Archiv‎ > ‎Školní rok 2010/2011‎ > ‎

Akce školy

6.A+B na lovu vodních breberek

přidáno: 6. 6. 2011 10:21, autor: Markéta Čechová

V přírodopisu se v šesté třídě učíme o měkkýších, kroužkovcích, členovcích, hmyzu... Abychom tyto milé potvůrky viděli i naživo, vypravili jsme se do terénu na lov.

Prezentace PicasaWeb


Květinový den 2011 v Sázavě

přidáno: 15. 5. 2011 13:28, autor: Markéta Čechová

Ve středu 11. května se opět rozsvítilo sázavské náměstí žlutou barvou. Byla to barva triček, která jsou poznávacím znamením dobrovolníků, pomáhajících zajišťovat sbírku Květinový den. Pořádá ji Liga proti rakovině Praha a letos to byl již 15. ročník. Žlutá je také barva kvítku měsíčku lékařského, symbolu sbírky. A právě ten spolu s informačním letáčkem nabízeli a prodávali žáci devátého ročníku, učitelky v mateřské školce a další dobrovolníci. 
V Sázavě se letos podařilo vybrat 17 842 Kč. Všem, kteří přispěli, moc děkujeme!

Veřejná sbírka neslouží k pouhému získávání financí na projekty sdružení, LPR Praha ji zároveň považuje za významnou preventivní akci. Každý dárce si totiž odnese nejen kytičku měsíčku lékařského, ale obdrží i leták s podrobnými informacemi o možnostech aktivní prevence rakoviny.
Platí, že rakovina odhalená v časném stadiu vzniku je léčitelná. Náš slogan „Tiká v každé rodině“ je varující. Varující, ale pravdivý, neboť každý třetí občan v ČR podle celostátních statistik onemocněl nebo onemocní rakovinou. Prevence a především prevence od dětského věku může toto riziko značně omezit. Cílem programu roku 2011, který vychází ze zásad Evropského kodexu proti rakovině, je informovat veřejnost o možnostech aktivní nádorové prevence, tj. nejen zdravý způsob života, nekouření, pravidelný pohyb apod., ale i využívání preventivních a screeningových programů, které nabízejí zdravotní pojišťovny – stanovení PSA (Prostatický Specifický Antigen) u mužů nad 50 let, mamografický screening pro ženy od 45 let, vyšetření stolice na okultní krvácení, očkování proti HPV + roční gynekologické kontroly (prevence před rakovinou děložního čípku) a samozřejmě pravidelné roční preventivní prohlídky u praktického lékaře.

Liga má více než 3000 individuálních členů a 57 kolektivních členských organizací z celé ČR. Liga je členem mezinárodních společností ECL a UICC. 

V průběhu celého roku Liga organizuje preventivní a osvětové akce. Mezi největší patří únorové Sympozium pro laickou i odbornou veřejnost, které se koná u příležitosti Světového dne proti rakovině, v květnu pak sbírka Český den proti rakovině a od poloviny září do půli října putujeme po českých a moravských městech s výstavou o nádorové prevenci s názvem "Každý svého zdraví strůjcem". Liga provozuje Nádorovou telefonní linku, vydává více než 40 titulů informačních a poradenských publikací, organizuje a přispívá na rekondiční pobyty onkologicky nemocných, podporuje výukové a výchovné programy, uděluje Cenu za nejlepší odbornou publikaci s onkologickou tématikou, přispívá na hospicovou péči, pořádá koncerty pro veřejnost atd.

Čtení pomáhá

přidáno: 27. 4. 2011 11:34, autor: Markéta Čechová

I naše škola se zapojí do propagace charitativního projektu Čtení pomáhá. Myslíme si, že to je skvělá myšlenka! 

Čtení je úžasná zábava. Teď může být ještě něčím víc pro vás i pro ty, kterým pomůžete. 


Cílem projektu Čtení pomáhá je podněcovat děti a mládež k četbě a přiblížit dětem charitativní činnost. Děti budou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Žák, který se zaregistruje na webu www.ctenipomaha.cz, přečte některou z doporučených knih a úspěšně projde krátkým testem potvrzujícím znalost dané knihy, získá kredit 50 korun. Kredit pak věnuje na některou z nabídnutých charitativních akcí, které budou adresné a konkrétní (např. slepecký pes pro Janu, invalidní vozík pro Lukáše, nový počítač pro dětský domov v Praze apod.).

Jednotlivé charity budou navrhovat oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Navíc každý aktivní čtenář bude moci sám nominovat svůj námět. Každý měsíc se na webu www.ctenipomaha.cz bude hlasovat o nejlepší charitu z okruhu projektů nominovaných dětmi. Charita s nejvyšším počtem hlasů v daném měsíci bude zařazena mezi schválené akce projektu Čtení pomáhá. Čtenáři jim následně budou moci posílat své odměny. Knihy zařazené do projektu budou vybrány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu z knih nominovaných odbornou porotou v čele se Zdeňkem Svěrákem.

KMD

přidáno: 25. 4. 2011 11:22, autor: Neznámý uživatel

Poslední divadelní představení KMD v tomto školním roce :


 7.5.2011 v 18:00 - so - DRACULA -
 Divadlo: Divadlo Hybernia, Na Příkopě 31, Praha 1

* * * * * * * * * *
Nové nastudování legendárního českého muzikálu.

Obsazení:
Dracula - Daniel Hůlka / Josef Vojtek / Marián Vojtko
Lorraine - Monika Absolonová / Leona Machálková / Radka Fišarová
Adriana & Sandra - Zdenka Trvalcová / Šárka Vaňková / Kamila Nývltová
Šašek & Sluha & Profesor - Aleš Háma / Tomáš Trapl / Jiří Langmajer
Steven - Bohuš Matuš / Tomáš Savka / Josef Vágner
Nick - Alan Bastien / Juraj Bernáth / Filip Kotek
Kněz - Jaromír Holub / Bedřich Levý / Jiří Březík
Mnich - obsazení této role dosud není zveřejněno
Nymfa ohnivá - Hana Křížková / Michaela Nosková
Nymfa hodinová - Olga Lounová / Renata Drössler
Nymfa větrná - Sylva Schneiderová / Jana Burášová
a další
Libreto: Zdeněk Borovec, Richard Hes
Hudba: Karel Svoboda
Režie: Josef Bednárik.
--------------------------------------
Informace pro členy KMD

Odjezd od školy v 16,00 hod.

Doba trvání představení: 3:10.

Předpokládaný návrat po 22 hodině.

Koncert žesťového kvinteta Brass five

přidáno: 25. 4. 2011 9:03, autor: Markéta Čechová

V pátek 15.4.2011 na naší školu zavítal žesťové kvinteto Brass five. Kvůli tomu, že v kulturním domě nešla elektřina, musel se koncert přesunout do školní tělocvičny. Kupodivu to ani tak moc nevadilo. I v takhle netradičním prostředí dokázali hudebníci děti zaujmout. Hlavní zásluhu na tom má J. Pohořalý, který koncert s přehledem moderoval (mimochodem je to bývalý žák paní učitelky J. Kantorové, což jí několikrát připomněl :-)).
Dětem z prvního stupně byly představeny jednotlivé žesťové nástroje, dozvěděli se, jak se jmenují a jak hrají. Pro druhý stupeň si hráči připravili ukázky známých skladeb původně psaných pro různá obsazení (symfonický orchestr, komorní orchestr, varhany, apod.). Posluchači se seznámili se skladateli takových jmen, jakými byli J. S. Bach, G. F. Händel, W. A. Mozart, G. Bizet, B. Smetana, L. Bernstein aj. 
Potlesk na závěr rozhodně nebyl povinný...


Čím by naše děti chtěly být...

přidáno: 14. 4. 2011 13:42, autor: Markéta Čechová

Podívejte se na obrázky, které vytvořily děti z 1. stupně do soutěže "Povolání, které se mi líbí, aneb čím bych chtěl být, až vyrostu". Podle obrázků budeme mít v budoucnu hodně policistů, malířů a malířek, zdravotní sestry, učitelky, kuchaře a kuchařky, také profesionální fotbalisty a hokejisty. Kromě toho bude po Sázavě běhat agent FBI, budeme tu mít zpěvačku a hudebnici, kadeřnici, veterináře, pilota, záchranáře, zahradníka, architekta, archeologa... A všechno bude mít pod palcem jeden šéf. 

Prezentace PicasaWeb


Noc s Andersenem

přidáno: 14. 4. 2011 4:43, autor: Markéta Čechová

V pátek 1.4.2011 se konala v celé ČR Noc s Andersenem. Úspěšní řešitelé internetové soutěže, kterou pořádala městská knihovna Sázava, se sešli v šest hodin před školou. Odměnou za účast v soutěži byla noc strávená v knihovně. Tato akce se konala na počest výročí narození Hanse Christiana Andersena, který se narodil 2.4.1805.
Společně jsme šli do městské knihovny. V knihovně jsme hráli hry, soutěžili v kreslení obrázků, tancovali, ale hlavně jsem si četli pohádky. Nechybělo dobré občerstvení ani dobrá nálada. Dozor nám dělaly paní knihovnice, paní učitelka Čechová a paní Kocourková.
V deset hodin jsme vyrazili na prohlídku Sázavského kláštera. Venku už byla tma, takže byla cesta trochu strašidelná.V klášteře jsme měli výjimečnou noční prohlídku i s paní průvodkyní. Šli jsme i do temného podzemí. Někteří z nás se báli a ty ostatní je utěšovali. Povídali jsme si o svatém Prokopovi a vyprávěli jsme si pověsti. Přespat jsme šli do školní družiny. Uložili jsme se na zem do spacáků a s Hurvínkovým vyprávěním pohádek jsme vyčerpaně usnuli.
Ráno jsme dostali k snídani čerstvé loupáky a čaj. Po snídani jsme se zas o něco chytřejší rozešli do svých domovů.
zapsala L. Petrová

Prezentace PicasaWeb


Beseda SEX, AIDS A VZTAHY

přidáno: 29. 3. 2011 11:01, autor: Markéta Čechová

V pátek 25.3.2011 se konala na naší škole beseda SEX, AIDS A VZTAHY pro žáky devátých tříd.

Všichni jsme se shromáždili v jazykovce na dvě vyučovací hodiny. Přednáška byla spojena s prezentací na smart tabuli. Naším lektorem byl  Vladimír Vácha, který dobře vedl dialog, zaujal a i pobavil. Nikdy bych nečekala, že všichni budou zticha a naslouchat.

Hlavním bodem byla nevyléčitelná nemoc AIDS. Dostali jsme i pracovní listy, kde byly zodpovězeny všechny hlavní informace:

Co to znamená AIDS ?

A: acquired - získaný
I : immuno - imunita 
D: deficiency - ztráta
S : syndrome - syndrom


Česky AIDS = Získaný syndrom ztráty imunity

Spolu s nemocí AIDS jde ruku v ruce virus HIV, protože člověk se nakazí (získá) virus HIV a z HIV se po čase vyklube nemoc AIDS. Představme si virus HIV jako semínka rostlin, které se přenášejí z jednoho místa na jiné (z člověka na člověka) a na tom vyhovujícím místě vyroste rostlina – (nemoc AIDS).

AIDS úplně zničí vaši imunitu a ta už nejde nějak obnovit. Neexistuje na to žádný lék a člověk pak umírá na banální nemoci (chřipka, zápal plic….) Nemoc se většinou projeví po zhruba 10-15 letech, ale je to dost individuální. Jednou to získáte a už se toho nezbavíte. Prášky dokáží nemoc zpomalit a prodlouží život o pár let. Léčba je to nehorázně nákladná, většina lidí si ji nemůže vůbec dovolit. Odhadem 1 milion korun.

Virus HIV, který může způsobit AIDS je přenášen krví, poševními tekutinami, mateřským mlékem, semenem (sperma)

Jak se chránit před AIDS..??

  • používat prezervativ (proti HIV účinnost jen 85%) 
  • dávat si pozor na lidi, partičky….(drogy..) 
  • nestřídat partnery jako ponožky 
  • věrnost jednomu ověřenému partnerovi 
  • bezhlavě nevlítnout do něčeho, čeho by pak mohl člověk „mladistvý“ litovat. Lepší bude si vše naplánovat, promyslet a užít si to! 
  • Nepodléhat svému okolí, alkoholu, nebát se mít svůj názor na věc, kterou většina lidí bere jinak !!!!!!!!! 

Napsala: Aneta Poklopová

Zdroj: Přednáška: SEX, AIDS A VZTAHY; AIDS Care, Enducatin and Traning; ACET


KMD

přidáno: 29. 3. 2011 6:18, autor: Neznámý uživatel

Již třetí představení KMD :

27.4.2011 ve 14 hod.-st. - NAŠI FURIANTI
v divadle : V Dlouhé, Dlouhá 39, Praha 1

 Odjezd od školy ve 12 hod.
Doba trvání :2:20 hod.
Předpokládaný návrat  mezi 17 a 18 hod.

* * * * * * * * * *
Ladislav Stroupežnický - NAŠI FURIANTI

     V české dramatické literatuře není mnoho her, které by s takovým
nadhledem nahlížely naše národní kořeny a které by s humorem evokovaly ony
ošemetné otázky po národním charakteru.
     Text inscenace vychází z úpravy Miroslava Macháčka pro legendární
nastudování Národního divadla.

Hrají: Miroslav Táborský, Miroslav Hanuš, Ilona Svobodová, Jan Vondráček,
Pavel Tesař, Marie Turková, Helena Dvořáková, Jan Meduna, Jiří Wohanka,
Lenka Veliká, Martin Matejka, Michaela Doležalová, Tomáš Turek, Ivana
Lokajová, Klára Sedláčková-Oltová, Čeněk Koliáš, Martin Veliký, Milan
Potoček, Naďa Vicenová, Peter Varga...
Dramaturgie: Barbora Futerová
Hudba: Milan Potoček
Režie: Jan Borna


Přejeme příjemný kulturní zážitek       

Masopust 2011

přidáno: 24. 3. 2011 15:19, autor: Markéta Čechová

Letos se v Sázavě již popáté konal masopust. V sobotu 19.3.2011 se všechny masky a jejich doprovody sešly na nádvoří Sázavského kláštera. Na přivítanou dostaly od dobrovolníků z naší školy pravé masopustní koblihy.
Ve dvě hodiny jsme za doprovodu kapely vyšli z kláštera. Cílem pochodu bylo sázavské náměstí, kde čekal pan starosta, aby mohl povolit maskám masopustní rej. Byly tam i stánky s občerstvením a kapela, která k tomu všemu vyhrávala. Za to, že masky přišly, dostaly zdarma čaj a koláčky.
Byla vyhlášena soutěž o nejhezčí dětské i dospělé masky, ve které byla spousta oceněných - šašek, pytle brambor, kytka, včelky, kočky, archeologové, indiáni.... A králem masopustu se stala skupina broučků a berušek. Jako cenu dostali vepřovou hlavu. Masopust skončil kolem čtvrté hodiny, ale pár dětí tam ještě chvíli tancovalo podle hudby.
Masopust se vydařil a spousta masek se pobavila.

podle L. Petrové, A. Horynové, V. Burgerové

Prezentace PicasaWeb


1-10 of 27