Vítězství v soutěži Strážci památek

přidáno: 19. 5. 2015 14:03, autor: Markéta Čechová   [ aktualizováno 19. 5. 2015 14:03 ]
Vítězem druhého ročníku soutěže Strážci památek, kterou pro žáky 8. a 9. tříd základních škol z regionu Posázaví a žáky tercie a kvarty Gymnázia Benešov vyhlásila společnost Posázaví o.p.s, se stal tým 8. třídy Základní školy Sázava ve složení Tereza Skalická, Pavla Keltnerová, Beáta Rupprechtová a Barbora Werthaimová. Čeká na ně třídenní pobyt se zajímavým programem v sázavském Centru sklářského umění huť František. 
Do soutěže se letos přihlásilo pět čtyřčlenných týmů ze čtyř škol. Za úkol měly v první etapě vytvořit „Průvodce mým krajem, po okolních památkách v regionu Posázaví“, který by turisty zval k návštěvě nějaké posázavské památky. Soutěžící k jeho výrobě mohli použít vlastní fotografie, kresby, vlastnoručně vytvořené mapy a texty čerpané z literatury (ne stažené z internetu). Součástí průvodce měl být inzerát zvoucí k návštěvě daného objektu. Druhým soutěžním úkolem bylo navrhnout vitráž na téma Památka našeho kraje.


„Těžké bylo rozhodování zejména u návrhu vitráže, protože ta se povedla všem. Nebyla jsem schopna ani určit, kdo je nejlepší. Krásná byla práce žáků 8. třídy ZŠ Netvořice, kteří vymysleli vitráž ve tvaru křížů do kamenného oblouku zříceniny hradu Zbořený Kostelec,“ řekla členka poroty, kastelánka hradu Týnec nad Sázavou Magdalena Stárková Timplová.
Úrovní, nápady i kvalitou zpracování soutěžních prací byla překvapena i členka poroty Martina Kulhavá, ředitelka společnosti Cesty skla o.p.s., která provozuje sázavské Centrum sklářského umění. „Klobouk dolů před všemi týmy,“ zhodnotila. Nakolik by podle ní byla reálná výroba navržených vitráží? „Klasická vitráž nikdy nemá detaily, ale moderní je technika domalovávání, takže všechny věci tak, jak byly navrženy, by v kombinaci s malbou byly realizovatelné,“ dodala.
Právě v centru sklářského umění v Sázavě stráví vítězové tři červnové dny. Těšit se mohou nejen na prohlídku bývalé hutě František, ale i na komentované vycházky do jejího okolí nebo turnaj v kuličkách. Vyzkouší si také některé sklářské techniky, například slinování (spékání skla), pískování, tiffany nebo vitrografii (tisk ze skleněné destičky).


Účast v soutěži je založena pouze na dobrovolnosti škol a na iniciativě jejich vyučujících, ochotných se žákům věnovat nad rámec svých povinností. Letos reagovala zhruba pětina oslovených škol. Zastoupení v soutěži měly základní školy z Kácova, Sázavy a Netvořic a Gymnázium Benešov. Všechny zúčastněné školy soutěžily už v loňském roce. Tehdejší vítěz, Gymnázium Benešov, nasadil laťku poměrně vysoko, letošní soutěžící s ním ale dokázali udržet krok.
Soutěž Strážci památek vznikla jako součást partnerského projektu Po cestách a hradech doby Karla IV., kterou společně realizovaly společnosti Posázaví o.p.s., Pomalší o.p.s. a Rakovnicko o.p.s. Jeho cílem bylo podnítit zájem obyvatel regionu a turistů o místní památky. Projekt přiblížil středověký způsob života a cestování, jeho součástí byly také investice do zázemí a zpřístupnění památkově chráněných objektů, mimo jiné hradu Zlenice.
Jaroslava Tůmová 


Kontakt pro další informace:
Jaroslava Tůmová, e-mail: tumova@posazavi.com, tel. 602 216 637
Bohuslava Zemanová, e-mail: zemanova@posazavi.com, tel. 723 881 081

Obecně prospěšná společnost Posázaví – www.posazavi.com

Obecně prospěšná společnost Posázaví (Posázaví o.p.s.) vznikla v březnu roku 2004. Ve spolupráci se svazky obcí, orgány samosprávy, podnikatelskými subjekty a neziskovými organizacemi usiluje o rozvoj a propagaci Posázaví jako místa s vysokým turistickým potenciálem a zároveň místa pro kvalitní život obyvatel regionu.
Comments