Regionální žákovská liga v šachu

přidáno: 30. 3. 2017 11:36, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 30. 3. 2017 11:58 ]
V sobotu 25. března 2017 se završila anabáze dětí našeho regionu po turnajích Regionální žákovské ligy, přičemž k tomu došlo právě u nás v Sázavě. Byli jsme totiž opět poctěni možností uspořádat finále, a to již počtvrté za sebou. 

Jako ve všech předešlých ročnících jsem začal přípravu na turnaj 1. listopadu (tentokrát 2016). Příprava začala samozřejmě sháněním peněz - uspořádat takovýto turnaj totiž není žádná legrace. Jsem velmi vděčný všem sponzorům, kteří mi pomohli turnaj uspořádat. Průměrný příspěvek sice nedosahoval částky z loňska, ale zato se našlo daleko více přispěvatelů (hlavně z řad fyzických osob), takže se mi povedlo vybrat celkově více peněz, než v předešlých ročnících. Myslím, že se to odrazilo zřetelně na cenovém fondu, protože kromě prvních pěti hráčů z každého turnaje (kteří si vybrali nejhodnotnější ceny) si všichni ostatní odnesli ceny dvě. Jsem si jistý, že v žádném jiném regionálním turnaji se to ještě nestalo - proto znovu děkuji sponzorům, již to umožnili!

Tolik úvodem - nyní k tomu, co čtenáře zcela jistě zajímá více, neboli k samotnému turnaji. Vpodvečer turnaje jsme mohli na startovní listině najít celkem 132 jména. I když jsem věděl, že nemoci a případné jiné rodinné okolnosti mohou počet hráčů snížit, stejně jsem věřil, že se nám podaří překonat rekordy v účasti: nejvíce hráčů na sázavském turnaji totiž bylo vloni (111) a v Regionální žákovské lize v historii vůbec v Říčanech 2015 (125). A stalo se! Na náš turnaj přijelo 126 dětí, čímž jsme Říčany 2015 překonali! Sice jen o 1 hráče, ale i to se počítá (ostatně, když světový rekord překonáš o libovolnou jednotku, stejně je to rekord) - hodili jsme tak rukavici dalším pořadatelům!

Dosti však legrace - přejděme k "suchým" číslům:

(Omlouvám se těm, kdo se v sytému RŽL vyznají, ale protože předpokládám, že tento článek budou číst i "nováčci" - aspoň v to doufám - takže jej na úvod stručně popíšu.):

Turnaje Regionální žákovské ligy se v našem regionu (nazvaném "Benešovsko" - což je však pouze název, protože sem spadají např. i Říčany, Zvole apod.) hrají tak, že děti jsou podle ratingu rozděleny do tří skupin. V nejprestižnější skupině "A" hraje vždy 15 těch nejvýše nasazených a k nim si účast vybojuje vítěz skupiny "B" z předešlého turnaje. Tato skupina se hraje na 4 kola tempem 2 x 30 minut na partii, přičemž každý hráč obdrží vždy "bonus" v podobě 30 sekund za každý provedený tah. Ostatní hráči jsou rozděleni "napůl" do skupin "B" a "C", které se hrají na 7 kol, přičemž v prvních dvou je tempo 2 x 20 minut na partii a ve zbylých pěti 2 x 25 minut na partii.

V našem turnaji "královské dělení" dopadlo následovně: A = 16, B = 56 a C = 54. Nyní se podrobněji zmíním o tom, jak hráli žáci naší školy.

V Áčku jsme žádného zástupce neměli, takže začneme Béčkem. V něm startovaly 3 naše děti. Bohužel se jim moc nevedlo - všechny dopadly hůře, než jsem očekával. Na 45. místě se ocitl Dan Ofner, který nabral 2,5 bodu. Na tak ostříleného "válečníka" je to opravdu málo. 54. místo s 1 bodem obsadila Evička Panušková. U ní se projevila dlouhá turnajová přestávka - naposledy v RŽL hrála na turnaji v Říčanech 17.12.2016, a to ještě v Céčku. Nyní postoupila výše, ale hrála hodně zbrkle a nepozorně. To by možná šlo ještě prominout. Přehlédnout se ale těžko dá to, že si nevšimla možnosti sebrat soupeři dámu zadarmo, či to, že si nechala dát "dětský mat". A vůbec žádné kritice nepodléhá výsledek Adama Zachaře, který bez bodu skončil na 56. místě.

V Céčku se našim zástupcům vedlo přece jen o poznání lépe: Na 9. příčce se s 5 body usadila Anežka Havelková, čímž potvrdila své nasazení. Toto její umístění ještě znamenalo 3. místo mezi děvčaty! Jde o výborný výsledek - na dálku totiž bojovala o stupně vítězů v kategorii dívek do 12 let v celkovém hodnocení za sezónu se dvěma soupeřkami, které však startovaly v Béčku (což znamená, že k svému bodovému zisku dostávají dvoubodový bonus). Bojovností uhájila medailovou pozici - viz přehled na konci článku. 
Na 15. místě se ziskem 4 bodů skončil Kuba Novák. Od něj jsem čekal přece jen o půl bodíku víc, ale o žádný "propadák" se nejedná (při vlastním ratingu 1029 hrál totiž výkonem 1050). Se stejným bodovým ziskem obsadil 22. místo Ondra Provazník. Ten opravdu mile překvapil - při svém ratingu 1000 hrál výkonem 1064. Na 35. místě se ocitl Kuba Bernáth. Uhrál 3 body a nelze říci, že by zklamal. Hrál podle svých možností, i když dělal ještě začátečnické chyby - sám si jich byl vědom, protože je oplakal, takže není nutno vše více rozvádět. Se stejným bodovým ziskem (ale trochu horším pomocným hodnocením) skončil na 37. místě Jirka Matoušek. Moc se mi líbily partie, které vyhrál - šlo vždy o nekompromisní útok bez ohledu na "tabulkové" ztráty. Hodně to však přeháněl a nemyslel na zadní kolečka - v ostatních partiích na to také doplatil a mohlo tomu být tak i v těch, které vyhrál. Opatrnost matka moudrosti! Velkým překvapením pro mne byl výsledek Štěpánky Mrázové. Při svém debutu v RŽL uhrála nádherných 2,5 bodu, čímž si zajistila 43. příčku - jen tak dál! Má přitom možnost se vzhledem k svému nízkému věku prezentovat na Krajském přeboru do 8 let! Se stejným počtem bodů na 45. místě skončil Pavel Vondráček. K němu nemůžu říct nic bližšího, protože nejde o mého svěřence - snad jen to, že i u něj jde o první turnaj v životě. Turnaj se nevydařil Vendulce Mrázové. Přitom start byl vynikající - 1,5 bodu ze 2, nebo 2 ze 4. Přišla ale dlouhá rošáda (pro neznalé: 0 - 0 - 0) a 2 body byly na jejím kontě i na konci. Sama mi přišla vysvětlit své chyby, takže doufám, že příště se jich již vyvaruje. Na 53. místě se umístil ještě další můj svěřenec - Ríša Podstara. Vzhledem k dlouhé neúčasti na trénincích z důvodu nemoci mne překvapilo, že turnaj vůbec vydržel odehrát do konce. Získaný bod je sice "zásluhou" soupeřů, kteří mu nebyli schopni dát mat, ale i tak to potěší. Ríšovi dělají ještě potíže tahy figurek, takže bude nutné trochu více zapracovat doma, aby ostatní děti z kroužku dohnal.

Nyní se ještě aspoň okrajově zmíním o průběhu turnaje. Řekl bych, že vše probíhalo jako obvykle a tímto chci velice poděkovat p. Havelkovi, který virtuózně zvládal losování jednotlivých kol, což výrazně přispívalo k rychlému průběhu turnaje, ostatním rozhodčím (p. Jukl, pí Dudková, pí Filipová, p. Studzinski a další - omlouvám se těm, na které jsem zapomněl, přičemž pořadí uvedených je opravdu čistě náhodné - házel jsem kostkou) za promptní řešení problémů, personálu restaurace Sklářská pivnice za trpělivost a rychlou obsluhu, všem divákům za podporu hráčů atd. ... V samotném turnaji se nevyskytly žádné události, jež by si vynutily nějaká rozhodnutí rozhodčího na základě Pravidel šachu FIDE. Obzvláště bych však chtěl vyzvednout přístup Barunky Slavíkové v duchu fair-play, která si všimla, že její soupeř opačně zapsal výsledek partie, a bez rozpaků jej přepsala jako svou prohru. Naopak se stal incident, kdy jeden z hráčů nelichotivými slovy počastoval svou soupeřku - doufám, že se to již nebude opakovat, protože si jej dobře pamatuji.

A na závěr uvedu celkové umístění žáků naší školy za celou RŽL (za zkratkou kategorie je v závorce uveden počet hráčů celkem):

U14 (50): 45. Ofner

U12 (56): 15. Havelková (3. mezi děvčaty), 19. Novák, 39. Provazník, 54. Vondráček

U10 (71): 8. Štěpánek, 21. Panušková (5. mezi děvčaty), 24. Mrázová Vendula (6. mezi děvčaty), 27. Zachař, 40. Bernáth, 41. Matoušek, 54. Žoudlíková (14. mezi děvčaty), 57. Mrázová Štěpánka (16. mezi děvčaty), 71. Podstara

Jiří Kotzot
Comments