Aktuality

Jak to chodí v armádě - školu navštívili vojáci z Čáslavi

přidáno: 19. 4. 2018 8:33, autor: Markéta Čechová

Dne 12. dubna k nám přijeli vojáci ze základny taktického letectva z Čáslavi, aby žákům 6. až 9. tříd představili Armádu ČR. 

Jde o součást programu POKOS - Příprava občanů k obraně státu. Vojáci žákům podali základní informace o naší armádě, o jejích úkolech doma i na zahraničních misích. Ukázali jim zbraně a vybavení, které používají, a protože šlo o letce, byly tu k vidění letecká kombinéza, záchranný člun a neoprenový oblek a různé chytré a šikovné pomůcky na přežití.
Další částí byly praktické ukázky. Dozvěděli jsme se, jak se liší první pomoc v bojové situaci od civilní, co vše potřebuje vojenský zdravotník. Chemik předvedl, jak použít plynovou masku a ochranný oblek. To vše si také mohli dobrovolníci vyzkoušet na vlastní kůži.
Možná, že některé žáky akce inspiruje a v budoucnu se stanou vojáky z povolání nebo členy aktivních záloh.
https://photos.app.goo.gl/5j2HIEnT6Rzywrct1

Den Země

přidáno: 10. 4. 2018 6:00, autor: Markéta Čechová

Den Země, který se konal v úterý 10.4. 2018 na sázavském náměstí, pořádalo Zdravé město Sázava a kromě různých stánků s informacemi a zdravými dobrotami se návštěvníci mohli pokochat módní přehlídkou žáků 4. tříd.
https://photos.app.goo.gl/oRN0VSyEuDC7hDbB2

Zápisy do 1. ročníku

přidáno: 10. 4. 2018 5:56, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 10. 4. 2018 5:56 ]

https://photos.app.goo.gl/qEXC34y9lYPl0a3F3Ve dnech 3. až 5. dubna probíhaly zápisy do 1. tříd.  Ve třech třídách se postupně vystřídalo na 50 budoucích prvňáčků, kteří ukázali, jak jsou připraveni na školu. Aby se v cizím prostředí nebáli, doprovázely je pohádkové postavy - pomocníci z 8. tříd.

Čistá řeka Sázava

přidáno: 10. 4. 2018 5:20, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 12. 4. 2018 4:08 ]

Pomáhali jsme čistit Sázavu a její okolí - během týdne se do terénu vypravily všechny třídy naší školy a sbíraly odpadky. Sbíraly kolem školy, podél řeky, na Skřivánku, Vlkaňáku i třeba podél Úžického potoka. Celkem se úklidu zúčastnilo víc než 400 dětí a pedagogů. Nasbírali jsme dohromady 60 pytlů s odpadky, což je méně než v minulých letech - nikoli proto, že bychom se méně snažili, ale vypadá to, že nepořádku postupně ubývá, což je skvělá zpráva! 
https://photos.app.goo.gl/bhCwucKgA3o5pL0u1

KMD - Čapek v divadle Rokoko

přidáno: 20. 3. 2018 6:49, autor: Markéta Čechová

Čtvrté představení Klubu mladého diváka se koná v úterý 27.3. 2018 od 15:00 hodin v divadle Rokoko, Praha. Odjezd autobusu od školy ve 12:30 hodin, předpokládaný návrat kolem 19:00 hodin. Žáci jsou uvolněni na oběd v 11:55 hodin.

Čapek

Divadlo Rokoko
Věra Mašková, Pavel Khek

Inscenace sleduje poslední chvíle života velkého spisovatele a velkého člověka, který musí na sklonku života čelit zbabělosti, malosti a nenávisti národa, který tolik miloval a pro nějž tolik udělal.

Hra o zoufalém zápase dobrého a čestného člověka s přesilou, jež ho nakonec udolala jen o malou chvíli dřív, než se naplnily všechny katastrofy, před kterými varoval. Hra, která upozorňuje na paralely se současným děním, inscenovaná s vírou, že konec bude jiný.

Další číslo naší Čmáranice

přidáno: 22. 2. 2018 13:56, autor: Markéta Čechová

Vyšlo nové číslo školního časopisu Čmáranice - najdete tu aktuality, reportáže, básničky, čtení v angličtině, křížovky...

Masopust

přidáno: 13. 2. 2018 5:28, autor: Markéta Čechová

Sázavský masopust proběhl v sobotu 10. února. K vidění tu byly masky pohádkových postav, pirátů, kostlivců i třeba kostek lega. Některé skupiny diváky zaujaly propracovaným a nápaditým provedením, velký rozruch budilo spřežení ze statku U staré husy vedené rozjařeným sedlákem, nebo nepřehlédnutelná skupina oživlých sáčků mouky.
https://photos.app.goo.gl/S8a48nEePHx3Dpaf2

Vzpoura úrazům

přidáno: 13. 2. 2018 5:19, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 13. 2. 2018 5:20 ]

https://photos.app.goo.gl/OQCF2BapfKvGlieh2Vzpoura úrazům je projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny, který je zaměřen na prevenci úrazů. Je poskytován bezplatně, informuje děti, jak úrazům účinně předcházet. 6. a 7. února naši školu navštívili dva ambasadoři projektu, kteří hovořili s dětmi 3. - 7. ročníku o svém úrazu a o životě s následným postižením, neboť z vlastní zkušenosti vědí, jaké to je žít s trvalými následky. Součástí setkání byly i interaktivní soutěže a beseda. 

Projekt přispívá k tomu, aby si děti uvědomovaly rizika v dopravě, při sportování i během zájmové činnosti a aby nepřibývalo dětí, jež v důsledku úrazu žijí s celoživotním postižením.

KMD - Osm a půl opery za jednu cenu!

přidáno: 6. 2. 2018 13:32, autor: Markéta Čechová

Třetí představení Klubu mladého diváka se koná v úterý 13. 2. 2018 od 15:00 hodin v pražském Divadle ABC. Odjezd autobusu od školy je ve 12:30 hodin, předpokládáme návrat kolem 19. hodiny. Žáci jsou uvolněni na oběd v 11:55 hodin. 

komický muzikál
Bedřich Smetana: The Greatest Hits

délka představení 2:45 hod. 

Zábavná podívaná s živou kapelou, písničkami, tanci i šermy vypráví o fiktivním divadelním souboru, který musí pro finanční záchranu divadla urychleně nazkoušet nové představení sestavené ze všech devíti Smetanových oper. Vyhovět požadavku japonského grantu a poskládat klasikovo dílo do jednoho velkolepého večera však není vůbec snadné...
Děj představení se odehrává na několika divadelních zkouškách, a tak mají diváci jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku tvůrčího divadelního procesu. Inscenace nabízí vedle originální hudební úpravy, živé kapely a nekonečné řady komických situací také důkaz o tom, že herci Městských divadel pražských jsou skvěle hudebně a pohybově vybaveni.

V roce 2013 na GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích získala tato inscenace cenu za nejoblíbenější inscenaci publika – Komedie diváků. Pro Divadlo ABC ji nastudoval režisér Petr Svojtka.

Projektový den v 1.C

přidáno: 6. 2. 2018 2:26, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 6. 2. 2018 2:28 ]

V čase mezi krásným prvním vysvědčením a pololetními prázdninami se třída 1.C zcela ponořila do tajů lidského těla. Kromě prvouky, českého jazyka a matematiky byla zařazena i výtvarná či tělesná výchova.

Nejvíce si prvňáčci užili smysly. Vyzkoušeli si, jaké je být zdravotně postižený- nevidomý nebo tělesně postižený (kreslení bez rukou, bez očí, chůze poslepu s dopomocí).

Velkou část dne se věnovali samotným smyslům - poznávali ovoce a zeleninu pouze podle hmatu, čichu i chuti. Zjistili, že jazyk poznává 4 základní chutě - ochutnávali a zakreslovali je na papírový jazyk. Na závěr dne si vyzkoušeli nejrůznější optické klamy.
1-10 of 27