Regionální žákovská liga v šachu

přidáno: 15. 2. 2017 12:44, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 15. 2. 2017 12:44 ]
Po dlouhé odmlce se dne 04. února 2017 v Kamenici hrálo další (už předposlední) kolo Regionální žákovské ligy skupiny "E". Na startu se seřadilo 97 dětí, které byly jako vždy rozděleny do tří výkonnostních kategorií. V elitní skupině A hrálo 16 nejlepších, ve skupině B hrálo 40 dětí a ve skupině C bylo dětí 41. Skupina A se hrála švýcarským systémem na 4 kola tempem 2 x 30 minut na partii + 30 sekund za každý provedený tah. Skupiny B a C se hrály švýcarským systémem na 7 kol, přičemž tempo hry bylo v prvních 2 kolech 2 x 20 minut na partii, ve zbývajících pak 2 x 25 minut na partii.

Ve skupině A se nikdo z naší školy nevyskytoval. V Béčku se ocitl jeden osamocený mohykán, kterým byl Kuba Novák. Ten byl minulý týden nemocný a nemohl se tak rozehrát na turnaji v Kouřimi. Dlouhá turnajová přestávka se projevila v plné síle a Kuba skončil s 1 bodem na 40. místě. Jeho hlavní chybou bylo, že se nechával soupeři lehce strhnout k "blicání", což mu moc nejde. Důsledkem pak byly nejrůznější blundry a ztráty figur. Snad mu to bude ponaučením a příště se již nad svými tahy aspoň trošku zamyslí.

V Céčku jsme měli 4-násobné zastoupení. Nejlépe si vedla zkušená "matadorka" Anežka Havelková. Odstartovala sice katastrofálně krátkou rošádou (2 nuly), ale pak přeřadila na nejvyšší rychlostní stupeň a všech 5 zbývajících utkání vyhrála. To jí zaručilo celkově vynikající 7. místo (nasazena byla jako č. 12) a 1. místo mezi děvčaty. Výborný je i její výkon - při vlastním ratingu 1016 dělá její performance 1178! V turnaji startovali ještě 3 letošní začátečníci. Je nutno všechny pochválit, protože nezklamal nikdo, přičemž nejnižší bodový zisk byl 2 body, což je o celý bod více než před týdnem v Kouřimi. Cílovou páskou přitom proběhli v následujícím pořadí: se 2,5 body na 33. místě Veronika Žoudlíková a shodně se 2 body na 37. místě Jirka Matoušek a na 39. místě Kuba Bernáth. Co říci k jejich hře? Jak je vidět z výsledku, nejlépe si vedla Verča - hrála dostatečně pomalu a snažila se nad svými tahy přemýšlet. To jí sice ještě nešlo, ale uhrála stejně bodů jako před týdnem v Kouřimi, přičemž ovšem tentokrát konkurence byla daleko silnější. Jirka hrál dosti zbrkle a potřebuje hodně zpomalit - stávalo se, že za 3 minuty už měl o několik figur méně. Kuba absolvoval svůj debut na turnajích (minulý týden byl nemocný). Zpočátku měl ještě potíže s mačkáním hodin a čas byl příčinou prohry prvních 2 partií. Nezdary oplakal, ale pak se otřepal a ve zbývajících 5 partiích zaknihoval 2 půlky a 1 bodík. Jde tak o nádherný první start a věříme, že v dalších turnajích to bude ještě lepší.

Průběžné pořadí našich dětí po 8 kolech (v závorce je počet hráčů v dané kategorii celkem):

U14 (49): 46. Ofner
U12 (52): 15. Havelková (3. mezi děvčaty), 16. Novák, 47. Provazník
U10 (63): 7. Štěpánek, 19. Panušková (4. mezi děvčaty), 22. Mrázová (6. mezi děvčaty), 26. Zachař, 48. Žoudlíková (13. mezi děvčaty), 53. Matoušek, 56. Bernáth

Jiří Kotzot
Comments