě více - celých 115! Nás jako vždy zajímaly turnaje B a C, v prvním z nichž hrálo 50 hráček a hráčů, ve druhém 49, a to švýcarským systémem na 7 kol.

V Béčku se ocitlo 6 žáků naší školy. Dokonce 4 z nich dosáhli stejného bodového zisku, když na své konto připsali 3 body. Pomocné hodnocení jim přisoudilo následující umístění: 29. Milan Pešta, 31. Kuba Novák, 33. Evička Panušková (8. místo mezi děvčaty) a 34. Erik Pešta. Jen o půlku méně uhrál Jirka Matoušek, který obsadil 40. místo. Na 49. místě skončil Dan Ofner, který nabral 1,5 bodu.
V Céčku hráli ostatní 4 naše děti. Na 8. místě celkově a 2. mezi děvčaty skončila se ziskem 5 bodů Verča Žoudlíková. Další naši skončili následovně: 20. Ondra Provazník 4 body, 37. Vendulka Mrázová (10. mezi děvčaty) 3 body, 43. Štěpánka Mrázová (14. mezi děvčaty) 2 body.

10 dětí jsem nijak zvlášť podrobně sledovat nemohl, ale aspoň stručně zhodnotím své svěřence:

Kuba dostal za úkol uhrát aspoň 3,5 bodu. Byl to hodně vysoký cíl, protože byl nasazen jako 3. od konce. 3 body jsou velice pěkný výsledek a výkon 1110 při vlastním ratingu 1056 též vypadá moc dobře. Navíc nejméně jednu vyhranou partii zahodil vlastní zbrklostí.

Evička v podstatě potvrdila své nasazení (35.). Při vlastním ratingu 1100 hrála výkonem 1156, takže (stejně jako Kuba) si nějaké ratingové body připíše. Sehrála několik velice dobrých partií - například hned v 1. kole remizovala s hráčkou, která v konečném pořadí obsadila 3. místo mezi děvčaty. Měla však i několik výpadků, ale celkově lze mluvit o úspěšné přípravě na Mistrovství Čech do 10 let, kam se za 11 dní chystá.

Jirka hrál svůj první turnaj v nové sezóně a nerozehranost byla znát. Plně se totiž projevila jeho "nemoc" - blicání. I když jsem mu neustále nařizoval, aby držel ruce za zády, což by mu dávalo vždy o chvilku déle na přemýšlení, nedokázal to dodržet ani v jedné partii. Dokonce se mu v jedné z nich stalo, že za 2 minuty přišel o všechny figury a zůstalo mu jen pár pěšců. Pochválit jej však musím za jednu koncovku, v níž se bránil s králem proti soupeřovu králi s pěšcem. Právě tuto koncovku jsme probírali na posledních 2 trénincích a Jirka si velice zkušeně pohlídal klíčová (kritická) pole a bez potíží dosáhl patu.

Verča hrála jak na houpačce - střídala světlé okamžiky se zatměními mysli. Štěstí však stálo při ní, obzvláště když bylo podpořeno zpomalením hry (na které ostřížím zrakem dohlížela maminka). Až do předposledního kola bojovala o stupně vítězů a jen hrubá chyba ji o ně připravila. Při vlastním ratingu 1004 hrála výkonem 1180, což je též dosti výmluvné. Myslím, že stejně jako Evička se na nadcházejícím Mistrovství Čech do 10 let neztratí.

Vendy nepotvrdila vzrůstající trend z minulého turnaje, na němž uhrála 4 body, a vrátila se ke svému "standardu". Sama ví, kde ji bota tlačí a snad se to příště opět obrátí na tu správnou stranu.

Totéž je možno říci i o Štěpánce, která ale ještě dělá "dětské" chyby, jež pramení z toho, že doposud "nevidí" celou šachovnici. Až se to naučí, na kýžených 50% bezpochyby dosáhne.

V průběžném pořadí podle kategorií jsou na tom naši žáci takto:
HD14(43): 18. Pešta E., 40. Provazník, 41. Ofner
HD12(45): 9. Žoudlíková (2. mezi děvčaty), 16. Panušková (4. mezi děvčaty), 23. Mrázová V. (7. mezi děvčaty), 35. Novák, 37. Matoušek, 41. Zachař
HD10(38): 9. Pešta M., 11. Bernáth, 18. Mrázová Š. (2. mezi děvčaty)
Jiří Kotzot

2. kolo Regionální žákovské ligy v šachu

přidáno: 22. 10. 2017 8:19, autor: Markéta Čechová

2. kolo Regionální žákovské ligy se hrálo dne 14. října 2017 v Pravoníně a mohlo se pyšnit opravdu krásnou účastí - celkem se turnaje zúčastnilo 110 dětí! Hrálo se tradičně ve 3 skupinách, nás zajímaly jako obvykle skupiny B a C, v nichž se hrálo 7 kol. Z naší školy nakonec dorazilo 8 dětí. Podívejme se, jak se jim dařilo.

V Béčku se i přes nepříliš přesvědčivý výkon v úvodním kole RŽL (Sedlčany) udržela Verča Žoudlíková. Na naordinovanou léčbu (zakázaný mobil) přijela dohlížet celá rodinná četa (maminka, tatínek a ten "nejtvrdší" kritik - mladší sestra), takže zlepšení bylo povinností. Dohled opravdu zabral a Verča uhrála o celý bod více, než minule. Zde však bohužel končí dobré zprávy - druhou část "medikace" (sezení na rukách) se prosadit nepodařilo. Opět docházelo k tomu, že dobře rozehranou partii Veronika promrhala ve střední hře, kdy se nechávala zlákat k "blicání" (to ovšem není jen její nemoc - zmíním se o ní i u jiných našich dětí). Takže příště už nepůjde jen o obrazné léčení, ale o faktické "věznění" rukou pod zadkem. Ale dost "keců" okolo a podívejme se na čísla: Verča uhrála 3 body, se kterými se mezi 46 hráči umístila na 35. místě (nasazena byla jako č. 45) a na 5. místě mezi děvčaty. K tomu, aby mezi děvčaty "brala" stříbrnou medaili, jí chybělo jen málo - pouhého půl bodu (tj. "posedět" na rukách o trochu déle aspoň v jedné partii!).

Dále v Béčku hrál i Kuba Bernáth, který se sem "posunul" díky výbornému výkonu v Sedlčanech. Bohužel se nám nepodařilo za tak krátkou dobu změnit jeho ležérní přístup ke hře v zahájení. V Sedlčanech to dokázal "kouzlením" proti slabším protivníkům překonat a silnou nátlakovou hrou vydolovat spoustu "ztracených" bodů. V silnější skupině však již takový přístup nemá šanci na úspěch a trest byl neúprosný - pouhé 2 body na výsledkové listině. Navíc Kubu v pozicích, kdy se k poziční nevýhodě připojí nějaké materiální ztráty, opouští i bojový duch a začíná také "blicat" - nesmyslné tahy pěšci à tempo se staly jeho "specialitou". Takže jej čeká stejný "osud" jako Verču - sedět na rukách. A jak dopadl? Jak si "zasloužil" - obsadil 42. místo (nasazen jako č. 43). To sice vypadá celkem dobře, ale výkon 920 při vlastním ratingu 1050 vrací vše na správné pozice.

V Béčku startoval ještě Adam Zachař. Uhrál 1 bod a jako 24. nasazený obsadil 46. místo. Co napsat? - Prostě neměl svůj den.

Ostatní hráli v Céčku, kde se na startu seřadilo 48 hráček a hráčů, přičemž nasazených bylo prvních 9 - ostatní byli bez ratingu, tj. v "rangu" začátečníků.

Turnaj vyhrál se ziskem 6,5 bodu Erik Pešta. K jeho hře (stejně jako i k výkonu bratra Milana) toho mnoho říci nemohu, snad jen to, že dokázal ve svůj prospěch zvrátit nejméně 2 prohrané pozice. Celkový dojem však hodně kazí to, že kluci nejsou registrováni v Šachovém svazu ČR, takže jejich výsledky se nejen nezapočítávají do hodnocení oddílu, ale ani (což je asi důležitější) nemohou získat výkonnostní třídy, jejichž normy splnili.

Na 4. místě skončil právě Milan Pešta, který uhrál 5,5 bodu. Toho jsem také příliš nesledoval až na jeho nepříliš sportovní chování u partií – u šachu na soupeře nemluvíme!

Více jsem ale očekával od Evičky Panuškové, která se ziskem 4 bodů obsadila 15. místo (4. mezi děvčaty). U ní sice zapracovala "léčba" a na rukách si opravdu skoro seděla (aspoň ve většině partií a značně dlouho), ale nedodržovala postup přemýšlení - už mnohokrát zmiňovaných 5 kroků! Je dobře, že začala přemýšlet a netahá zbrkle (jako v Sedlčanech), ale při přemýšlení nelze přelétávat od myšlenky k myšlence jako motýl, nýbrž je nutné dodržovat určitý řád. Tím je našich "slovutných" 5 kroků!!! Nestačí umět je nazpaměť, ale musíme je i dodržovat!

Mile překvapila Vendulka Mrázová. Dal jsem jí sice za úkol skončit do 5. místa, protože se mi zdá, že potřebuje mít před sebou hodně vysoké cíle, ale spokojen bych byl i se ziskem 50% bodů. Vendy normu dokonce překročila a uhrála body 4! K zisku IV. výkonnostní třídy již chybí jen malý krůček - 0,5 bodu! Takže do toho! Vendulka obsadila výborné 19. místo celkově a 5. mezi děvčaty.

V turnaji hrála ještě i Štěpánka Mrázová. I ta se podstatně zlepšila. Její dlouhodobý cíl je získat 50% bodů a postupně (i když možná přece jen trochu pomalu) se k němu blíží. V Pravoníně uhrála pěkné 3 body a skončila na celkovém 27. místě (7. mezi děvčaty). Takže příště za to vezmem!!!

Celkově hodnotím turnaj jako hodně vydařený - nejnižší bodový zisk nejslabšího našeho hráče se zvedl ze 2 na 3, což je už fakt hodně blízko 50%!

V průběžném hodnocení RŽL podle kategorií jsou naši na tom následovně:

HD14 (35): 22. Pešta E.
HD12 (36): 10. Žoudlíková (2. mezi děvčaty), 16. Panušková (3. mezi děvčaty), 17. Mrázová V. (4. mezi děvčaty), 34. Zachař
HD10 (35): 7. Bernáth, 12. Pešta M., 15. Mrázová Š. (2. mezi děvčaty)

Jiří Kotzot

1-10 of 13