Úspěšný debut šachového potěru

přidáno: 15. 2. 2017 12:37, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 15. 2. 2017 12:37 ]

Dne 28. ledna 2017 se v Kouřimi hrálo 4. kolo Regionální žákovské ligy skupiny "D". Na ní jsme zaznamenali rekordní účast našich dětí – vyvezl jsem se
m totiž i úplné začátečníky, jež na tomto turnaji tradičně "házím do vody, ať se naučí plavat". Ve startovním poli tedy mezi 91 hráčkami a hráči můžeme najít i 10 žáků naší školy. 
Turnaj se hrál systémem obvyklým v této skupině, tj. podle věkových kategorií. Vzhledem k malému počtu hráčů v kategorii juniorů, byla však tato kategorie sloučena se staršími žáky a skupina čítala celkem 42 děti. V kategorii mladších žáků pak hrálo 49 dětí. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempem 2 x 20 minut na partii.

Tolik úvodem a nyní k výsledkům našich hráčů:

V kategorii starších žáků nás zastupoval osamocený Daniel Ofner, kterému se však moc nedařilo. Hrál mizerným výkonem 971 (vlastní rating 1021). Uhrál jen 2 body a skončil s nimi na 36. místě.

V kategorii mladších žáků se na startu objevilo (jak jsem již uvedl) celkem 49 dětí. Mezi úplnými nováčky, o nichž již též byla řeč, se vyskytovali i zkušenější hráči, od nichž jsme očekávali umístění aspoň do 10. místa, v nejhorším případě do 15. Toho jsme se nedočkali a lze dokonce mluvit o jistém zklamání. Začátečníci naopak mile překvapili - nikdo nezůstal bez bodu. Ale teď už k jednotlivcům: 

Na 19. místě se umístila Eva Panušková. Přesto, že ji řadíme již mezi ty zkušenější, u ní o zklamání mluvit nemůžeme. Uhrála 4 body, když hrála výkonem 1139 při vlastním ratingu 1100. Ve velké skupině 4-bodových hráčů na 12.-24. místě bylo její konečné pořadí dáno jen pomocným hodnocením.  4 body uhrál i Adam Zachař, kterého pomocné hodnocení "usadilo" na 22. příčku. Ten potvrdil své nasazení (výkon 1104, vlastní rating 1100). 

Pak následovali již ti, od nichž jsme čekali mnohem více: 3 body uhrál a na 29. místě skončil Ondřej Štěpánek. K turnaji přistoupil hodně ležérně, a i když netrpělivě očekával každé další kolo, hrál neuvěřitelně zbrkle a roztržitě - zahrát v 2. tahu f2-f3 totiž dokáže kromě něj snad již jen sebevrah. Za vše mluví výkon 991 při ratingu 1100. O zklamání šlo i v případě Anežky Havelkové. Nabrala též 3 body a pomocné hodnocení ji zařadilo na 31. příčku. Hrála nesoustředěně a její největší chybou bylo, že nenatahovala "vousy" od soupeřových figurek - to by se hráčce s jejími zkušenostmi nemělo vůbec stávat! Hrála slabým výkonem 974 při ratingu 1016. O nic lépe si nevedl ani Ondřej Provazník. Též se 3 body se umístil hned za Anežkou na 32. místě. Ve skupině 3-bodových hráčů najdeme ještě Vendulu Mrázovou. Ta bohužel již poněkolikáté doplatila na svůj zlozvyk - po zahájení sledovat vše kolem, jen ne to, co se děje na její šachovnici. Nad zlepšením soustředění se sice již pracuje, ale ovoce zatím ani nekvete. 

A pak následovali nováčci: Nejlépe se umístil Jiří Matoušek. Uhrál nádherných 2,5 bodu, s nimiž obsadil 40. místo. Obzvláště vyzdvihnout lze výkon v jeho dvou vyhraných partiích, ve kterých dal pěkným plánovitým postupem mat. Hned za ním na 41. místě skončila Veronika Žoudlíková, též s 2,5 body. Na to, že šlo o první start na turnaji, je to pěkný výsledek. Musí ale zapracovat na zvládnutí postupu při volbě tahu. Na 48. místě se s 1 bodem umístila Štěpánka Mrázová, která měla ještě základní problémy s přehledem na šachovnici, o čemž svědčí velké množství nepřípustných tahů. Musí proto do příštího turnaje ještě zapracovat na schopnosti "vidět" celou šachovnici (nejen jednu či dvě figurky).

Jiří Kotzot
Comments