Úspěch šachistů na okresním kole přeboru ZŠ

přidáno: 12. 11. 2010 6:27, autor: Markéta Čechová
Šachisté ZŠ Sázava vybojovali dva stříbrné poháry a postupují do krajského kola!
V úterý 9. listopadu se v Benešově konalo okresní kolo Přeboru základních škol družstev v šachu. Za mladší žáky naši školu reprezentovali Klára Kocourková, Mirek Šimek, Jakub Břečka a Ivo Kirkov, za starší žáky hráli Ondřej Dušek, Karel Vacek, Martin Vocl a David Bartoš.

Do krajského kola postupují pouze nejlepší dvě družstva z okresu. Vzhledem k účasti ZŠ Dolní Kralovice, kde "královskou hrou" doslova žije celá obec, se v obou kategoriích strhl boj především o postupové "stříbrné" umístění.

Mladší žáci ZŠ Sázava si druhé postupové místo vybojovali s velkou rezervou - v prvním kole se jim dokonce podařilo remizovat 2:2 s Dolními Kralovicemi, a v konečném hodnocení třetí ZŠ Benešov "A" za naší školou zaostala o celých 6 bodů.

Starší žáci měli mnohem vyrovnanější a těžší soupeře a o postupu se rozhodovalo maximálně dramaticky, doslova v posledních vteřinách posledního kola celého turnaje. Pokud bychom prohráli, postoupilo by gymnázium Benešov, při remíze by postoupila ZŠ Načeradec. Po rychlé výhře na čtvrté, prohře na třetí a remíze na druhé šachovnici se vše rozhodovalo na šachovnici první. Bylo nutné vyhrát, ale pozice byla zcela vyrovnaná a hrozilo, že náš hráč „spadne“ (což neznamená, že hráč usne a spadne pod stůl, ale že mu vyprší dvacetiminutový čas na partii a tím prohraje). Ondřej Dušek měl pevné nervy, dokázal bleskově využít soupeřových drobných chyb a zahrát 30 tahů za 50 sekund, čímž stihl zmatit soupeře pár vteřin před vypršením svého času.

Děkujeme všem našim mladým reprezentantům, kteří si na turnaji užili pohodovou atmosféru i legraci, do boje o postup dali celé srdce. Děkujeme SRPŠ za proplacení cesty hráčům.

Velké poděkování patří trenérovi panu Brhlíkovi za mnoholeté vedení Sázavského šachového kroužku, kde se všichni naši šachisté naučili svému umění.


Comments