Šachový turnaj Kouřim OPEN 2016

přidáno: 1. 2. 2016 8:45, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 1. 2. 2016 8:45 ]
V sobotu 30.01.2016 se v nedaleké Kouřimi hrál dětský šachový turnaj. Protože se každoročně hraje v lednu a to je právě tak doba, kdy začátečníci, kteří se začali hrou v šachy zabývat na začátku školního roku, zvládají všechna pravidla, jde o výbornou příležitost pro premiérový start v soutěžích. I letos jsem na tuto akci „vyvezl“ 6 nováčků. 

Hrálo se ve třech skupinách, které se všechny hrály švýcarským systémem na 7 kol, tempem 2 x 20 minut na partii. Žáci naší školy hráli všichni ve skupině mladších žáků, jež byla nejpočetnější – na startu se jich seřadilo celkem 46. Největší naděje jsem vkládal v Anežku Havelkovou, kterou již můžeme považovat za zkušenou turnajovou "harcovnici". Podařilo se jí nastřádat celkem 4 body, což ji zařadilo na 15. místo celkově, přičemž z děvčat byla nejlepší. Svým výkonem nezklamala (hrála dokonce výkonem 1140 při ratingu 1100), ale přece jen mohla získat minimálně o půl bodíku více, což by jí zajistilo umístění v elitní desítce. Když se bude více soustředit na to, co se děje na její šachovnici (a ne na sousední), určitě se jí to příště podaří. A nyní se dostáváme k tomu, jak dopadli naši nováčci z mého kroužku začátečníků. Nejlépe si vedl Ondřej Štěpánek, který uhrál celkem 2,5 bodu, s nimiž obsadil 37. místo. Ostatní naši začátečníci se umístili následovně: 40. Matěj Prix 2 body, 41. Tereza Burgerová (11. mezi děvčaty) 2 body, 43. Vendula Mrázová (12. mezi děvčaty) 2 body, 44. Jan Dočkal 2 body a 45. Eva Panušková (13. mezi děvčaty) 1 bod. Všichni, kteří se zúčastnili svého prvního turnaje v životě, hráli s plným zaujetím a nadšením. Protože absolvovali zatím jen 11 lekcí, je jejich výkon nutno považovat za výborný - nikdo nezůstal "sedět na startu" s nulou. Zatím se totiž naučili pouze základní pravidla, což obnáší tahy figur. Až projdou ještě následující 4 lekce, budou již vědět, kam nejlépe své figurky rozestavovat, což jim jistě přinese ještě nějakou tu půlku do sbírky bodů.

Na závěr jsem si nechal ještě jednu zprávu: Evička Panušková byla oceněna mimořádnou cenou za fair play. V pozici, kdy její soupeř měl krále s dámou a ona jen holého krále, se rozhodla vzdát, protože soupeři zbývalo na hodinách již jen asi 5 sekund a ona nechtěla remizovat pouze "na praporek". Na pořadatele její přístup tak zapůsobil, že speciálně pro ni cenu fair play vyhlásili.

Jiří Kotzot


Comments