Archiv‎ > ‎Školní rok 2016/2017‎ > ‎

Soutěže a turnaje


Recitační soutěž

přidáno: 17. 5. 2017 1:51, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 17. 5. 2017 1:51 ]

reportáž A. Schneiderové

V úterý 25. dubna jsem se společně s Adélou Procházkovou a Honzou Mikou zúčastnila finále recitační soutěže na 1. stupni.  Samozřejmě ne jako soutěžící, ale Adéla s Honzou jako porotci a já jako fotografka. Už při vstupu do třídy mě překvapilo, kolik dětí se této soutěže účastní a kolik se jich přišlo podívat a podpořit své spolužáky.

Za stůl poroty usedla paní učitelky H. Brošová, J. Stiborová, Z. Burgerová, R. Jelínková, S. Kroutilová a jako zástupci devátých tříd J. Mika a A. Procházková. V místnosti panovala nervozita, ale zároveň se děti těšily, až uslyší básničky. Soutěžící byli moc šikovní a měli nádherný přednes, který některé vynesl až na vítězné příčky.

Pořadí bylo zcela náhodné, protože se tahala jména z klobouku, což se dětem moc líbilo. Všichni se navzájem velmi podporovali a přáli si štěstí. Dokonce se v publiku schovávala i jedna maminka s babičkou, které se přišly podívat a podpořit. Ten den jsme slyšeli hodně básniček - některé byly o jaru, jiné zase o Velikonocích, některé se opakovaly víckrát, ale to vůbec nevadilo, protože všechny byly moc krásné. Dokonce jsme tu měli i jednu slovenskou báseň. Všichni byli moc šikovní, a proto bylo rozhodování velmi těžké. Nakonec jsme se přes velké dohadování a konzultování porotci dohodli a mohlo se jít vyhlašovat. Vítězové dostali krásné knížky, které jim porota na památku podepsala. Všem výhercům moc gratulujeme a těšíme se na příští rok.
https://goo.gl/photos/C9Zq7BmLmCZFybww7

Fotbalový turnaj "poškoláků"

přidáno: 17. 5. 2017 1:40, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 17. 5. 2017 1:40 ]

Na naší škole se konal fotbalový turnaj, kterého se zúčastnilo celkem 31 žáků ze tří tříd. Turnaj pořádal společně s žáky i pan učitel Drážek, za což mu děkujeme! Hrálo se celkem třikrát a pokaždé v pátek po vyučování. 

Na prvním místě se umístili "mazáci" z devátých tříd, druhé skončilo družstvo sedmé B s pomocí několika osmáků a poslední (ovšem s hrdostí a skvělým výkonem) tým ze sedmé A opět s pomocí několika osmáků. Myslím si, že turnaj si všichni náležitě užili, a doufám, že se v podobných akcích na naší škole bude pokračovat.
za organizátory A. Danko

Strážci památek - jsme první!

přidáno: 12. 5. 2017 5:59, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 13. 5. 2017 4:51 ]

Náš tým osmáků ve složení P. Drahokoupilová, J. Ostrý, I. Pokorná a A. Švačová vyhrál se svou reportáží o Michalu Vieweghovi soutěž Strážci památek.

Soutěž vyhlásilo Posázaví o.p.s.  pro žáky 8. a 9. tříd. Měli za úkol vytvořit reportáž o významné osobnosti či památce našeho regionu - buď v psané formě nebo videoreportáž. Z naší školy se původně přihlásily 4 týmy, ale jen dva z nich dovedly svou práci až do konce - soutěžní týmy devítek totiž daly přednost přípravě na přijímací zkoušky.

Podívejte se na vítězné video.

Strážci památek - Sázava - Michal Viewegh.mp4Školní web je ve finále!

přidáno: 11. 5. 2017 15:43, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 11. 5. 2017 15:43 ]

Přihlásili jsme náš školní web www.zssazava.cz do soutěže sCOOL web  a byli jsme vybráni mezi finalisty! Nyní probíhá hodnocení webu odbornou porotou a zároveň s tím může hlasovat veřejnost. Pokud nám fandíte a naše webové stánky se vám líbí, prosím dejte nám také svůj hlas.
http://www.scoolweb.cz/finaliste2017/282

Hlavním cílem soutěže sCOOL web je otevírat školy veřejnosti. K tomuto obecnému cíli se každý rok přidává zaměření na nějakou oblast, na kterou chtějí organizátoři soutěže obrátit pozornost autorů školních webů. Zatímco v prvním ročníku to byla bezpečnost školního webu, druhý ročník zdůrazňoval mobilní zařízení a responzivní design, pro aktuální ročník 2017 jsou tématem školní informační systémy, jejich využívání a propojení s prezentací školy.

Úspěch školního časopisu

přidáno: 8. 5. 2017 13:44, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 8. 5. 2017 13:47 ]

Školní časopis Čmáranice opět zabodoval! V soutěži školních časopisů se v krajském kole umístil na druhém místě a nadto získal cenu za grafiku. Postupujeme tedy do republikového kola, které se bude konat začátkem prosince.

Podrobnou reportáž z vyhlášení krajského kola, kterého se 5. května v Praze zúčastnila část redakce, si budete moci přečíst v následujícím čísle časopisu.

Šachový turnaj Pribináček 2017

přidáno: 6. 5. 2017 13:54, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 6. 5. 2017 13:54 ]

Vzhledem k zájmu našich dětí o hru na turnajích, který se však kříží s ostatními jejich aktivitami, byl obvyklý oddílový kalendář dětských soutěží v letošním roce rozšířen o turnaj v Havlíčkově Brodu, aby se ti, kteří nebudou vytížení fotbalem, plaváním, oslavami a jinými činnostmi, mohli "vyřádit" za šachovnicí.

Na turnaj 22. dubna nakonec z naší školy vyrazili 3 odvážlivci. Hrálo se v hotelu Slunce a děti byly rozděleny podle věku do 2 kategorií. Naši patřili do kategorie mladších, v níž společně s nimi bylo dohromady úctyhodných 83 dětí. Hrálo se švýcarským systémem pro nás neobvyklých 9 kol tempem 2 x 15 minut na partii. V turnaji bylo 28 "nasazených" hráčů (tj. dětí, které měly nějaký rating), zbytek tvořili ti, kteří zatím žádný rating "nevlastní".

Jak se našim zástupcům vedlo? Dá se říci, že jejich hru je možné charakterizovat zcela jednotně: bída a utrpení - nedodržovali 5 kroků, které máme po každém tahu soupeře provést, hráli zbrkle, nechávali se soupeři strhnout k nesmyslnému "blicání" atd. atp. Přesto však kupodivu všichni skončili na pěkných místech a uhráli docela slušný počet bodů - jejich protivníci prostě udělali těch chyb ještě více.

6 bodů uhrál Kuba Novák. Jako poslední nasazený (tj. startovní číslo 28) obsadil výborné 15. místo a při svém ratingu 1029 hrál nádherným výkonem 1215 (tomu se pomalu ani nechce věřit).

Stejně tak překvapil a pěkných 5 bodů nabral Jirka Matoušek, jenž jako nenasazený (tj. rating 1000) hrál výkonem 1075 a obsadil celkově 38. místo (i to je k neuvěření). Jirkovi chybělo jen 0,5 bodu k tomu, aby splnil normu pro zisk IV. VT!

A konečně svůj rekord v dětských soutěžích vytvořila i další nenasazená Verča Žoudlíková, která uhrála 3,5 bodu, s nimiž obsadila celkově 63. místo a 9. místo mezi děvčaty - i to je hodně nečekané!

Všem třem blahopřeji k pěknému umístění! Pokud se jim podaří při hře popřemýšlet aspoň nad několika tahy, bude to příště ještě o hodně lepší!

Jiří Kotzot

Krajský přebor pro šachisty do 8 let

přidáno: 6. 5. 2017 13:46, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 6. 5. 2017 13:46 ]

Letošní KP do 8 let se hrál dne 30. dubna 2017 a jeho pořádání se ujal Šachový klub Pravonín. Z naší školy věkově "vyhovovaly" 2 děti - Kuba Bernáth a Štěpánka Mrázová. Oba sice den předtím reprezentovali Šachový oddíl TJ Kavalier Sázava na KP družstev mladších žáků, takže se mohli cítit unaveně, ale opak byl pravdou. I když za družstva se jim moc nedařilo (bohužel ze 7 kol nezískali ani půlku), šlo o výborný způsob "rozehrání". Předběhnu nyní poněkud dění a prozradím, že oba si uhráli osobní rekordy v počtu nabraných bodů, přičemž Kubovi to dokonce bohatě stačilo na zisk IV. výkonnostní třídy! Stal se tak historicky druhým nejmladším žákem naší školy, kterému se to povedlo - pro připomenutí uvádím krátkou tabulku:

 Hráč Věk splnění normy IV. VT
 Klára Kocourková  7 let 287 dní 
 Jakub Bernáth 
 7 let 356 dní 
 Adam Zachař 
 8 let 102 dny 
 Ondřej Štěpánek 
 8 let 154 dny 
 Eva Panušková  8 let 202 dny
 Anežka Havelková 8 let 353 dny 

V turnaji startovalo celkem 57 dětí, hrálo se švýcarským systémem na 7 kol, tempo hry bylo totéž, jaké bude na Mistrovství ČR, jež se koná za 2 týdny, tj. 2 x 20 minut + 10 sekund za každý provedený tah. Jak jsem naznačil, z našich se lépe umístil Kuba. Prohrál jen v prvním a posledním kole a s ostatními soupeři si poradil. Měl sice obrovské štěstí, protože v několika partiích balancoval na okraji propasti, ale to (jak se okřídleně říká) přeje připraveným. A Kuba připravený byl, takže zaváhání protivníků dokázal vždy využít a výsledek otočit ve svůj prospěch. Při vlastním nasazovacím ratingu 1000 bodů (tj. jako "bezratingový") mu výsledek vynesl vynikající performanci 1195, což je více než pěkný výkon. Celkově tak obsadil 8. místo a "předběhl" i několik dětí s ratingem.

Štěpánka si také uhrála osobní rekord. Doposud totiž byl jejím nejlepším výsledkem zisk 2,5 bodu a v Pravoníně nabrala celé 3! Dělala však i tady stejné chyby, jako předešlý den na soutěži družstev – nenatahovala „vousy“ od soupeřových figurek a stavěla své vlastní figurky na napadená pole. Obzvláště mrzí prohra v posledním kole, protože soupeřku měla doslova „na lopatě“. I tak ale její výsledek znamenal moc pěkné celkové 36. místo!
Jiří Kotzot

Šachový KP družstev mladších žáků

přidáno: 6. 5. 2017 13:39, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 6. 5. 2017 13:39 ]

Dne 29. dubna 2017 se v Říčanech hrál turnaj, na který jsem začal "shánět" děti tradičně už dlouho dopředu. Věkově vhodných jich máme v oddíle celkem 15, takže 2 družstva po šesti hráčích (s případnými náhradníky) byla zcela reálná. Ještě ve středu (hrálo se v sobotu) to vypadalo na celých 14 "kousků". Omluven byl již dlouho dopředu jen Ari Bravenec, který plnil reprezentační povinnosti, i když v poněkud jiném druhu sportu - hrál totiž rugby v jeho kolébce Anglii. Po zkušenostech z předchozích let jsem se však ani moc nedivil, když se na mne ve čtvrtek začaly sypat Jobovy zvěsti - onemocněla obě děvčata z Áčka (Anežka Havelková a Evička Panušková), se kterými jsem počítal jako s jistými "dodavatelkami" bodů do týmové sbírky. V pátek navíc přišla "červená karta" pro Ríšu Podstaru, kterou mu vystavila maminka, neboť by si nestihl (?) připravit výstroj na nedělní (!) fotbalový zápas. Zbylo mi tak jen 11 dětí, přičemž jsem z Béčka musel do Áčka přesunout Verču Žoudlíkovou vzhledem k tomu, že každé družstvo musí povinně jednu dívku "vlastnit".

Na turnaj jsme jako každoročně vyrazili vlakem. Protože hlava rodiny Žoudlíkovic rozhodla, že se na turnaj vypraví s námi (společně s manželem a druhou ratolestí), proběhla pod jejím velením cesta posázavským pacifikem, přestup v Čerčanech, následný "dojezd" "pražákem" do Říčan i závěrečný pěší pochod do hrací místnosti zcela bezproblémově.

V hrací místnosti se mi opět podařilo "ulovit" náradníka za Ríšu do Béčka (každoroční praxe dala o sobě znát) - letos to byl Tomáš Jelínek ze Zvole. Obě družstva se tak mohla postavit na start kompletní. Cíle jsem před ně postavil skromné: Béčko (nasazené jako č. 22) nemělo skončit poslední a od Áčka (nasazené jako č. 16) jsem chtěl umístění do 15. místa (družstev bylo celkem 22). Loni jsem sice vyhlásil útok na první desítku, ale po výpadcích v sestavě jsem musel "slevit". A jak vše dopadlo?

Áčko hrálo zcela standardně - s "papírově" silnějšími prohrálo, "papírově" slabší porazilo. Problém byl však ve skóre - prohrávalo vysoko a vyhrávalo nízko. Celkový zisk 7 bodů stačil jen na celkové 18. místo. Velká škoda byla posledního utkání, v němž nedokázal vyhrát vyhrané pozice ani jeden ze čtveřice Dan, Adam, Ondra a Verča. Kdyby se to aspoň jednomu z nich povedlo, posunulo by to družstvo na 14. pozici. Z toho vyplývá, že se družstvu cíl splnit nepodařilo, i když si na něj doslova sáhlo.

Ani Béčku se bohužel cíl splnit nepodařilo, i když také jemu k tomu moc nechybělo. Stačila jen "maličkost" - porazit Příbram, protože v tom případě by skončilo před ní. Ostatní družstva byla evidentně nad síly našich "začátečníků". Za rok to ale bude určitě lepší!

Dětem jako jednotlivcům se dařilo střídavě oblačně. Moc to nešlo Adamovi Zachařovi, Jirkovi Matouškovi, Kubovi Bernáthovi, Pavlovi Vondráčkovi a Štěpánce Mrázové. Hráli hrozně rychle a přehlíželi jednotahové hrozby, protože nenatahovali "vousy" od soupeřových figurek. A když už to někdy udělali, tak postavili svou figurku na napadené pole. Ale snad se poučí a příště již budou postup přemýšlení při volbě tahu dodržovat podle toho, jak jsme se to učili.

Stejných chyb se sice dopouštěla i Verča Žoudlíková, ale uhrála přece jen o tu pověstnou půlku více. I jí přeji, aby to na dalším turnaji bylo ještě lepší.

Naopak pěkného výsledku dosáhli Dan Ofner, Kuba Novák, Ondra Štěpánek, Vendy Mrázová a náš host Tom Jelínek. I v jejich partiích se sice objevovaly stejné chyby jako u ostatních, ale podstatně méně často. Jen tak dál!

Jako jediný na 50% hranici dosáhl Ondra Provazník. Moc pěkný výsledek - blahopřeji!

Nyní už zbývá jen popsat zpáteční cestu. Protože pro Kubu Nováka si přijeli rodiče, zbývalo dopravit ve zdraví domů jen 10 hráčů. Velitelka expedice paní Žoudlíková rozhodla, že cestu rozdělíme na etapy, aby nebyla tak únavná. Napřed jsme provedli zrychlený přesun na nádraží, kde jsme chytili vlak do Čerčan. Při vystupování opět tradičně zazmatkoval Adam, který tvrdil, že ve vlaku zapomněl mobil (a to i přesto, že jsem odcházel poslední a vše jsem zkontroloval). Hrdinný čin vykonal pan Žoudlík, jenž se obětavě vrhl do vagónu a způsobil tak pozdvižení na peróně a zpoždění vlaku. Když Adam našel mobil v batohu, nechali jsme vlak dohánět časovou ztrátu a vyšli před nádraží. Tam proběhl nálet na kiosek se zmrzlinou a potom jsme z rozběhu obsadili celou polovinu hospody naproti nádraží. Při konzumaci občerstvení se děti rozhodly "potrápit" mne v šachách - musel jsem postupně hrát se zájemci, kteří se dokonce hádali o to, kdo je další na řadě. S tím jsme si vystačili i v couráku domů, takže k žádným škodám nedošlo. Do Sázavy jsme dorazili v pořádku a za rok si celou anabázi rádi zopakujeme - tentokrát ale snad již konečně jedno naše družstvo skončí v kýžené desítce!
Jiří Kotzot

Turnaje Regionální žákovské ligy

přidáno: 6. 5. 2017 13:30, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 6. 5. 2017 13:30 ]

Dne 8. dubna 2017 se v Úvalech hrál další turnaj Regionální žákovské ligy skupiny "D". Sázava sem územně sice nepatří, ale jako hosté si v turnaji mohou hrát i naše sázavské děti. Jak je obvyklé v této skupině, hráči byli rozděleni do dvou skupin podle věku na starší (nad 12 let) a mladší (do 12 let) žáky. Hrálo se též tradičně pro tento region švýcarským systémem na 7 kol, tempo hry bylo 2 x 20 minut na partii.

Ve skupině mladších žáků hrála osamocená "Amazonka" ze Sázavy - Verča Žoudlíková. Šlo teprve o její 3. turnaj v životě a vykázala zlepšující se tendenci. Prozatím bylo jejím největším ziskem 2,5 bodu, z nichž však 1 získala kontumačně. V tomto turnaji nabrala body 2, ale oba si "poctivě" vybojovala sama. Mezi 36 hráči se umístila na 33. místě. To, že byla na turnaji sama, jí dalo velkou "výhodu" v tom, že měla oddílového trenéra "jen pro sebe". To se projevilo např. v tom, že v 1. partii udělala chybu, kterou jsem jí hned ukázal a v 2. partii ve stejné pozici již pokračovala správně a partii vyhrála (i když, popravdě řečeno, po oboustranně nepřesné hře). Podobné to bylo ještě v dalších dvou případech. Naopak je nutno jí vytknout, že nedodržovala pokyny, týkající se volby tahu - hrála zbrkle (zbytečně rychle) a nedělala "předepsaných" 5 kroků, jež má hráč provést po soupeřově tahu. Co jsem se do ní "nahučel", aby natahovala "fousy" od protivníkových figurek! Ale kdepak - nechala plnovous zamotaný a pak neviděla, co jí hrozí. Ale trend je pozitivní, takže jsem doufal, že za týden v Kolíně to bude opět o poznání lepší.

Hned po týdnu se v Kolíně dne 15. dubna 2017 hrál další turnaj Regionální žákovské ligy skupiny D. Při tradičním dělení na skupiny se ve starší skupině ocitlo 21 hráčů, ve skupině mladších jich bylo 40.

V mladší skupině tentokrát hráli 3 sázavští hosté ze skupiny E. Jediným nasazeným byl Ondřej Štěpánek, který obdržel č. 13. Ode mne dostal za úkol umístit se do 10. místa, což se mu však nepovedlo. Je nutno říci, že si za to mohl jedině sám - ve 3. kole totiž neodolal své "vášni" a vyrazil na svého slabšího soupeře hned v úvodu dámou. Ten se ale nezalekl a v klidu pokračoval ve vývinu, takže po několika tazích měl vyvinuté 3 lehké figury a krále v "domečku", zatímco Ondra byl donucen dámou zacouvat zpět, přičemž všechny ostatní figurky stále ještě spaly. Zákonitě tedy přišel o věž a teprve to jej donutilo přepnout na vyšší rychlost. Podařilo se mu dokonce získat materiál zpět a přidat k tomu jezdce. Následoval ale další "výpadek" a přílišné machrování, při němž o jezdce navíc přišel a soupeř si bez potíží došel pěšcem do dámy. Pak sice přišly 2 "povinné" výhry, avšak v partii s další hráčkou bez Ela si opět dovolil "zamachrovat" a nedodržoval 10 přikázání bohyně Caissy pro hru v zahájení. Trest byl nemilosrdný - další nula na kontě. Výsledek sice ještě stihl napravit výhrou v posledním kole se silnou soupeřkou, což mu dokonce vyneslo dělené 11.-20. místo (podle pomocného hodnocení skončil 18.) a "plusový" výkon 1098 (vlastní rating 1046), ale pokažený dojem ze zmiňovaných dvou partií to zcela smazat nedokázalo.


Ostatní dva naši žáci byli v početné skupině nenasazených dětí bez ratingu na 16.-40. místě. Lépe se dařilo Veronice Žoudlíkové, která dokázala uhrát 2,5 bodu, což je její prozatím nejlepší výsledek v kariéře - blahopřejeme! Obsadila s nimi pěkné 31. místo. Obzvláště se jí vydařily obě vyhrané partie, které zakončila pěknými maty.

Jen o půl bodíku méně nabral Jakub Bernáth. Ten měl slabší start, ale poté, co se "rozehrál", dokázal dvakrát velmi pěkně zvítězit. Obsadil tak slušné 35. místo. Dělá mu však ještě potíže dodržování pěti kroků, které máme udělat po každém soupeřově tahu - především "zapomíná" už na ten první - natahovat vousy od soupeřových figurek.

Jiří Kotzot

Recitační soutěž - 1. třídy + přípravná třída

přidáno: 1. 5. 2017 11:18, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 1. 5. 2017 11:18 ]

Mezitřídní kolo recitační soutěže prvních ročníků a PT se konalo 25. dubna v tělocvičně.

1. místo: Jolanka Štědrová z 1.C
2. místo: Anička Ježková z 1.A a Jára Pecháček z PT
3. místo: Lucinka Vernerová z 1.B

4. místo = cena diváků: Štěpán Fiala z 1.A a Lucinka Vernerová z 1.B

1-10 of 41