Archiv‎ > ‎Školní rok 2012/2013‎ > ‎

Akce školy

Loučení se školním rokem 2012/2013

přidáno: 13. 7. 2013 13:39, autor: Markéta Čechová


Ve čtvrtek 27. června jsme se  v tělocvičně rozloučili se školním rokem 2012/2013. 
Pestrý program zahrnul předávání ocenění žákům, kteří reprezentovali školu, taneční i pěvecká vystoupení. Žáci devátých tříd naposledy nastoupili před celou školu, dostali pamětní list a odznak Absolvent 2013.
Jak to vše probíhalo, můžete vidět na následujících fotografiích.

Společná besídka čtenářských klubů

přidáno: 3. 6. 2013 5:26, autor: Markéta Čechová

Dne 28.5. 2013 se uskutečnila společná besídka obou čtenářských klubů při naší škole. Uspořádali jsme besídku jako dodatečný dárek pro maminky k jejich nedávnému svátku, zároveň i jako slavnostní ukončení činnosti čtenářských klubů pro tento školní rok 2012/13. Oba kluby bohatě přispěly do programu a nacvičily s dětmi pěkná vystoupení. Recitovalo se, zpívalo i tančilo, dokonce se hrálo i divadlo. Přivítali jsme mezi sebou jako hosta pana Oldřicha Randulu, který dětem přečetl dva poutavé příběhy za své oblíbené dětské knihy "Mikulášovy patálie".Nechybělo ani pohoštění, které připravily lektorky klubů. Besídka se povedla.Všichni jsme strávili příjemné odpoledne, dobře jsme se pobavili i poučili o tom, za jakým účelem vlastně čtenářské kluby vznikají, co je jejich cílem a kam se snažíme společně dojít. Čtenářské kluby jsou částí projektu financovaného EU na podporu čtenářské gramotnosti dětí ze sociálně znevýhodněných rodin.
Přítomní hosté - včetně ředitelky ZŠ Z. Kotzotové a regionální metodičky projektu E. Vrzáčkové - ocenili snažení dětí i záslužnou mravenčí práci lektorek obou klubů, a popřáli všem další hezké chvíle strávené nad knihami i v dalším školním roce.

Sázení smrčků

přidáno: 26. 5. 2013 9:59, autor: Markéta Čechová

Žáci devátých třída zasázeli  kolem ploty školní družiny smrčky, které škole nabídla paní V. Schwarzová. Vyroste z nich živý plot, který odstíní zahradu od prašné cesty k řece.

Za stromky děkujeme, doufejme, že nám dobře porostou:-)

KMD

přidáno: 21. 5. 2013 4:20, autor: Neznámý uživatel

Poslední představení KMD  se koná
 
 ve středu 29.5.2013  ve 14:00 
BABIČKA 
v  Divadle Na Fidlovačce

Odjezd od školy ve 12:00 hod.
Předpokládaný návrat okolo 18. hodiny
* * * * * * * * * *
BABIČKA - Božena Němcová, Jan Jirků

"Babička dokáže vidět to, co jiní nevidí. A v přítomnosti Babičky se začnou v malém údolíčku dít velké věci!"
        Český národ si Babičku zamiloval nejen kvůli samotné postavě titulní hrdinky, která je tak trochu babičkou každého z nás, ale také díky množství výrazných postav, které postupem času ve všech možných kulturních oblastech
doslova zlidověly, a dnes už mnohé z nich vnímáme jako ustálené literární typy.
        Ústředním motivem této nové dramatizace je několik příběhů osudové lásky, ať už se jedná o lásku tragickou, nenaplněnou nebo se šťastným koncem. Ale láska je jen jedním z mnoha zajímavých motivů připravované
inscenace, protože i když se Babička zdánlivě odehrává jen v jednom malém českém údolíčku, je to dílo, spletené z fascinujících lidských osudů, které komplexně zachycuje koloběh života na pozadí pozoruhodných historických
událostí, a můžeme se tak rozhodně těšit na zábavný, dojemný a dramatický příběh i fantastickou podívanou

Hrají: Eliška Balzerová, Anika Menclová / Rebeka Chudobová, Barbora Mošnová, Marie Doležalová, Denny Ratajský, Iva Pazderková, Vanda Chaloupková, Martina Šťastná, Zdeněk Palusga, Daniel Rous, Vít Rohr, Lukáš Rous, Ctirad Götz,
Nina Horáková, David Hák, Pavel Nečas, Matěj Kužel, Milan Kačmarčík, Ludmila Molínová, Eliška Nezvalová, Radka Krninská, Ladislav Trojan, Petr Bartoška...
Dramaturgie: Adéla Šotolová
Režie: Jan Jirků

Sbírka Ligy proti rakovině 2013

přidáno: 21. 5. 2013 2:14, autor: Markéta Čechová

I letos dobrovolníci ve žlutých tričkách v Sázavě nabízeli kytičky a letáčky s informacemi o riziku a prevenci nádorových onemocnění. V mateřské školce se sbírkou pomáhaly učitelky, po sázavských ulicích chodily skupinky dívek 9. ročníku. Podařilo se vybrat 13 624 Kč, což je o 1 korunu více než loni :-) Vybrané peníze půjdou na financování výzkumu rakoviny a léčbu nemocných.
Děkujeme všem, kteří přispěli.

Den domácích zvířátek - 3.5.2013

přidáno: 3. 5. 2013 14:01, autor: Markéta Čechová


V posluchárně se v pátek 3. května objevilo několik neobvyklých návštěvníků - želva, potkan, agamy, ara, králíci, činčila. Nebyla to žádná divoká cháska, ale přítulní domácí mazlíčci. Do školy je přinesla parta dětí ze 7.B - Adam Znamínko, Nikola Macků, Petr Vosáhlo, Adéla Zemanová, Kristýna Zemanová a Tereza Zemanová. Pro žáky 1. stupně si připravili prezentace o svých zvířecích kamarádech, prozradili, jak je správně chovat, jak o ně dobře pečovat. Každá prezentace byla zakončena malým kvízem. Na závěr si děti mohly společně vyluštit několik hádanek, které pro ně připravila Hana Mocová.
Celý program trval hodinu a sedmáci ho zopakovali tento den pětkrát, což je výkon, před kterým nezbývá než smeknout!

Čistá řeka Sázava 2013

přidáno: 1. 5. 2013 14:59, autor: Markéta Čechová

Stalo se dobrou tradicí, že Den Země u nás ve škole neslavíme jen planým povídáním, ale vyrážíme k řece  Sázavě dáváme se do jarního úklidu.
Akci Čistá řeka Sázava pořádá Posázaví o.p.s. a my se jí účastníme už popáté. Ještě předtim, než na vodu vyjedou vodáci, kteří sbírají ze břehů odpadky, vyráží celá základní škola na předběžný úklid - nejen kolem řeky, ale i na další místa. Pomáháme tak přírodě s nadělením, které v ní zanechávají naši méně vychovaní spoluobčané.
Letos uklízelo 310 žáků naší školy, kolik bylo pytlů odpadků jsme ani nepočítali...

Přečtěte si, co o akci napsali na třídních stránkách deváťáci a sedmáci.

Čtenářský klub - Čteme poezii

přidáno: 17. 4. 2013 1:26, autor: Markéta Čechová

V našem čtenářském klubu jsme se začali zajímat také o poezii. Učíme se ji číst a rozumět jí, což je úkol docela obtížný. Odpověď na otázku "Co tím chtěl básník říci?" je velice obtížná i pro dospělé. Často nám dělá potíže určit, o čem báseň je, k čemu je to či ono přirovnáno a jak podobenstvím a přirovnáním rozumět. 
Začali jsme básněmi J. Skácela z knihy "Kam odešly laně", která vznikla na motivy kreseb J. Čapka. Půvabná kniha veršů se dětem velice líbila. Podle básní vytvořily děti ilustrace, ze kterých vyrobíme na příštích klubech obrázkové leporelo. Prohlédněte si několik fotografií z této lekce.
lektorky klubu: H. Brošová, A. Ingrová

Přijďte se podívat do Čtenářského klubu

přidáno: 21. 3. 2013 12:10, autor: Markéta Čechová


Na naší základní škole pracují dva Čtenářské kluby již téměř rok. Svou činnost zahájily  v květnu 2012 a  dnes chodí do obou klubů celkem 24 dětí. A  nutno zdůraznit, že chodí velice rády a s nadšením. Hodinu  a půl, ale spíše dvě hodiny  týdně tráví děti nejrůznějšími aktivitami spojenými se čtením, s knihami, hrami, ale také povídáním a kreslením. Podnikli jsme spolu již mnoho akcí - společné klubové schůzky, vystoupení pro rodiče, vánoční besídku, návštěvy městské knihovny nebo setkání s vzácným hostem paní Helenou Dubničovou. Vyráběli jsme také knihu s vlastními ilustracemi. Mnoho  toho  také  ještě chystáme. Chceme uskutečnit malou oslavu ročního výročí trvání klubů a pozvat všechny rodiče i jiné zájemce na naši společnou klubovou oslavu. Již brzy se dozvíte podrobnosti, ale už teď jste srdečně zváni. Vaše návštěva nás však potěší kdykoli, stačí se jen domluvit a přijít. Sami se přesvědčíte, jak je nám s knihami dobře. 
Abyste měli malou představu, co se na "obyčejných" klubech děje, prohlédněte si fotografie z jedné takové klubové schůzky, která proběhla 12.3.2013. 

Naše dojmy z filmu Síla lidskosti o Nicholasi Wintonovi

přidáno: 1. 3. 2013 1:26, autor: Markéta Čechová

12. února shlédli žáci 2. stupně dokumentární film Síla lidskosti. Film představil jeho dramaturg Zdeněk Tulis, který potom ještě dodal řadu zajímavých podrobností nejen o filmu samém, ale i o vzdělávacím projektu Nickyho rodina a petici za udělení Nobelovy ceny siru N. Wintonovi.
Svoje dojmy děti napsaly a Vy si je můžete přečíst na třídních stránkách. Zde nabízíme jen ukázku z prací.

Nenápadný hrdina

Náš nenápadný hrdina je Nicholas Winton. Před 2. sv. válkou přepravoval československé děti z pražského Wilsonova nádraží (dnes Praha hl.n.) do Londýna na nádraží Liverpool Street. Celých padesát let 
před veřejností tajil, že právě on stojí za touto akcí. Myslím, že i náš národ, a vůbec celý svět, by potřeboval několik takových hrdinů, protože když už se někde něco stane, tak to žádný pracovník např. hasičské služby apod. neudělá s takovým odhodláním, s takovou ochotou a láskou jako pan Winton. Pan Winton letos oslaví své 104. narozeniny a stále je čilý, miluje práci na své zahradě a jezdí po přednáškách nebo setkáních se zachráněnými dětmi. Myslím si, že pan Winton si určitě zaslouží Nobelovu cenu míru.
Karel

Nicholas Winton

Nicholas je v této chvíli pro mě velkým hrdinou. Nedokážu si představit, že by podobný čin dokázal vykonat člověk v této době.
Film mi hodně otevřel oči. I mně tento film dokázal rozbrečet, ale jak vidno - brečím skoro pořád. Byl plný pocitů a naděje pro malé děti. 
Tento film jsem viděla dvakrát. Jednou v kině a potom s tátou. Podruhé jsem viděla taťku brečet.
Být v kůži těch dětí, být ve vlaku a cítit to co oni, opravdu jsem ráda, že žiji v této době. Představit si, že neuvidím svojí rodinu, vrátit se do Čech a zjistit, že jsou všichni mrtví, nechce se mi o tom ani přemýšlet. 
Nicholas se do mého srdce zapíše jako velký, dobrý a nenápadný člověk … 
Markéta

Nicholas Winton - Síla lidskosti

Můžeme říct - byl “nenápadný hrdina”.
Nepotřeboval obdiv a slávu druhých lidí.
Byl rád, když mohl poskytnout pomoc dětem, které byly svým způsobem bezmocné.
1. září 1939 začala 2. světová válka.
Před tímto obdobím Nicholas Winton zachránil celkem 669 dětí.
Byl připraven další transport přibližně 251 dětí, bohužel nebyl povolen.
Všechny nezachráněné děti zůstaly napospas válce.
Většina odvezených dětí byla převezena ke svým novým rodinám.
Své opravdové rodiče už nikdy neviděly....
Příchod Adolfa Hitlera 
V té době bylo těžké uvěřit tomu, čeho je schopen...!
Nakázal například všem Židům, aby nosili hákový kříž.
V roce 1945 skončila 2. světová válka.
Poté, co byly zachráněné děti adoptovány do nových rodin, s nimi neměl N. Winton žádný kontakt.
Žil jen s domněnkou, že děti se v pořádku dostaly tam, kam měly,a žijí své životy šťastně...
Do té doby než...
..jeho manželka našla na půdě knihu, kde byly všechny kontakty o dětech zapsány, všechny fotky a dokumenty o přijetí do nových rodin.
Jeho manželka pak obvolala všechny zachráněné “děti”, nyní starší lidi, které pak pozvali do pořadu BBC v televizi. 
Setkalo se tam velké množství lidí, ti vděčili za svůj život právě této výjimečné osobnosti - Nicholasu Wintonovi.
Dnes je N. Wintonovi 104 let. Jeho přátelé sbírají podpisy na petici, která má docílit toho, aby Nicholasu Wintonovi byla udělena Nobelova cena...:)
Nikola

1-10 of 21