Archiv‎ > ‎Školní rok 2010/2011‎ > ‎Akce školy‎ > ‎

Květinový den 2011 v Sázavě

přidáno: 15. 5. 2011 13:28, autor: Markéta Čechová
Ve středu 11. května se opět rozsvítilo sázavské náměstí žlutou barvou. Byla to barva triček, která jsou poznávacím znamením dobrovolníků, pomáhajících zajišťovat sbírku Květinový den. Pořádá ji Liga proti rakovině Praha a letos to byl již 15. ročník. Žlutá je také barva kvítku měsíčku lékařského, symbolu sbírky. A právě ten spolu s informačním letáčkem nabízeli a prodávali žáci devátého ročníku, učitelky v mateřské školce a další dobrovolníci. 
V Sázavě se letos podařilo vybrat 17 842 Kč. Všem, kteří přispěli, moc děkujeme!

Veřejná sbírka neslouží k pouhému získávání financí na projekty sdružení, LPR Praha ji zároveň považuje za významnou preventivní akci. Každý dárce si totiž odnese nejen kytičku měsíčku lékařského, ale obdrží i leták s podrobnými informacemi o možnostech aktivní prevence rakoviny.
Platí, že rakovina odhalená v časném stadiu vzniku je léčitelná. Náš slogan „Tiká v každé rodině“ je varující. Varující, ale pravdivý, neboť každý třetí občan v ČR podle celostátních statistik onemocněl nebo onemocní rakovinou. Prevence a především prevence od dětského věku může toto riziko značně omezit. Cílem programu roku 2011, který vychází ze zásad Evropského kodexu proti rakovině, je informovat veřejnost o možnostech aktivní nádorové prevence, tj. nejen zdravý způsob života, nekouření, pravidelný pohyb apod., ale i využívání preventivních a screeningových programů, které nabízejí zdravotní pojišťovny – stanovení PSA (Prostatický Specifický Antigen) u mužů nad 50 let, mamografický screening pro ženy od 45 let, vyšetření stolice na okultní krvácení, očkování proti HPV + roční gynekologické kontroly (prevence před rakovinou děložního čípku) a samozřejmě pravidelné roční preventivní prohlídky u praktického lékaře.

Liga má více než 3000 individuálních členů a 57 kolektivních členských organizací z celé ČR. Liga je členem mezinárodních společností ECL a UICC. 

V průběhu celého roku Liga organizuje preventivní a osvětové akce. Mezi největší patří únorové Sympozium pro laickou i odbornou veřejnost, které se koná u příležitosti Světového dne proti rakovině, v květnu pak sbírka Český den proti rakovině a od poloviny září do půli října putujeme po českých a moravských městech s výstavou o nádorové prevenci s názvem "Každý svého zdraví strůjcem". Liga provozuje Nádorovou telefonní linku, vydává více než 40 titulů informačních a poradenských publikací, organizuje a přispívá na rekondiční pobyty onkologicky nemocných, podporuje výukové a výchovné programy, uděluje Cenu za nejlepší odbornou publikaci s onkologickou tématikou, přispívá na hospicovou péči, pořádá koncerty pro veřejnost atd.
Comments