Turnaje Regionální žákovské ligy

přidáno: 6. 5. 2017 13:30, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 6. 5. 2017 13:30 ]
Dne 8. dubna 2017 se v Úvalech hrál další turnaj Regionální žákovské ligy skupiny "D". Sázava sem územně sice nepatří, ale jako hosté si v turnaji mohou hrát i naše sázavské děti. Jak je obvyklé v této skupině, hráči byli rozděleni do dvou skupin podle věku na starší (nad 12 let) a mladší (do 12 let) žáky. Hrálo se též tradičně pro tento region švýcarským systémem na 7 kol, tempo hry bylo 2 x 20 minut na partii.

Ve skupině mladších žáků hrála osamocená "Amazonka" ze Sázavy - Verča Žoudlíková. Šlo teprve o její 3. turnaj v životě a vykázala zlepšující se tendenci. Prozatím bylo jejím největším ziskem 2,5 bodu, z nichž však 1 získala kontumačně. V tomto turnaji nabrala body 2, ale oba si "poctivě" vybojovala sama. Mezi 36 hráči se umístila na 33. místě. To, že byla na turnaji sama, jí dalo velkou "výhodu" v tom, že měla oddílového trenéra "jen pro sebe". To se projevilo např. v tom, že v 1. partii udělala chybu, kterou jsem jí hned ukázal a v 2. partii ve stejné pozici již pokračovala správně a partii vyhrála (i když, popravdě řečeno, po oboustranně nepřesné hře). Podobné to bylo ještě v dalších dvou případech. Naopak je nutno jí vytknout, že nedodržovala pokyny, týkající se volby tahu - hrála zbrkle (zbytečně rychle) a nedělala "předepsaných" 5 kroků, jež má hráč provést po soupeřově tahu. Co jsem se do ní "nahučel", aby natahovala "fousy" od protivníkových figurek! Ale kdepak - nechala plnovous zamotaný a pak neviděla, co jí hrozí. Ale trend je pozitivní, takže jsem doufal, že za týden v Kolíně to bude opět o poznání lepší.

Hned po týdnu se v Kolíně dne 15. dubna 2017 hrál další turnaj Regionální žákovské ligy skupiny D. Při tradičním dělení na skupiny se ve starší skupině ocitlo 21 hráčů, ve skupině mladších jich bylo 40.

V mladší skupině tentokrát hráli 3 sázavští hosté ze skupiny E. Jediným nasazeným byl Ondřej Štěpánek, který obdržel č. 13. Ode mne dostal za úkol umístit se do 10. místa, což se mu však nepovedlo. Je nutno říci, že si za to mohl jedině sám - ve 3. kole totiž neodolal své "vášni" a vyrazil na svého slabšího soupeře hned v úvodu dámou. Ten se ale nezalekl a v klidu pokračoval ve vývinu, takže po několika tazích měl vyvinuté 3 lehké figury a krále v "domečku", zatímco Ondra byl donucen dámou zacouvat zpět, přičemž všechny ostatní figurky stále ještě spaly. Zákonitě tedy přišel o věž a teprve to jej donutilo přepnout na vyšší rychlost. Podařilo se mu dokonce získat materiál zpět a přidat k tomu jezdce. Následoval ale další "výpadek" a přílišné machrování, při němž o jezdce navíc přišel a soupeř si bez potíží došel pěšcem do dámy. Pak sice přišly 2 "povinné" výhry, avšak v partii s další hráčkou bez Ela si opět dovolil "zamachrovat" a nedodržoval 10 přikázání bohyně Caissy pro hru v zahájení. Trest byl nemilosrdný - další nula na kontě. Výsledek sice ještě stihl napravit výhrou v posledním kole se silnou soupeřkou, což mu dokonce vyneslo dělené 11.-20. místo (podle pomocného hodnocení skončil 18.) a "plusový" výkon 1098 (vlastní rating 1046), ale pokažený dojem ze zmiňovaných dvou partií to zcela smazat nedokázalo.


Ostatní dva naši žáci byli v početné skupině nenasazených dětí bez ratingu na 16.-40. místě. Lépe se dařilo Veronice Žoudlíkové, která dokázala uhrát 2,5 bodu, což je její prozatím nejlepší výsledek v kariéře - blahopřejeme! Obsadila s nimi pěkné 31. místo. Obzvláště se jí vydařily obě vyhrané partie, které zakončila pěknými maty.

Jen o půl bodíku méně nabral Jakub Bernáth. Ten měl slabší start, ale poté, co se "rozehrál", dokázal dvakrát velmi pěkně zvítězit. Obsadil tak slušné 35. místo. Dělá mu však ještě potíže dodržování pěti kroků, které máme udělat po každém soupeřově tahu - především "zapomíná" už na ten první - natahovat vousy od soupeřových figurek.

Jiří Kotzot

Comments