Soutěže a turnaje

Den plný her

přidáno: 24. 6. 2018 14:38, autor: Markéta Čechová

Dne 19. června se na školním hřišti uskutečnil Den her prvního stupně. 

Zástupci tříd závodili ve skoku přes švihadlo, hodu kriketem, skoku dalekém, běhu na 50 m a přespolním běhu. Ostatní žáci se utkali v mezitřídním boji ve vybíjené a pro další sportovní vyžití na žáky čekala stanoviště, na kterých mohli získat něco dobrého na zub (hod na cíl, chytání rybiček, chůdy, přetahování, ...). Na férovost a bezpečnost dohlíželi učitelé prvního stupně za velké pomoci žáků ze 7.B. 
https://photos.app.goo.gl/TAENqDqpk1gw7PnM9

Čmáranice je nejlepší ve Středočeském kraji!

přidáno: 4. 5. 2018 15:16, autor: Markéta Čechová

https://photos.app.goo.gl/5Q6jL84LAyo8bPqn7Zástupci redakce školních novin Čmáranice se v Praze 4.5.2018 zúčastnili vyhlášení výsledků krajského kola soutěže školních časopisů. Nejdříve novináři absolvovali zajímavé workshopy, kde se učili, jak si hrát s češtinou, jak moderovat či používat svůj hlas. Potom následovalo samotné vyhlášení - a naše Čmáranice zase zabodovala! Máme celkové první místo v kategorii časopisů 1. a 2. stupně, k tomu cenu za grafiku a cenu za obsah! To už si zasloužilo malou oslavu ve fastfoodu :-)
Uvidíme, jak se naše noviny budou líbit v celorepublikovém kole, které se bude konat na podzim v Brně.

Fotbalový McDonald's Cup

přidáno: 26. 4. 2018 6:44, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 26. 4. 2018 6:44 ]

V letošním roce proběhl již 21. ročník turnaje v kopané McDonald's Cup a oblastní kolo II.kategorie se konalo v Benešově.  Zúčastnili se ho naši mladí fotbalisté s paní učitelku E. Kubálkovou.
Po rozlosování do 4 skupin po 4 družstvech začal turnaj. Hrálo se 5+1, 20 minut dle daných pravidel.
Turnaj to byl velmi náročný vzhledem k velikému vedru a počtu odehraných zápasů. Tým ve složení: kapitán P. Gloser, P. Racek, M. Smolík, A. Pištínek,V. Tatíček, O. Štěpánek, D. Zinke, M. Petráček a K. Pavlík obsadil pěkné 11. místo z šestnácti družstev.
Všichni jsme si turnaj užili, stejně jako cestu vlakem.
https://photos.app.goo.gl/Aluy07SQWsSkyXep2

Kid Witness News - soutěž pro mladé filmaře

přidáno: 25. 4. 2018 2:03, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 25. 4. 2018 2:05 ]

V letošním roce jsme měli opět možnost účastnit se celosvětové filmařské soutěže KWN (Kid Witness News), kterou vyhlašuje firma Panasonic. Filmařské výzvy se ujala skupinka žáků z 9. třídy.  Soutěžní tým  ve složení A. Švačová, P. Drahokoupilová, I. Pokorná, J. Ostrý a M. Hybel' si ze tří zadaných tematických okruhů zvolili téma filmu. Zabývali se problematikou sociálních rozdílů ve vrstevnickém kolektivu a tím, jak bolí vyloučení. Sepsali scénář, postupně natočili, sestříhali a vytvořili krátký film, který byl odeslán do soutěže.
Porota je sice jako vítěze nevybrala, ale byla to pro všechny cenná zkušenost.

Matematické soutěže

přidáno: 8. 4. 2018 14:59, autor: Markéta Čechová

V březnu se mohli žáci zúčastnit dvou matematických soutěží - Pangea a Matematický klokan. Obě probíhají formou písemného testu, ve kterém žáci vybírají správné odpovědi u různě obtížných otázek.

Soutěže Pangea se účastnilo 97 žáků ze 4. až 8. ročníku. Ze všech účastníků vynikal výkon M. Skaly s úspěšností 81 %! Nad 50% úspěšnost se dostali ještě tři žáci ze čtvrtého ročníku (H. Vít, A. Topinková, A. Král).

Matematický klokan je mezinárodní soutěž s dlouhou tradicí, soutěží se v několika kategoriích od 2. do 9. třídy. Žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici. Ve všech kategoriích soutěžící řeší soubor testových úloh ve stanoveném čase, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku takový počet bodů, kolik je v kategorii úloh. 
Letos se jí na sázavské škole účastnilo 272 žáků. V kategorii Cvrček získala K. Pašková 72 z 90. V kategorii Klokan se objevily hned tři velmi pěkné výsledky - J. Řeháková 110 bodů ze 120, H. Vít 109 bodů a O. Štěpánek 104 body! Kategorii Benjamín nejlépe zvládl K. Smrž se 77 body a kategorii Kadet P. Tolar a Š. Proučil shodně s 53 body.


Školní kolo Biologické olympiády

přidáno: 27. 2. 2018 3:01, autor: Markéta Čechová

V pátek 23. února se v učebně přírodopisu konalo školní kolo Biologické olympiády - letos na téma Pohyb. Soutěžící čekal znalostní test, poznávání rostlin a živočichů a na závěr laboratorní úkol. Nejlépe si s tím poradila V. Borovičková (8.A), která vybojovala postup do okresního kola. 
Gratulujeme!

Krajský přebor v šachu dětí do 8 let

přidáno: 27. 2. 2018 2:49, autor: Markéta Čechová

Dne 10.02.2018 se v Pravoníně hrál Krajský přebor v šachu dětí do 8 let. Původně bylo přihlášeno cca 50 dětí, ale česká chřipková epidemie startovní pole značně zdecimovala, takže na startovní čáru se postavily děti pouze 33. I v ekipě naší školy (a mateřské školy!) došlo k redukcím a z původně plánovaných 4 hráčů do Pravonína dorazili jen 2, přičemž šlo pouze o děvčata. Moc šancí jsem jim nedával, neboť šlo o holky, které začaly docházet na tréninky až v tomto školním roce. Za úkol tedy dostaly bít se až do konce a snažit se neobsadit poslední 2 místa. Přitom ale ani to bych nehodnotil úplně negativně - víc by mi vadilo, kdyby partie prohrávaly na tzv. "nemožné" tahy, tj. tahy proti pravidlům.

Ani ve snu by mne nenapadlo, že některá z nich nabere více než 1,5 bodu. Neuvěřitelné se ale stalo skutkem!

Jolanka Štědrová hrála velice přemýšlivě a na rozdíl od mnoha jiných hráčů plně využívala čas, který na přemýšlení dostala přidělený rozpisem soutěže. Také se sice (hlavně v koncovkách) nechávala strhnout k ztřeštěnému plácání po hodinách, ale i tak byla jedním z mála opravdových zárodků budoucích šachistů. Ze 7 partií vydolovala nádherné 4 body a mezi 33 účastníky obsadila velice pěkné 10. místo. Už to vypadá dobře, ale ještě lépe zní tato věta: Jolanka obsadila 2. místo v KP do 8 let mezi děvčaty! A ještě lépe: Jolanka obsadila 1. místo v KP do 8 let mezi děvčaty, narozenými v roce 2010!

Ale nesmím zapomenout ani na druhou naši Amazonku: Romanka Žoudlíková uhrála díky přesné aplikaci pravidel šachu celé 3 body, s nimiž obsadila celkové 22. místo! Romča přitom ještě navštěvuje mateřskou školu a na fotkách se "zubí" bezzubým úsměvem! Mezi děvčaty obsadila 6. místo, přitom mezi holkami, narozenými v roce 2011, to bylo místo 3.! Takže jí přeji, aby ji zájem o šachy neopustil, protože za rok má "našlápnuto" k zopakování Jolančina úspěchu!

Jiří Kotzot 


Úspěch mladých floristek

přidáno: 13. 12. 2017 23:01, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 13. 12. 2017 23:04 ]

Z floristické soutěže v Benešově přivezla naše šikovná děvčata první, druhé a třetí místo!

V půlce listopadu opět oslovila paní učitelka Kubálková některé šikovné žákyně, aby reprezentovaly naší školu ve floristické soutěži. Ta se koná na Střední zemědělské škole v Benešově. Letos se soutěžilo ve dvou kategoriích. Vánoční věnec měly na starosti Alžběta Švačová a Petra Drahokoupilová, přízdobou vánoční květiny se zabývala Stella Vavříková a Adéla Topinková.

Na soutěž nás připravovala paní Klára Vavříková, vítězka řady floristických soutěží. Vysvětlila nám taktiku vázání věnce, dala nám tipy ohledně zdobení a řekla nám, čemu se máme vyhnout. Ohledně přízdoby květiny nám poradila, jak dozdobit květináč co nejoriginálněji. Před soutěží jsme měly několik schůzek, kde jsme si to trénovaly.

V den soutěže jsme si do benešovské školy přivezly materiál, připravily vše potřebné a čekaly na zahájení soutěže. Ze začátku se bojíte, abyste to všechno stihli a aby to bylo perfektní. Ovšem ke konci už jste ve větším klidu, jelikož už máte vše hotové a jen dolaďujete detaily.

Poté jsme čekaly na vyhlášení, při kterém nervozita stoupá, ale když výsledky vyhlásili, byly jsme příjemně překvapeny. Družstvo s vánočním věncem se umístilo na krásném 2. místě a v kategorii přízdoba květiny jsme se umístily hned dvakrát. Získaly jsme 1. a 3. místo. Domů jsme jely s příjemným pocitem, že jsme ani letos nezklamaly - sázavská škola se už několik let pravidelně umísťuje na předních místech.
Alžběta Švačová
https://photos.app.goo.gl/oWyBfeSDIm4hcoFs1

Krajský přebor školních družstev v šachu - historický úspěch sázavské školy!

přidáno: 10. 12. 2017 8:40, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 10. 12. 2017 8:43 ]

Dne 07. prosince 2017 se v Neratovicích hrál Krajský přebor školních družstev v šachu, na který ZŠ a MŠ Sázava postoupila "s odřenýma ušima" ze 3. místa, které vybojovala na Regionálním přeboru v Benešově. Byl to velký úspěch, protože se tak stalo již podruhé za sebou, což se ještě nikdy nepovedlo. Na soupisce byl Milan Pešta, Kuba Novák, Eva Panušková a Verča Žoudlíková, post náhradníka zbyl na Jirku Matouška.

Odjezd do Neratovic byl stanoven na 06:30 od školy, jeli jsme pronajatým mikrobusem (škola nakonec prostředky na proplacení dopravy našla - děkujeme!). Cesta uběhla celkem v klidu. Sice jsem čekal, že všichni budou ještě dospávat, ale i hraní her na mobilech probíhalo celkem tiše (až na pár výkřiků typu "Yes!", "Mám to!" apod.). Jediné, co jsem jim musel zatrhnout, byla snaha rozsvítit stropní světla, když chtěli hrát karty, protože by řidiče rušila. Dojeli jsme včas, v klidu zabrali volný stůl na batohy a ostatní věci, zaregistrovali se a čekali na začátek. Ten měl mírné zpoždění, ale z omluvitelných příčin - některé školy totiž přijely s analogovými hodinami (místo digitálních) a některé dokonce bez šachů. Nakonec se ale náhradní materiál našel, takže se mohlo začít.

V naší kategorii (mladší žáci - 1.-5. třída) startovalo 14 družstev, mezi nimi jsme podle průměrného ratingu základní sestavy zaujímali startovní pozici č. 10. Vloni právě na tomto místě naše družstvo skončilo, proto jsem před děti postavil náročnější cíl - umístit se nejhůře na 8. místě (ale kdyby to bylo do 10., ještě bych to nepokládal za neúspěch). Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempo hry bylo 2 x 20 minut na partii s přídavkem 5 sekund za každý provedený tah.

V 1. kole jsme "vyfasovali" jednoho z favoritů, 2. nasazené družstvo ZŠ Čelákovice. Když jsme po boji remizovali 2 : 2, začal jsem věřit, že děti cíl snad splní. Nyní uvedu postupně, jak jsme hráli v jednotlivých kolech, k výsledkům jednotlivců se vrátím na konci.
Ve 2. kole nás čekali "staří" známí - družstvo ZŠ Týnec nad Sázavou, které v Benešově skončilo před námi na 2. místě, přičemž ve vzájemném duelu jsme se rozešli smírně. Tentokrát jsme však zvítězili 3 : 1, takže 8. místo se mi začalo jevit jako velice reálné.

Po tomto kole otevřel správce kina vchod, kam dal hráčům volný přístup. Tím se okamžitě výrazně snížil hluk v hracím sále, jelikož ti nejmladší (a nejukřičenější) se nechali zlákat kreslenými pohádkami.

Ve 3. kole jsme narazili na družstvo ZŠ a MŠ Všetaty, které bylo nasazeno těsně před námi. Poté, co jsme je smetli s šachovnic 4 : 0, jsem si 8. místem byl již téměř jist.
Následovala ZŠ J. F. Řezáče z Lítně, nasazená jako č. 6. Naši se opravdu vytáhli a vyhráli 3 : 1. Teď už jsem o 8. místě nepochyboval, i když bylo jasné, že v dalším průběhu turnaje budeme narážet pouze na ty nejvýše nasazené favority.

A opravdu - v 5. kole nás čekal favorit č. 1 - ZŠ Vorlina z Vlašimi, která "náš" region vyhrála a v Benešově jsme s ní prohráli 0,5 : 3,5. Tentokrát to bylo ještě horší, protože jsme podlehli 0 : 4. Nemuselo tomu tak být, ale o tom se zmíním až u hodnocení jednotlivců. Vzhledem k mnohdy neuvěřitelným a překvapivým výsledkům v ostatních utkáních, jsme v tuto chvíli figurovali na překvapivém 3. místě. Čekali nás sice silní soupeři, ale i tak jsem zvýšil cíl na umístění do 6. místa.

V předposledním kole jsme se střetli s 3. nasazeným týmem - ZŠ Buštěhrad. Po "krvavém" boji zápas skončil smírně 2 : 2, což znamenalo, že jsme klesli na průběžné 5.-8. místo. Týmy na 2.-4. místě však měly jen o půl bodu více a na 9. v pořadí jsme měli náskok 1,5 bodu.
Pokud bychom v posledním kole hráli aspoň 2 : 2, cílené 6. místo by nás nemělo minout. Velice však záleželo na losu všech družstev na 2.-8. místě. Když jsem zjistil, že nás čeká ZŠ Sadská, jež byla nasazena těsně za námi, už jsem v 6. místo věřil. Pro zvýšení bojového ducha jsem ale dětem řekl, že pokud vyhrají 4 : 0, mají velice dobrou šanci na medaili (a pokud bude osud - a výsledky ostatních zápasů - příznivý, i na postup na Mistrovství ČR, kam se mohla probojovat první 2 družstva).

Ihned po zahájení hry se však šance na lepší umístění rozplynuly - na 2. šachovnici náš hráč po 10 tazích měl již 2 figury míň! Ostatní s přehledem vyhráli, ale moc nadějí na medaili nebylo. Deficit na 2. šachovnici se sice zmenšil jen na 1 figuru, ovšem koncovka 2V : 2V + J (s několika pěšci na obou stranách) se vyhrát nedá... pokud ovšem soupeř nepomůže - jedním tahem totiž udělal tak strašnou hrubku, že přišel o jednu věž a následně ještě o jezdce! Po pár tazích se proto vzdal a já šel zjišťovat, jak hráli ostatní. Nic se však "vyzvědět" nepovedlo, jelikož všichni už dávno dohráli. Dětem jsem tedy řekl, že se necháme překvapit a určitě nebudeme horší, než pátí. (Sice se mi přece jen podařilo zahlédnout diplom s naším názvem, ale nechtěl jsem jim "sebrat" napětí při vyhlašování.)

Poté, co bylo oznámeno, že na 3. místě skončila ZŠ ze Staré Boleslavi, nálada silně poklesla - děti přece jen chtěly být na bedně. Když ale pořadatel četl jméno družstva na 2. místě, vypukl obrovský jásot - byli jsme to my! Neuvěřitelné se stalo skutečností - družstvo šachistů ZŠ a MŠ Sázava postoupilo na Mistrovství ČR školních družstev! (To se doposud žádnému sportovnímu týmu z naší školy - v žádném druhu sportu - nepovedlo!)

Cesta zpět proběhla v dobré náladě, kterou nepokazilo ani to, že některým dětem se vybily mobily!

Jiří Kotzot
(zkráceno, celý článek na webu sázavských šachistů)

Regionální žákovská liga v šachu - 4. kolo

přidáno: 6. 12. 2017 12:51, autor: Markéta Čechová

Dne 2. prosince 2017 se v Čerčanech hrálo 4. kolo Regionální žákovské ligy. Na startovní pásce se seřadilo 128 šachuchtivých dětí, což je rekordní účast na těchto turnajích. Z naší školy se též dostavila rekordní účast - 9 registrovaných a 3 neregistrovaní hráči. Obvykle ve svých článcích nechávám celkové hodnocení turnaje až na konec, tentokrát však udělám výjimku: Pro hru našich hráčů (všech! - včetně těch, kteří skončili na předních místech) totiž platí jednotná charakteristika - mizérie, bída a utrpení, marnost nad marnost, ... Ta je zmírněna jedině tím, že i přes strašlivou hru nejsou výsledky až tak špatné - patrně proto, že soupeři předváděli hru ještě horší! Jak jsem už uvedl, jednotná charakteristika platí pro všechny, takže dál ji budu u některých jedinců trochu mírnit (ale ne moc, aby nakonec na úvod nezapomněli).

Naši hráli jako vždy v turnajích B a C, v každém z nichž bylo celkem 56 hráčů, kteří se utkali švýcarským systémem na 7 kol.

Béčko:

4,5 bodu uhrál a na 11. místě se umístil (neregistrovaný) Milan Pešta. Jde o nádherný výsledek, i on se však dopustil ve dvou partiích nezvyklých hrubých chyb. Přesto ale splnil normu pro zisk III. výkonnostní třídy. Škoda jen, že není registrovaný, takže mu nemůže být přidělena - stal by se tak nejmladším sázavským hráčem, který by ji získal.
3,5 bodu nabral Erik Pešta. Obsadil s nimi 30. místo, což je na neregistrovaného hráče velice pěkné umístění. (Navíc si oproti minulému kolu o "půlku" polepšil.) Ale i u něj jsem zaregistroval nečekané hrubé chyby.
Jirka Matoušek uhrál 3 body a obsadil 38. místo. Při vlastním ratingu 1088 hrál výkonem 1097 a oproti minulému turnaji si o půl bodu polepšil, což je při jeho zbrklé, rychlé a bezmyšlenkovité hře malý zázrak. Pomalu odehrál jen jedinou partii - v ní však zcela jasně přehrál hráče s ratingem 1282! Snad se nad tím zamyslí a na dalších turnajích opravdu zpomalí...
Stejný bodový zisk "zaknihoval" Kuba Novák, jenž s ním skončil na 42. místě. Výkon 1104 při jeho ratingu 1067 sice vypadá hezky, ale hra tomu neodpovídala. Přesto si však o několik bodíků na ratingu polepší, a protože i na předešlém turnaji uhrál stejný výsledek, nelze jej zcela "zatracovat". Musí však také zpomalit, a to hlavně v zahájení, v němž dělá zbytečné "dětské" chyby.
Další naši hráči v této skupině hráli pod své možnosti (někteří dokonce značně). Proto uvedu jen čísla (pro hru všech platí nesoustředěnost, která se projevuje koukáním všude možně kolem dokola, hraní si s kdečím, hlavně však impulzivní hra, při níž berou do ruky první figuru, již uvidí, a teprve potom hledají, co s ní "vyvedou"): 48. Evička Panušková 2 body, 50. Dan Ofner 2 body, 56. Adam Zachař 0 bodů.

Céčko:

5 bodů (stejně jako minule) uhrála Verča Žoudlíková, jež tak obsadila celkově 7. místo a 1. místo mezi děvčaty. Hrála výkonem 1162 při vlastním ratingu 1046. To vše by mohlo navozovat pocit, že je výjimkou z všeobecného neuspokojivého výkonu. Není to však pravda - i ona udělala 2 strašlivé hrubky, navíc nesplnila stanovený cíl (získat aspoň 5,5 bodu). I jí by slušelo zpomalit - pomalu hrála v podstatě jen v 1. kole, kdy na hodiny úplně zapomněla (a s "klikou" dala mat jen pár sekund před pádem kontrolního praporku).
Stejný počet bodů na své konto připsal Ondra Provazník a umístil se s nimi na 11. místě. Měl mizerný start (2 nuly na úvod), ale pak se vzchopil a dojel s výhrami až do konce. Bylo ale nutné se tak pomalu rozjíždět? (Vlastně rychle - budeme-li mluvit o tempu, s nímž hrál.) Takže příkaz je stejný - zklidnit se a zpomalit! Uhrál si však IV. VT, takže přece jen gratulace!
Ostatní předvedli průměrný nebo podprůměrný výkon, takže opět jen čísla: 30. Vítek Agoszta 3,5 bodu, 34. Matěj Prix 3 body, 46. Pavel Vondráček 2,5 bodu.

Co říci na závěr, když jsem shrnutí napsal na úvod? Snad jen to, že se ve hře našich dětí přece jen objevilo několik záblesků, které naznačovaly možný východ až doposud hodně hluboko za mraky schovaného "sázavského" Slunce. Přeju tedy všem našim dětem, aby si vzaly k srdci výše uvedené, a mraky se jim podařilo rozehnat už za 14 dní na příštím turnaji RŽL ve Stříbrné Skalici (hlavně ale proto, aby se předvedly před svými blízkými, kteří se na ně chystají přijet podívat!).
Jiří Kotzot

1-10 of 20