Archiv‎ > ‎Školní rok 2012/2013‎ > ‎Akce školy‎ > ‎

Letadlo od sázavských modelářů cestuje do USA

přidáno: 24. 9. 2012 11:51, autor: Markéta Čechová
My Baby - „Děťátko“

Psal se 29. srpen roku 1944 a těžké bombardéry americké 15. letecké armády odstartovaly z letiště Amendola v jižní Itálii na další ze svých misí proti nacistickým cílům. Pro 2. bombardovací skupinu 20. perutě to byla mise číslo 263. Cílem byly zásoby paliva, určené pro tankové jednotky na východní frontě.
Pro jeden z bombardérů, kterého posádka něžně pojmenovala „My Baby“, a pro muže na jeho palubě to měla být mise osudová.
Německá protivzdušná obrana zjistila částečné chybění vzdušného krytí bombardérů stíhačkami a vyslala do boje všechny své stíhací síly. Výsledkem bitvy, která je často označována jako „Bitva nad Slavičínem“ nebo „Letecká bitva nad Bílými Karpaty“ a je historiky považována za jednu z největších leteckých bitev v Evropě, byly těžké ztráty na technice i lidech pro americký bombardovací svaz.Píše se rok 2012 a skupina pilotů USAF včetně velitele bombardovacího svazu ze základny v Barksdale připravuje v České republice misi pro předvedení dvou bombardérů B-52 na Dnech NATO v Ostravě-Mošnově. Velitel mise, plukovník Jones se svými přáteli navštívil i poslední místa bojů 2. bombardovací skupiny na Moravě - bojů jednotky, ze které historicky vzniklo současné bojové uskupení v Barksdale. Při této příležitosti s překvapením zjistil, že zbytky „My Baby“ jsou pietně uchovávány v leteckém muzeu ve Vyškově.

Jeho další cesta vedla do Sázavy, kde navštívil modelářský kroužek při Základní a mateřské škole v Sázavě. Slovo dalo slovo a díky zájmu dětí vzešla z návštěvy dohoda o stavbě modelu „My Baby“ pro síň slávy na základně v Barksdale.
A tak zatímco se jiné děti v létě cákaly u vody, modeláříčci trpělivě (a někdy dost netrpělivě a uspěchaně...) pracovali na stavbě modelu proslulé létající pevnosti. Více než 3500 součástek modelu, mnohdy velikosti necelého milimetru, i závěrečná úprava daly pořádně zabrat dětem i jejich vedoucím.
Model byl předán zástupcům pilotů v neděli 23.9.2012 ve 12:00 a lze bez nadsázky říci, že ač byl očekáván, byl přesto velkým překvapením. Zejména pro velitele operačního svazu plukovníka Ellise, který byl na letové misi v České republice poprvé.
Věříme, že model bude nejen čestnou prezentací šikovnosti “českých ručiček“, ale zapíše pevně jméno SÁZAVA v muzeu „za velkou louží“.
MUDr. J. Šimon


Comments