Archiv‎ > ‎Školní rok 2016/2017‎ > ‎Aktuality‎ > ‎

Pasování na čtenáře

přidáno: 21. 6. 2017 14:58, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 21. 6. 2017 14:58 ]
Ve středu 7. června proběhlo v sázavském divadle pasování prvňáčků na čtenáře, které pořádá škola ve spolupráci s Městskou knihovnou Sázava. Přečtěte si reportáž novinářky A. Procházkové.

Jak se stát rytířem krále Knížka

Konec školního roku je za dveřmi - deváťáci se připravují na střední školy, všechny třídy jezdí na výlety. Nesmíme ale zapomenout, že prvňáčci naší základky mají za sebou první rok pilného učení. Naučili se spoustu nových věcí a škola každoročně pořádá velkou slavnost, která to zdůrazňuje. Nazývá se Pasování na čtenáře.

Panoš přednesl úvodní řeč a dohlížel, aby vše bylo tak, jak má být. Každé dítko první třídy předstoupilo před ostatní, přiložilo svou ruku na knihu přísah a slíbilo věrnost knihám a všemu, co je spjato se čtenářskou říší. Přistoupilo před krále Knížka, pokleklo na pravé koleno, král odříkal svou řeč a přijal dítě, nyní už svědomitého žáka, do své družiny - stal se čestným čtenářským rytířem. Jak je v pohádkové říší známo, jako v dějinách, poklepe svým mečem král nejprve na pravé, levé a znovu pravé rameno a vyzve malého rytíře, aby povstalo. 

Pro všechny je tato chvíle velice vzácná a slavnostní. Všichni přišli krásně oblečení, nazdobení, načančaní. Tiše s malou trémou přihlíželi, jak se jejich spolužáci, možná budoucí kamarádi na celý život, stávají zase o něco lepšími. Každý cítil v ten moment propojení, kolektivní duch se nesl sálem sázavského divadla. Návštěvu kulturního domu poctila a zpečetila paní ředitelka.
Všichni si tento majestátný den moc užili a určitě budou dlouho vzpomínat, jak byli samotným králem pasováni na čtenáře.
Adéla Procházková, IX.B
https://sites.google.com/a/zssazava.cz/zsmssazava/skolni-rok-2016-2017/aktuality-2016-2017/_draft_post/DSC_0204-COLLAGE.jpg

Comments