Dětský šachový silvestrovský rapid

přidáno: 4. 1. 2016 14:14, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 4. 1. 2016 14:14 ]
Dne 29.12.2015 se v Pravoníně díky starání místních šachových nadšenců (tedy vlastně nadšenek) hrál již 7. ročník rapidu, určeného dětem a mládeži. Jak je v rapidech již zvykem, hrálo se švýcarským systémem na 7 kol při svižném tempu 2 x 20 minut na partii. Děti byly rozděleny podle výkonnosti do skupin A, B, C a D, přičemž společný turnaj si zahrály skupiny A + B a C + D.

Z našich dětí se o vánočních prázdninách "uvolily" věnovat jeden den šachu jen 2 Amazonky – kamarádky z jedné třídy, které obě patří do výkonnostní skupiny D. V jejich turnaji celkem startovalo 28 dětí (13 z Céčka a 15 z Déčka). Nejlepšího výsledku z našich dosáhla Anežka Havelková, která s 3,5 body obsadila celkově 15. místo (nasazená jako č. 14), což znamenalo 6. místo v Déčku. Na první pohled to vypadá jako hezký výsledek, ten však mohl být daleko lepší. Anežka totiž turnaj začala tím, že kolem sebe "mydlila" vše, co jí přišlo pod ruku, takže po 4. kole s 3,5 body dělila 2. místo celkově a vládla Déčku. Pak však začala podle svého neblahého zvyku koukat, kde co lítá, což znamenalo zisk "dlouhé rošády" - 3 nuly za sebou. Přitom hned v 5. kole měla dámu proti věži (plus jeden pěšák na každé straně) a nechala si dát mat na poslední řadě a podobně "hrála" i v dalších kolech.

Na 25. místě se 2 body skončila druhá z našeho dua - Stella Vavříková. Ta také podlehla svému zlozvyku a všechny partie "odblicala". Je proto div, že vůbec nějaké body uhrála. Přitom ale je nutno přiznat, že jeden z těch dvou byl opravdu výstavní - nádherný odtažný dvojitý šach, který byl i matem, a to hned asi v 7. tahu. 

Obě děvčata sice ve výsledné tabulce obsadila místa odpovídající jejich nasazení, ale nechť jsou jim jejich prohry ponaučením - bez domácí přípravy se lepších výsledků prostě už dosáhnout nedá ("odsedět si" jednou za týden "povinnou" lekci na tréninku na další výkonnostní růst již nestačí).

Jiří Kotzot
Comments