Archiv‎ > ‎Školní rok 2010/2011‎ > ‎Akce školy‎ > ‎

Eurest v naší školní jídelně?

přidáno: 4. 5. 2011 5:43, autor: Markéta Čechová

Začátkem měsíce března se na Město Sázava obrátila firma EUREST s nabídkou na provozování školní jídelny od školního roku 2011/2012. Město Sázava spolu se Základní školou a mateřskou školou Sázava vstoupilo v jednání se zmiňovanou firmou.

Protože nemám ráda informace typu „jedna paní povídala….“, začala jsem si prověřovat zvěsti, které o stravování v Eurestu kolují.

Nejčastější námitky jsem slyšela:

  • Obědy budou dražší.
  • Vaří z polotovarů.
  • Děti budou jíst samé sladkosti místo oběda.
  • Rodiče si stěžují, vaří nechutně.
  • Vyhodí kuchařky z práce.
  • Když si dítě bude chtít přidat knedlík, tak si jej připlatí.
  • Město celou rekonstrukci a nové technologie stejně zaplatí ve splátkách.
  • Když ušetří, tak dnes dostanou za to děti k obědu zákusek nebo ovoce, pak si to budou muset koupit.
  • Vaří nezdravě.

Vzala jsem tedy seznam školních jídelen, kde vaří Eurest a zavolala na náhodná dvě čísla. Jednou jsem mluvila s paní, která pracuje jako pokladní a skladnice a v druhém případě s paní vedoucí školní kuchyně (jména jsem zapomněla, nejsou pro mě důležitá).

A dozvěděla jsem se:

-         obědy jsou stejně drahé, neboť i Eurest využívá „dotované obědy pro žáky“ a pokud by obědy zdražil, nedostal by od státu na žáka dotaci

-         „… to víte, když je kuchař líný a nechce se mu vařit bramborová kaše z brambor, tak si objedná kaši z pytlíku a oni mu jí dodají, stejně je to s knedlíky a dalším. Pokud ale chce vařit kaši z brambor a knedlíky z mouky, tak mu dodají brambory a mouku. Nikdo mu nenařizuje, jak má vařit. Je to v lidech.“

-         jestli budou jíst děti sladkosti, o tom rozhodují rodiče, neboť ti mají možnost zakázat na stravovací kartu doplňkový prodej a pak jim žádnou oplatku neprodáme, karta nám ji nezaplatí. Naopak rodiče mají velkou možnost sledovat, zda dítě jedlo a co si k obědu vzalo. Dříve rodič zaplatil oběd a když se synáčkovi zdálo, že tu čočku nemá rád, tak na ní nešel a rodič to vůbec nezjistil, teď pozná, že na obědě nebyl.

-         velkou výhodou je také bezobjednávkový režim, odpadají problémy s tím, že jde matka s dítětem k lékaři a zapomene odhlásit dítě z oběda, oběd pak propadne, nebo se naopak dítě vrací po nemoci do školy a nemá první den oběd, protože jej nestihla maminka nahlásit k obědu. Pak ty tahanice, zda mu byla cena oběda vrácena či odečtena z dalšího měsíce, jsou také pryč, neboť rodič zaplatí jen odebraný oběd a ještě ví, co si k tomu obědu dítě dalo.

-         „…. to víte, tu a tam se někdo najde, před týdnem si jedna maminka stěžovala, že špagety byly nedovařené, to je těžké, já také mám radši, když jsou ještě celé a tužší, někdo z nich vaří téměř kaši, každý je zvyklý na něco jiného….“

-         Eurest převzal veškerý personál, který v kuchyni pracoval a převzal je se stejným finančním ohodnocením a na dobu neurčitou tak, jak to bylo. Pravda, musí se trochu víc  ohánět než dřív, protože Eurest garantuje výběr obědů po celou dobu, aby i žáci, kteří končí později, si také mohli vybrat a když nějaké jídlo dochází, musí je jít kuchařky dovařit, pokud to jde nebo nahradit jiným stejné kategorie (zeleninové za zeleninové atd.)

-          když si chce někdo přidat, tak mu přílohu a omáčku přidáváme bez úhrady (maso se nepřidává – to ale ani v současnosti ) „…..to víte, oběd je počítán například na pět knedlíků, ale ty menší snědí jen dva, tak těm větším přidáme, ono to pak vyjde….“

-         každý den je možno si vybrat z několika zeleninových salátů, kompotů, zákusků atd. a to se platí, ale když se ušetří, tak je ovoce atd. přidáno přímo k obědu a pak se neplatí

-         musíme dodržovat všechny hygienické podmínky a skladbu jídel tak jako školní jídelny a my si dáváme velký pozor, aby bylo vše v pořádku, máme tady kontroly třikrát častěji než v provozech pro dospělé.

 

Přesné podmínky se teprve domlouvají a pokud nebudou vyhovovat, tak se žádná smlouva nepodepíše. Dost pochybuji, že by zastupitelé schválili něco, co by nebylo pro město výhodné, nikdo je k tomu nenutí.

Další informace najdete na stránkách školy, přivítáme každý podnět a zkuste také internet www.skoly.eurest.cz

Ještě na závěr:

Byla jsem sama na obědě v Eurestu a naprosto schválně jsem si dala hrachovou kaši s uzeným, kterou nemám ráda – chutnala mi.

                                                                                        ředitelka školy Zdeňka Kotzotová

Comments