Krajský přebor pro šachisty do 8 let

přidáno: 6. 5. 2017 13:46, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 6. 5. 2017 13:46 ]
Letošní KP do 8 let se hrál dne 30. dubna 2017 a jeho pořádání se ujal Šachový klub Pravonín. Z naší školy věkově "vyhovovaly" 2 děti - Kuba Bernáth a Štěpánka Mrázová. Oba sice den předtím reprezentovali Šachový oddíl TJ Kavalier Sázava na KP družstev mladších žáků, takže se mohli cítit unaveně, ale opak byl pravdou. I když za družstva se jim moc nedařilo (bohužel ze 7 kol nezískali ani půlku), šlo o výborný způsob "rozehrání". Předběhnu nyní poněkud dění a prozradím, že oba si uhráli osobní rekordy v počtu nabraných bodů, přičemž Kubovi to dokonce bohatě stačilo na zisk IV. výkonnostní třídy! Stal se tak historicky druhým nejmladším žákem naší školy, kterému se to povedlo - pro připomenutí uvádím krátkou tabulku:

 Hráč Věk splnění normy IV. VT
 Klára Kocourková  7 let 287 dní 
 Jakub Bernáth 
 7 let 356 dní 
 Adam Zachař 
 8 let 102 dny 
 Ondřej Štěpánek 
 8 let 154 dny 
 Eva Panušková  8 let 202 dny
 Anežka Havelková 8 let 353 dny 

V turnaji startovalo celkem 57 dětí, hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempo hry bylo totéž, jaké bude na Mistrovství ČR, jež se koná za 2 týdny, tj. 2 x 20 minut + 10 sekund za každý provedený tah. Jak jsem naznačil, z našich se lépe umístil Kuba. Prohrál jen v prvním a posledním kole a s ostatními soupeři si poradil. Měl sice obrovské štěstí, protože v několika partiích balancoval na okraji propasti, ale to (jak se okřídleně říká) přeje připraveným. A Kuba připravený byl, takže zaváhání protivníků dokázal vždy využít a výsledek otočit ve svůj prospěch. Při vlastním nasazovacím ratingu 1000 bodů (tj. jako "bezratingový") mu výsledek vynesl vynikající performanci 1195, což je více než pěkný výkon. Celkově tak obsadil 8. místo a "předběhl" i několik dětí s ratingem.

Štěpánka si také uhrála osobní rekord. Doposud totiž byl jejím nejlepším výsledkem zisk 2,5 bodu a v Pravoníně nabrala celé 3! Dělala však i tady stejné chyby, jako předešlý den na soutěži družstev – nenatahovala „vousy“ od soupeřových figurek a stavěla své vlastní figurky na napadená pole. Obzvláště mrzí prohra v posledním kole, protože soupeřku měla doslova „na lopatě“. I tak ale její výsledek znamenal moc pěkné celkové 36. místo!
Jiří Kotzot
Comments