Krajský přebor škol čtyřčlenných družstev v šachu

přidáno: 13. 12. 2013 22:39, autor: Markéta Čechová
Dne 10.12.2013 se v Neratovicích hrál Krajský přebor škol čtyřčlenných družstev v šachu. Naši školu v kategorii 2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií reprezentovala stejná čtveřice, která si před měsícem vybojovala postup na tento turnaj za 2. místo v okresním přeboru, tj.
• 1. šachovnice: Kocourková Klára (6.A)
• 2. šachovnice: Bartoš David (9.A)
• 3. šachovnice: Šimek Miroslav (8.B)
• 4. šachovnice: Kapek Jaroslav (9.A)
Jde o hráče, kteří se do tohoto turnaje probojovali již před rokem. Vloni sice skončili předposlední, avšak letos chtěli získané zkušenosti přetavit v lepší umístění, a to i vzhledem k tomu, že 2 z nich se letos s naší školou loučí. V jejich kategorii startovalo 13 týmů, takže umístění do 7. místa by bylo velice pěkné, obzvláště pak s ohledem na průměrný rating hráčů družstva (1250), který naše hráče zařadil právě na toto místo.

Turnaj se hrál švýcarským systémem na 7 kol podle olympijského bodování, což znamená, že hlavním kritériem pro určení pořadí bylo skóre. Naši hráli velice zodpovědně a podlehli pouze největším favoritům – družstvům Gymnázia Kladno (rating 1457) a ZŠ Liteň (rating 1551). Všechny ostatní zápasy naše škola vyhrála, i když občas jen „o fous“ (tj. 2,5:1,5), jako např. se ZŠ Stříbrná Skalice (rating 1420) a ZŠ Buštěhrad (rating 1417). Bojovný výkon znamenal konečnou 5. příčku pro ZŠ a MŠ Sázava, přičemž od 3. místa ji dělilo jen 0,5 bodu.
O toto vynikající umístění se zasloužili všichni členové družstva. Klárka s Davidem na prvních dvou šachovnicích statečně a úspěšně vzdorovali papírově mnohem silnějším soupeřům a Mirek s Jardou se „vzadu“ předháněli v tom, kdo dá soupeři rychlejší a krásnější mat. Celkově družstvo bojovalo jako tým a za dosažený výsledek jim patří naše gratulace. Jednotlivě dosáhli těchto výsledků:
• Kocourková (rating 1250): 3,5 bodu ze 7 (průměrný rating soupeřů 1607)
• Bartoš (rating 1250): 3 body ze 7 (průměrný rating soupeřů 1377)
• Šimek (rating 1250): 5 bodů ze 7 (průměrný rating soupeřů 1154)
• Kapek (rating 1250): 4 body ze 7 (průměrný rating soupeřů 1029)
Ještě jednou blahopřejeme k výbornému umístění a děkujeme za vzornou reprezentaci školy!